Eli en ole mieheni kanssa vielä päässeet häämatkalle joten päätimme tehdä sen tänä vuonna =)
Heinäkuun 9 päivä tulee 5v naimisissa oltua.
Olemme kiinnostuneita Turkista. Ja nyt te jotka olette siellä käyneet niin mitä pitää ottaa huomioon ?
Onko joitain tiettyjä rokotuksia ? Passit tietysti pitänee hankkia.
Mikä valuutta siellä on ?
Paljonko kannattaisi varata matka rahaa ?
Pääseekö suomesta suoralla lennolla ettei tarvitsisi konetta vaihtaa ?
Turkkiin Heinäkuun ekal viikol
11
930
Vastaukset
- Meerbusen
Hei ja hyvää tulevaa 5-v. häämatkaa.
A) Itselläni ei ole koskaan ollut rokotuksia, mutta uskoisin hepatitis-rokotuksen olevan paikallaan, varsinkin jos matka sattuu heinäkuulle. Passi on pakollinen.
B) Valuutta on Turkin yeni (uusi) liira, joka lienee nykyään alle puoli euroa arvoltaan. Voi vaihtaa jo Suomesta lähtiessä, vaikka kentällä. Eurot hyväksytään useassa myymälässä. Ei supereissa tietääkseni
C) Tuohon on vaikea sanoa mitään, koska jokaisella on kulutus erilainen. Pankkiautomaateja löytyy joka ns. turistipaikasta ja tomaatista saa joko liiroja tai euroja.
D) Pääseehän sitä pakettimatkalla Detur: Marmaris, Alanya,Antalya, Belek ja kai joskus Istanbul.
Istanbuliin pääsee Turkish Airlinesin tai Finnairin suorilla. Ja muillakin matkanjärjestäjilla lienee reissuja. Eli katsoo nyt vaan koneelta.
Heinäkuun alussa on jo helkkarin kuumaa.- piipula1984
olis kiva mennä siihen hotelliin joka sijaitseen sen kippis baarin likel mitä näytettiin matkaoppaat telkkarissa.
ei kellään tietoa minkä niminen hotelli se oli ????????????? - pilkunviilaaja55
ei muuten ole yeni liira vaan tl eli turk lirasi..
yeni otettiin pois 2009 vuoden alussa ja uudet rahat tuli silloin.. - pilkunviilaaja55
piipula1984 kirjoitti:
olis kiva mennä siihen hotelliin joka sijaitseen sen kippis baarin likel mitä näytettiin matkaoppaat telkkarissa.
ei kellään tietoa minkä niminen hotelli se oli ?????????????azalea, damlatas elegant on lahella kippista..
mutta hotellit voi tietysti kausittain vaihdella..
lieko tana vuonna samat vai ei..
- n98v
eli ita turkissa voikin noin kayda mutta tuskinpa vaan suomalaisturistille jossain turisti rysassa..
on siina ja varsinainen pelle joka pelastyy tommosista uutisista..
- trbou
hyvää tulevaa häämatkaa teille! aika edullisii matkoja tarjoaa tjäreborg ja detur kuten joku jo tossa mainistikin...joo ja tarkenee kyl tuolloin heinäkuussa todella hyvin...nauttikaa lomastanne ja toisistanne :)
- mukaan
Suosittelen ottamaan jonkun matkanjärjestäjän (Tjäreborg, Detur, Lomamatkat, Aurinkomatkat, Finnmatkat ) valmismatkan joka sisältää lennot ja hotellin sekä kuljetukset näiden välille, erityisesti jos ette ole paljon matkustelleet.
Ja muistakaa myös ehdottomasti ottaa matkavakuutus!
Heinäkuussa on muuten tosi kuuma myös yöllä, joten siihen kannattaa varautua.
Valuutasta ja matkakassasta sen verran että Turkissa kelpaa monissa paikoissa eurotkin, joten välttämättä ei tarvi valuuttaa etukäteen edes vaihtaa.
Matkakassa riippuu paljon siitä paljonko teette ostoksia ja paljonko menee esim "suun kostuttamiseen" ravintoloissa hinnat ovat hieman Suomen hintatasoa alhaisemmat, mutta kyllä sinnekkin rahaa saa menemään. All inclusive hotelleissahan sitten pystyy rahantarpeen ennakoimaan vähän paremmin, kun kaikki syömiset ja juomiset on etukäteen jo maksettu.
Mukavaa häämatkaa!
- matkalla minäkin
Icmeler on kiva, mutta Marmaris karsea. Marmariksen kauppiaat on yli-innokaita ja agressiivisia, jos ostaja ei haluakkaan mitään. Iclemerissä on kiva ranta, rauhallinen pieni paikka ja mukavia reittejä kävelyyn. Kemerissä olen käynyt myös, ihan ok ja kaunis. Alanyakin on ok, tietysti aika iso ja tyypilliset haittapuolet.
- pflaideler
Käykää nazar.fi suvuilla!
- huh huh
lääsyyn. Siis kuumaa on yleensä. 40 astetta ja ilma seisoo. Ei käy katteeks.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1706071Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido933370Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1182119Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain1191581- 1021387
- 1291237
- 151164
- 651058
En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v11959Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!
Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v12933