Mistä johtuu, että (ainakin) Suomessa myydään pepperoni-nimellä 1) salamimakkaraa 2) chiliä? (Tarkistettu S-Marketissa)
EU:han kielsi mm. feta- voi- jne. sanojen käytön jos tuotteessa ei ole sitä, mutta miksei se puutu tähän asiaan? Mitä muualla "pepperoni" tarkoittaa? Googlella kun kuvia hakee, eihän noista löydy kuin makkaraa.
Miten sitä pizzeriassakaan osaa tilata oikein kun kaikki turkkilaiset ym. yrittäjät puhu edes suomea, tilaat pepperonia ja luulet saavasi makkaraa, lautasella onkin inhoamaasi chiliä?
Pepperoni?
18
7355
Vastaukset
- kun se
pepperoni on mieto chilipaprika siis paprikalajike - ja chilipaprikaa sisältävää makkataa voidaan kutsua pepperonimakkaraksi - usein vaan jätentään tuo makkara sana pois.
Pizzeriassa pitää siis varmistaa onko kyseessä makkara vai paprika - salami tai meetvursti ei ole sama asia kun pepperonimakkara.
Salami on on yleisnimi ilmakuivaamalla kypsytetyille italialaistyyppisille kestomakkaroille. Nimi juontuu latinan suolaamista tarkoittavasta sanasta salare.
Meetvursti on pohjoissaksalaista alkuperää oleva makkara, joka luokitellaan kestomakkaraksi.- wikipedian mukaan
http://en.wikipedia.org/wiki/Pepperoni
Ihan yksiselitteisesti sekä suomen- että englanninkielessä pepperoni on makkara.
Pepperoni -sanaa toisinaan käytetään myös pitkulaisista vihreistä chileistä, jotka voivat olla eri lajikkeita.
Vähän kuten lakka saattaa tarkoittaa marjaa, pintakäsittelyainetta, tai nykyisin myös GBL:ää. - wikipedian
wikipedian mukaan kirjoitti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pepperoni
Ihan yksiselitteisesti sekä suomen- että englanninkielessä pepperoni on makkara.
Pepperoni -sanaa toisinaan käytetään myös pitkulaisista vihreistä chileistä, jotka voivat olla eri lajikkeita.
Vähän kuten lakka saattaa tarkoittaa marjaa, pintakäsittelyainetta, tai nykyisin myös GBL:ää.tiedot voivat olla puutteelliset, joten sen varaan ei kannata kovin paljon vannoa.
- makkaroita
wikipedian kirjoitti:
tiedot voivat olla puutteelliset, joten sen varaan ei kannata kovin paljon vannoa.
hakusanalla "pepperoni" löytyy pelkkää makkaraa. Ensimmäinen chilipurkki löytyy kun selaa muutaman sivun eteenpäin.
http://images.google.fi/images?hl=fi&um=1&sa=1&q= pepperoni&btnG=Haku&aq=f&oq=&start=0 - osaa hakea
makkaroita kirjoitti:
hakusanalla "pepperoni" löytyy pelkkää makkaraa. Ensimmäinen chilipurkki löytyy kun selaa muutaman sivun eteenpäin.
http://images.google.fi/images?hl=fi&um=1&sa=1&q= pepperoni&btnG=Haku&aq=f&oq=&start=0niin se tyhmä googlekin löytää pepperoni-chilin:
http://www.saunalahti.fi/~thietavu/Chili/C_Info.htm
Wikipedian ja googlen löydökset eivät edelleenkään todista kovinkaan paljoa minkään asian puolesta eikä niiden pohjalta voi mitätöidä pepperono-chilin olemassa oloa. - §§§§§§§§§§
osaa hakea kirjoitti:
niin se tyhmä googlekin löytää pepperoni-chilin:
http://www.saunalahti.fi/~thietavu/Chili/C_Info.htm
Wikipedian ja googlen löydökset eivät edelleenkään todista kovinkaan paljoa minkään asian puolesta eikä niiden pohjalta voi mitätöidä pepperono-chilin olemassa oloa.On makkara, mutta kannattaa muistaa, etä pepperone on vain salamimakkara, ei muu, sillä englanninkielessä tavallinen makkara on yhäti kuitenkin vain sausace.
Pepperoni juontuu englanninkieliseen salamin nimeen italiankielestä, jonka lähteenä on puolestaan latinan sana peperonia, joka puolestaan on paprika. Paprikaahan salamissa on yleensä enemmän tai vähemmän! - sinä sitten
§§§§§§§§§§ kirjoitti:
On makkara, mutta kannattaa muistaa, etä pepperone on vain salamimakkara, ei muu, sillä englanninkielessä tavallinen makkara on yhäti kuitenkin vain sausace.
Pepperoni juontuu englanninkieliseen salamin nimeen italiankielestä, jonka lähteenä on puolestaan latinan sana peperonia, joka puolestaan on paprika. Paprikaahan salamissa on yleensä enemmän tai vähemmän!ettei pepperoni-chilejä olisi?
- mukaasi
§§§§§§§§§§ kirjoitti:
On makkara, mutta kannattaa muistaa, etä pepperone on vain salamimakkara, ei muu, sillä englanninkielessä tavallinen makkara on yhäti kuitenkin vain sausace.
Pepperoni juontuu englanninkieliseen salamin nimeen italiankielestä, jonka lähteenä on puolestaan latinan sana peperonia, joka puolestaan on paprika. Paprikaahan salamissa on yleensä enemmän tai vähemmän!noitakaan ei sitten ole olemassa:
http://www.filos.fi/tuotetiedot.aspx?tr=1040 - §§§§§§§§§
mukaasi kirjoitti:
noitakaan ei sitten ole olemassa:
http://www.filos.fi/tuotetiedot.aspx?tr=1040Pepperonimakkaraa, siitähän oli kyse!
Pepperonimakkaralla tarkoitetaan siis vain salamimakkaraa, ei sanota pepperonisausace, menikö perille? - ifguhdif
§§§§§§§§§§ kirjoitti:
On makkara, mutta kannattaa muistaa, etä pepperone on vain salamimakkara, ei muu, sillä englanninkielessä tavallinen makkara on yhäti kuitenkin vain sausace.
Pepperoni juontuu englanninkieliseen salamin nimeen italiankielestä, jonka lähteenä on puolestaan latinan sana peperonia, joka puolestaan on paprika. Paprikaahan salamissa on yleensä enemmän tai vähemmän!> "englanninkielessä tavallinen makkara on yhäti kuitenkin vain sausace."
Ei, vaan sausage.
- jalapenolla
Eilisiltana kävin juuri syömässä kahden täytteen pepperoni-jalapeno pizzan. Vaikka yrittäjät olivatkin jotain turkkilaisia, kyllä siihen pizzaan tuli pepperonimakkaraa ja tulista jalapenopaprikaa (ei siis jalopeno-kalaa).
- P. Vuolas
Peperoni on chili.
Pepperoni on makkara.
Suomalaiset ei vaan tajua että yhdellä P-kirjaimella on merkitystä.
Karvakourat pizzerioissa taas eivät osaa kirjoittaa.- Jyyrikin näin.
Kylttyyriero.
- käykkis
Näin on näreet. Peperoni (mon.) tulee italiasta tarkoittaen yleensäkin paprikansukuisia. Pepperoni on moderni amerikkalainen makkaratyyppi.
Italiaksi purkkipeperoneja kutsuttaisiin nimellä peperoncini kuten yleensä tulisempia laatuja.
- marinaama
Kannattaa kysyä myyjältä mitä tää on.
- dbgbvodabvou
Joo tää on huomattu
- Peppuroni
Pepperoni = Makkara
Pepperooni = Paprika
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Wisbe
Voi viddu cäne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011551
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58971Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666