Huppuhattu

minä vaan

Muistaako kukaan, kun n. 20-25 vuotta sitten oli muodissa neulottu huppuhattu, sellainen joka vedettiin vaan tuohon päähän eikä se litistänyt hiuksia. Olen yrittänyt etsiä vastaavanlaisia, mutta en ole löytänyt. Olisiko vinkkejä, olisiko mahdollisesti käsityöohjetta kenelläkään? En voi sietää kiristäviä pipoja ja tuollainen huppuhattu olisi hyvä.

2

1479

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neulehuppu

      googlaa neulehuppu, huuto.netissä joitakin, saattaa löytyä neuleohjekin tuolla nimellä.

    • vaan helppo

      ....... osta / hanki / etsi pitkä ja kapeahko kaulaliina. taita liina kaksinkerroin ja ompele keskeltä alkaen yhteen (ihan vaikka käsin pienin pistoin harsien) n. 25-30 cm matkalta - ja siinä sulla on huppuhuivi valmiina.

      Joku kätevä tietysti ompelee saumurilla ja typistää sitä hupun kärkeä vähän pyöreämmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2007
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1174
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1005
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      696
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      689
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      597
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      445
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      428
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe