Meillä tehdään parhaillaan saunamökkiä. Rakentajat tekevät pian huopakaton saunamökkiin.
Ihmettelen voiko huopakaton asentaa talvella?
Ihmettelen voiko huopakaton asentaa talvella?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kaikkea voi tehdä talvella, mutta lopputulos voi olla joko hyvä tai huono.
Nyt taas puuttelliset tiedot, miten sitä tehdään ja mitkä on materiaalit, eli tuleeko naulattava vaikka kolmiorimoilla vai sitten umpipuun päälle piki ja siihen aluskatepahvi ja sen päälle varsinainen pikipahvi, joka kosanilla lämmitetään, tai sitten jokin palaloista tehtävä.
Näillä tiedoilla ei osaa muuta kun arvata.
Tärkein juttu on että jos aluspuut ovat pontattuja on niiden kosteus.
http://www.google.fi/#hl=fi&lr=lang_fi&ei=gKpgS9qKD9OG-QbdwLG3DA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&ved=0CAYQBSgA&q=hUOPA LAA...
http://www.google.fi/#hl=fi&lr=lang_fi&ei=n6tgS_HbIYjs-Abp0c3QDA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&ved=0CAYQBSgA&q=Huopa Laa...
http://www.icopal.fi/upload/icopalfi/asennusohjeet/asennusohje_plano.pdf
Jos tarkenee. Eihän nuo kesällä asennetut repeile talvisin, kaitpa talvella asennetut ei sitten kupruile kesällä, oletan.
Rullatavaraa on aivan turha yrittää asentaa talvipakkasella. Kun alusrakenne on kylmä ja ilma on kylmä niin vaikka sen rullan olisi lämmittänyt 20 asteeseen se jäähtyy avattaessa laudoitusta vasten niin nopeasti että se kutistuu ja vieläpä kovettuu niin että saattaa jopa murtua. sitten kesällä on kuprukatto ja niistä kuprujen harjoilta se sitten halkeilee ja alkaa parin vuoden jälkeen viimeistään vuotaa. laattoje kun voi tuoda lämpimästä vaikka yhden kerrallaan ja kiinnittää niin niissä ei ole sitä jäähtymisongelmaa. Mutta turhaa se on. Laudoituksen päälle pressu lopputalveksi ja kesähelteellä huopa paikalleen.
Ei kai kukaan laita huopaa kesämökin katolle
Mikä vika huopakatossa on?
Minun valintani on palahuopa. Alla raakapontti ja alushuopa. Tiili oli harkinnassa. Saunan ja aitan katossa palahuopa jo on ja tyylikäs on.
Peltiä en suostu laittamaan mökkini kattoon mistään hinnasta. Köyhän näköstä ja äänekästä. Romisee sateessa ja nitisee auringon mennessä pilveen ja tullessa näkyviin. Lisäksi kiiltelee ikävästi auringossa järvelle ja naapureiden silmiin vaikka olisi minkälainen muovikelmu pinnassa. Pelti kesämökin katoissa pitäisi kaavassa kieltää.
Parin isäukon rakentaman mökin katossa tavallinen rullahuopa on kestänyt nelisenkymmentä vuotta. Ne tosin alkaa olla tiensä päässä, joten vaihdan niihinkin palahuovan ensi suvena.
Palahuopa on tiilijäljitelmäpellin lisäksi se toinen, ei suositeltava tapa kattamistapa ainakin perinnerakennuksien katteena. Museoviraston korjausoppaissa jopa suositellaan ettei palahuopaa käytettäisi. Itse laitoin kolmiorimahuopakatteen. Huomattavasti paremmin sopii Suomalaiseen maisemaan palahuopaan verrattuna.
Kyllä huopakatto etenkin hirsitalossa on oikein hyvä valinta. Paljon parempi kuin peltikatto. Huopakatolta lumet ei valu samantien pois, joten katolle jää talvella massaa mikä edesauttaa rakenteiden painumista pitäen varaukset tiiviinä ja ehkäisten hirsien vääntyilyä. Tiilikatto on painonsa puolesta myös hyvä.
Hinnoissa ei ole merkittäviä eroja. Itse laitoin (pala)huopakaton hirsitaloon. On hiljainen ja pitkäikäinen, eikä rymise lumet pihalle ensimmäisen suojakelin sattuessa. Meillä tuo laitettiin syystalvella, mutta ei nyt missään paukkkupakkasissa, vaan muutaman asteen pakkasessa. Huovat kuitenkin asennettiin lämpiminä.
paikalla veistettyjä, niin ei ne niin perinnerakennuksia ole etteikö palahuopa niihin sovi. Mutta makuasiahan tämä tietty on. Museovirasto ei onneksi määräile ihan kaikkea ainakaan uudisrakennuskohteissa.
laittaa palahuovan.
"Laudoituksen päälle pressu lopputalveksi ja kesähelteellä huopa paikalleen."
Huopakaton teko myös edessä (palahuopa, alushuopa ja kattopohjalauta) hirsimökkiin. Tuo ylläoleva ohje saattaisi olla paikallaan - laudoitus pressu - ja lämpimiä kelejä odotetellessa tehdään sitten muuta.
Onko kokemuksia?
Palahuovan laitto pikku pakkasessa onnistuu erittäin hyvin. Huomattavasti paremmin kuin helteellä.
Säästä aikaa ja vaivaa! Kotimaisen https://kodinplaza.fi/ palvelussa saat monta tarjousta huopakaton asennuksesta ja valitse sinun tarpeita parhaiten tyydyttävä yritys.
Sikanautaa ainakin tuntuu olevan tarjouksessa.