palan tunnetta kurkussa

turvonnut kurkku

Minulla on ollut jo yli vuoden melkein joka päivä palan tunnetta kurkussa ja jotenki ahdistava tunne kurkusssa. Viime kesällä leikattiin nielurisat, joista luulin myös tämän tuntemuksen johtuvan, mutta ei sillä hävinny. Olen käynnyt pari kertaa kurkkulääkärillä puhumassa asiasta, mutta eivät ole sen koomin tutkinu, katsonut peilillä ja tunnustellut.. Kuulemma ei voi olla mistään vaarallisesta kyse..?
Itse tulin ajatelleeksi, että voisiko kyse olla jostain allergiasta?? kuulostaako minun oireeni allergiselta reaktiolta?Vai millaista tunnetta yleensä allergia voi aiheuttaa kurkussa..?avusta!
Kiitos

4

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • refluksi

      voisiko olla refluksi-vaivaa eli närästystä.itselläni palan tunne oli refluksia,tosin oireita oli muitakin.kannattaa googlettaa refluksi ja lukea siitä enemmän.

    • Kauan kesti diagnoos

      toimintahäiriöissä saattaa palan tunnetta esiintyä. Onko sinulla otettu kilpirauhaskokeet?
      Toinen, omasta kokemuksesta tiedän, mikä voi aiheuttaa palantunteen, on Sjögrenin oireyhtymä. Itselläni kesti lähes vuoden, nyt jo vähenemään päin, mutta aika ajoin tuntuu kuitenkin. Muistan, että makuullaan eli öisin, oli todella pahana ja muutenkin sellainen yleinen kaulakipu.

    • lääkettälääkettä

      mulla vaiva johtui pahasta mielestä! huusin ja meukkasin yhden päivän ja sain mielipahani tuotua esille. seuraavana päivänä ei mitään vaivoja. näin on käynyt muutaman kerran.

      • totesi hiivasyndroom

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe