Tippaaminen Pariisissa?

"Amelie"

Olen lähdössä helmikuussa Pariisiin ja hieman yrittänyt tutustua kaupunkiin ennalta. Mietityttää nyt, että millainen on tippauskulttuuri Ranskassa ja Pariisissa? Onko ravintoloissa usein sisällytetty listahintoihin valmiiksi tippi vai ei? Mikä on sopiva juomarahan osuus, jos on ollut ihan tyytyväinen palveluun, muttei halua "liikaa" antaa vaikuttamatta silti kitupiikiltä? Olen kuullut, että jossain aivan pienien kolikoiden antaminen on hyvin loukkaavaa, vaikka ne yhteensä tekisivätkin ihan ok summan - onko näin myös Pariisissa? Syöminen on oleellinen osa lomaa ja haluaisin, että tältäkin osalta matka sujuisi mukavasti, joten paljon kiitoksia jo etukäteen vastauksista.

3

2929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pour boire

      Voit jättää tippiä, euron tai puolitoista, mutta usein palvelu sisältyy hintaan. Itse en useinkaan tippaile edes tutuissa paikoissa, ja silti palvelu on ollut ihan ok seuraavallakin kerralla. Itse aikaisemmin tyhjensin usein kolikkopuolen sentit tippiin, mutta sitten tarjoilijana työskennellyt tuttu kertoi, että se otetaan lähinnä kettuiluna: oli kuulemma itse joskus juossut senttikasalla tipanneiden jenkkituristien perään ja heittänyt kolikot katuun heidän jalkoihinsa. Saivatpa kotosalla päivitellä temperamentikkaita ranskiksia.. ;)

    • varsinaista

      "tippikultuuria" enää tässä maassa.

      • sergios

        Mielen mukaan. Itse tippaan aina ravintolassa, jos palvelu ja ruoka on ollut positiivinen kokemus - niin Suomessa kuin Ranskassakin. 10% laskun loppusummasta - esim. 20euron setistä pari euroa - ei ole kettuilua, muttei myöskään turhaa "on mulla rahaa" -brassailua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10431
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      132
      8667
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6037
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4198
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4185
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3090
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    Aihe