Olen lähdössä helmikuussa Pariisiin ja hieman yrittänyt tutustua kaupunkiin ennalta. Mietityttää nyt, että millainen on tippauskulttuuri Ranskassa ja Pariisissa? Onko ravintoloissa usein sisällytetty listahintoihin valmiiksi tippi vai ei? Mikä on sopiva juomarahan osuus, jos on ollut ihan tyytyväinen palveluun, muttei halua "liikaa" antaa vaikuttamatta silti kitupiikiltä? Olen kuullut, että jossain aivan pienien kolikoiden antaminen on hyvin loukkaavaa, vaikka ne yhteensä tekisivätkin ihan ok summan - onko näin myös Pariisissa? Syöminen on oleellinen osa lomaa ja haluaisin, että tältäkin osalta matka sujuisi mukavasti, joten paljon kiitoksia jo etukäteen vastauksista.
Tippaaminen Pariisissa?
3
2888
Vastaukset
- pour boire
Voit jättää tippiä, euron tai puolitoista, mutta usein palvelu sisältyy hintaan. Itse en useinkaan tippaile edes tutuissa paikoissa, ja silti palvelu on ollut ihan ok seuraavallakin kerralla. Itse aikaisemmin tyhjensin usein kolikkopuolen sentit tippiin, mutta sitten tarjoilijana työskennellyt tuttu kertoi, että se otetaan lähinnä kettuiluna: oli kuulemma itse joskus juossut senttikasalla tipanneiden jenkkituristien perään ja heittänyt kolikot katuun heidän jalkoihinsa. Saivatpa kotosalla päivitellä temperamentikkaita ranskiksia.. ;)
- varsinaista
"tippikultuuria" enää tässä maassa.
- sergios
Mielen mukaan. Itse tippaan aina ravintolassa, jos palvelu ja ruoka on ollut positiivinen kokemus - niin Suomessa kuin Ranskassakin. 10% laskun loppusummasta - esim. 20euron setistä pari euroa - ei ole kettuilua, muttei myöskään turhaa "on mulla rahaa" -brassailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082376- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821159