saanut työtapaturmasta pysyvää tapaturmaeläkettä,vai onko siinä aina joku kuntoutus jos ei pysty omaa työtään tekemään ja sen jälkeen töihin kuin töihin.Riippuu kait yleensä tapaturmasta.Onko vakuutusyhtiön eläke kriteerit tiukemmat kuin muiden eläkelaitosten.
Onko tällä palstalla kukaan
Opettaja-61
2233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä kai joissain tapauksissa saa pysyvän eläkkeen, mutta käytännössä aina ensin yritetään kuntouttaa ensin. Eläkekriteerit on varmastikin suht samat, mut kaikki riippuu paljon vakuutuslääkäristä. Yleensä käydään ensin ulkopuolisella konsultilla, jossa mietitään uudelleen koulutukset ja työkokeilut. Riippuu tietty myös iästä, ketä kuntoutuetaan ja ketä ei.
Tämän palstan nimi on HOMESAIRAUDET, joka tarkoittaa AMMATTITAUTILAKIIMME kuuluvia ns. kosteusvauriomikrobiALLERGIAsairauksia altistajana kosteusvauriorakennus.
Kun kosteusvauriorakennusmikrobialtistuksen aiheuttamia ammattitauteja maamme lääketieteilijät toteavat vuosittain keskimäärin VAIN N. 35,3:lla, vaikka kosteusvauriorakennusaltistettujen piiriin kuuluu satojatuhansia työntekijöitä, niin tosi harva kosteusvauriomikrobisairastunut saa edes ammattitautidiagnoosin.
Ammattitautidiagnoosin saaminen tarkoittaa vain sitä, että työnantajan tapaturmavakuutusyhtiö korvaa sairaanhoitokustannukset täysimääräisinä todettuun amattitautiin.
Mikäli todettu ammattitauti esim. astma osoittautuu lääketieteellisten kriteereiden mukaan (spriometria) niin vaikea-asteiseksi ja niin vaikeahoitoiseksi, ettei lääkitys pidä sitä tasapainossa, niin tapaturmaeläkke myönnetään toistaiseksi. Tarkkailuvaiheessa kuntoutustukena, joka tarkkailuvaihekin näyttää kestävän vuosia uusinta- ja uusintaaltistuksineen.
Kukaan tällä palstalla kirjoittava ei ole saanut PYSYVÄÄ TAPATURMAELÄKETTÄ AMMATTITAUTILAKIIMME KUULUVIEN kosteusvauriorakennusaltistuksesta johtuvien SAIRAUKSIEN PERUSTEELLA.
Koskee myös tällä palstalla kirjoittavia henkilöitä, jotka ITSE olettavat sairastuneensa KROONISESTI työpaikkansa sisäilman sisältämistä kosteusvauriomikrobimyrkyistä.
Niin tapaturmavakuutusyhtiön (työssäolijat) kuin työkyvyttömyyseläkeyhtiönkin (esim kotialtistuksesta sairastuneet) kriteerit ns. KOSTEUSVAURIOMIKROBIALTISTUSSAIRAUDEN aiheuttaman työkyvyttömyyden suhteen ovat yhtäläiset. Mikäli ns. kosteusvauriomikrobivapaissa tiloissa pystyy työskentelemään/oleskelemaan, niin ei ole työkyvytön.
Toki terveydestämme vastaava viranomaistahomme ei tarjoile kosteusvauriomikrobivapaita tiloja.
Vain tupakanpolttovapaiden tilojen järjestelyyn ovat tähän mennessä pystyneet.