Kiitos Apple minunkin puolestani.
http://www.youtube.com/watch?v=f7zlZ054vfI
Tuote-esittely:
http://www.youtube.com/watch?v=y2Hz8dhQw8Q
http://www.youtube.com/watch?v=f7zlZ054vfI
Tuote-esittely:
http://www.youtube.com/watch?v=y2Hz8dhQw8Q
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
juuri mistään kotosin, lelu mikä lelu. Täysin tarpeeton ja turha jos siihen nyt perseen voisi pyyhkiä.
kannettavaan on ilmaisohjelma jolla voi lukea kaikki sähköiset kirjat ei tarvita siihen ainakaan.Ja on muuten vain 3g eikä ole ollenkaan wlannia eikä lan porttia eli ei tee mitään,kun suomessa edes mokkulat ei pelaa.
Hinta tulee oleen tonin luokkaa niin liian kallis paskasta.Ja ei voi pelata vanhoja pelejään ollenkaan,kun ei ole cd eikä dvd asemaakaan.Pitäskö tuosta vielä maksaakkin???Ja miksi aplen osakkeet tippu heti prosentteja julkistuksen jälkeen????ei tunnu edes sijoittajat uskovan siihen.
Et sitten ole vielä siirtynyt langattomaan tiedonsiirtoon, tiedätkö edes mikä VI-FI on?
Apple on aina ollut se jota muut seuraavat, joten viiden vuoden kuluttua muissakaan kannettavissa tietokoneissa ei ole CD- eikä DVD- asemaa, koska sellaiselle ei tulevaisuudessa ole oikeasti tarvetta. Nytkin tiedon siirtoon on paljon helpompia, nopeampia ja halvempia tapoja kuin DVD-levyt (muistitikku). Miksi kantaa turhaa painoa mukana, jos laitetta oikeasti kuljettaa mukanaan. Todennäköisesti tuohon laitteen ainoaan?? 30-pinniseen liittimeen on saatavissa kaikki tarvittavat adapterit.
Laitteelle on varmasti käyttäjiä, mutta hei eivät ole niitä, jotka eivät osaa käyttää tietokonetta muuhun kuin pelaamiseen.
takaa ei näköjään huomaa, että on erilaisia versioita, joista wlan löytyy.
Wi-Fi model
* Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
* Bluetooth 2.1 EDR technology
Wi-Fi 3G model
* UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz)
* GSM/EDGE (850, 900,1800, 1900 MHz)
* Data only2
* Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
* Bluetooth 2.1 EDR technology
Toimii myös puhelimena ja navigaattorina.
Ei niitä sähköisiä kirjoja kuule pieneltä vaakanäytöltä lueta. Tekstistäsi päätellen lukeminen ei ehkä kuulu harrastuksiisi muutenkaan: Wlan iPadissa on, mokkula pelaa Suomessa mainiosti (ainakin Macissa), iPadin hinta on viidensadan eikä tonnin luokkaa ja Applen kurssi nousi prosentin eikä suinkaan laskenut.
On se niin vaikeeta, eikös olekin!;
Valitettavasti ei sovellu meikäläisen käyttöön. Apple II:n jälkeen en ole vilkaissut Applen suuntaan, muutoin kuin korjatessani niitä. Mukava lelu varmaan ;-)
-J-
taisi selvitä, minkä takia monet "pc-asiantuntijat" suoltavat uskomatonta skeidaa, jos niiltä kysyy jotain Macin soveltuvuudesta. Kun eivät ole edes vilkaisseet!
Monille ihmisillehän on tyypillistä muodostaa sitä varmempia mielipiteitä, mitä vähemmän jostakin asiasta tiedetään.
Ei siis mitään henkilökohtaista tässä, tuli vaan mieleen.
http://www.tietokone.fi/uutiset/tallainen_on_applen_uusi_ihmelaite
Ei pysty lukeen kirjoja kun ei ole suomenkielisiä eikä Aplen oma kirjakauppa pelaa,kuin Usassa ei tule suomeen piiiiitkään aikaan.Eli sitten nettikäyttöön vaan ei pelaa kohta sekään ollenkaan eli ilman nettiä ja ilman kirjoja kivaa.Aina,kun linkki päivitetään vanha lähetin menee roskin eli pikku hiljaa pimenee osa mokkuloistakin.
3G-mallissa on tuki 850, 1900 ja 2100 MHz umts/hsdpa- ja lisäksi 900 MHz gsm/edge-verkoille, mutta ei Suomessa laajenevalle 900 MHz hsdpa:lle.
Olisihan se aika outoa, että siellä olisi suomenkielisiä kirjoja jo nyt. Miksi olisi, kun ennen eilistä ei ole ollut edes laitetta jolla lukea.
"3G-mallissa on tuki 850, 1900 ja 2100 MHz umts/hsdpa- ja lisäksi 900 MHz gsm/edge-verkoille, mutta ei Suomessa laajenevalle 900 MHz hsdpa:lle"
Minä en noista taajuuksista muuta ymmärrä, kuin että Sonera osti niitä miljardeilla Saksasta. Siis sellaisia joilla ei ole edes käyttöä. Onko tuo (900 MHz hsdpa) joku outo, ainoastaan suomalainen juttu, vai onko sitä käytössä muuallakin? Jos on tuleva systeemi, niin eiköhän se tule tuohon iPadiin päivitysten yhteydessä.
kirjoja kääntää Googlen käännös ohjelmalla, heh heh.
Just niin, taas riehutaan Mac-juttuja, voi voi.
Olen kyllä ihan tarpeeksi Mac:in kanssa työni puolesta touhunnut ja n. 3-40 OS asennusta tehnyt, joten IHAN turha alkaa minulle väittelemään. Olen ensimmäisen Apple I:n ottanut käyttöön 1977, joten kummalla on pitempi Apple kokemus?
Minulle se ei sovellu, kun ei niin ei, piste ja keskustelun loppu osaltani.
-J-
että ei mitään henkilökohtaista ja olit vain ajatuksen herättäjä...
Olen käyttänyt Applea vasta vuodesta 1992 joten tässä häviän, jos nyt kumminkin otetaan henkilökohtaisesti. Mac OS -asennuksia olen tehnyt lähes 1000, joten siinä taas voitan. Win-asennuksia alle sata.
Naurettavan kapistus. Isoooooooo iphone
Tuo laite tulee kyllä hankittua. Täyttää 95% sen tarpeen mitä laitteelta tarvin klo 16.00-08.00 välisenä aikana.
Pääkoneena tällä hetkellä kannettava (kansi suljettuna pöydällä, kytketty wireless näp ja hiiri) + 30 tuuman näyttö.
iphonea suurempi näyttöinen padi on just ok. jo iphonen nettisurffailu on aivan eri luokkaa käyttöliittymältään kuin millään muulla puhelimella ja jos tuohon kokemukseen saa vielä suuremman näytön niin...
se mitä applen tuotteissa on just parasta on käytettävyys ei niinkään hertsit ja megat.
ja iwork ohjelmisto verrattuna officeen, kokeilkaa niin hämmästytte.
usb:tä jäi kyllä hieman kaipaamaan, mutta eipä sitä ole iphonessakaan ja ei ole haitannut. kuvat olen ottanut hyvälaatuisella digillä ja siirtänyt siitä kannettavan isolle kovalevylle. tarvittaessa siirtänyt joitain kuvia phonelle, josta niitä on voinut esitellä ja katsoa.
mutta sohva surffailuun,youtube videoiden katseluun, sähköpostiin, kuvien selailuun ja muistiinpanojen tekemiseen vaikuttaa mitä mainioimmalta laitteelta.
ekirjoista ei ole vielä tällä hetkellä mitään kokemusta, paperinen versio on toiminut hyvin.
kyllä näkee ettet tiedä mistä puhut.
Väitätkö että iPhonen selain on parempi kuin Nokia N900:ssa?
Väitätkä että iPhone/iPad on mainion surffailuun, vaikkei siinä toihi edes Flash jota suuri osa nettisivuista vaatii toimiakseen oikein.
Väitätkö että iPhone/iPad on mainioin Youtube videoiden katseluun, vaikkein Yotuben nettisivut edes toimi vehkeessä? :D
Olet todellinen asiantuntija
se on hyvä vain, että lelu on naurettava. mulla on jo ennakkotilauksessa
Vai ihan suuri osa nettisivuist vaatii flashin. Taitaa vaan riippua siitä missä surffaa. Mua ei juurikaan haittaa vaikkei flash mainokset näykään. Tosin en myöskään pelaa flashilla toimivia pelejä. Mutta on kyllä liiottelua sanoa, että suuri osa sivuista vaatisi.
Etkä ilmeisesti tiedä, että Youtubella on ihan erikseen h.264 videot, jotka toimivat oikein hyvin iPhonen/iPadin Youtube-sovelluksella. Youtube ja Vimeo ainakin ovat myös siirtymässä html5-sivuihin, joilla ei HD videoon käytetä tai tarvita flashia.
Se Youtube sovellus on se telkkarin kuva noissa ikoneissa. Alemmassa rivissä toinen vasemmalta.
http://www.apple.com/fi/ipad/specs/
Ylipäätään taitaa olla niin, että flashin aika alkaa olla ohi, tilalle tulee html5.
N900:n selainta en ole käyttänyt, joten en sano mitään siitä.
väitän, että iphonen selain on paljon parempi käytettävyydeltään.
flashin puuttuminen ei ole haitannut yhtään. Mainitse edes kaksi flash sivua, jota surffaat nokiallasi?
joo ja ne youtubet ei toimi iphonessa?, olet oikea asiantuntija ;)
Aika näyttää onko kyseessä iPad vai iBad.
Saattaa tuollaisilla ja tuota jalostetuimmilla versioilla olla markkinarakoakin. Hyvähän se on, että erilaisia laitteita on tarjolla, josta jokainen löytää laitteen omiin käyttötarpeisiinsa.
applen käyttäjiä rahastetaan ja kusetetaan :((
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article369306.ece
> applen käyttäjiä rahastetaan ja kusetetaan
miten niin? sehän on ihan vapaa valinta minkä lelun ostaa. alles kann nix muss ;)
Kusetus on tässä kohdassa aivan väärä termi rahastus jotenkuten menettelee. Markkinatalous on vapaata, jolloin myyjä voi päättää tuotteensa hinnan ja jos ostaja sen suostuu maksamaan syntyy kauppa. Hyvän katteen voi saada ainoastaan hyvästä ja halutusta tuotteesta. Huonossa tuotteessa on huono kate.
Parhaimmat katteet tehdään hyvällä bisnesvainulla, matkijat ovat aina valittamassa menestyjän onnistumista. Apple on aina ollut se joka tuo uusia ajatuksia tietokonemarkkinoille. Ensin MS-fanit haukkuva Applen oivalluksia, mutta kun MS on kopioinut idean, niin se on hyväksyttävä.
Tietotekniikka on siitä merkillinen ala, että pitää uskaltaa uudistua joka päivä, tuleen ei saa jäädä makaamaan. Tuotekehittelyä on tehtävä jatkuvasti, eikä siitä saa tinkiä jos aikoo menestyä.
nokia valmistaa hyviä puhelimia, markkinaosuus kertoo paljon.
mutta nokia ei ole kehittänyt mitään mullistavaa viimeisen viiden vuoden aikana!
minua, lukuisien Applen tuotteiden käyttäjää, tässä rahastetaan, kusetuksesta nyt puhumattakaan?
Jos en osta iPadia, mua ei ihan varmasti rahasteta sentilläkään. Nähtäväksi jää, tuleeko hankittua vai ei.
Ei ole iPhoneenkaan vielä mennyt latin latia, vaikka sekin kuulemma on ihan hirveetä rahastusta ja kusetusta.
Applen tuotteitten ostaminen ja käyttäminen on edelleen täysin vapaaehtoista, joskin koko ajan yleistyvää puuhaa.
"nokia valmistaa hyviä puhelimia, markkinaosuus kertoo paljon.
mutta nokia ei ole kehittänyt mitään mullistavaa viimeisen viiden vuoden aikana!"
Juuri näin, mutta Nokian aika alkaa olemaan ohi, ellei satsaa tuotekehitykseen. Tehtaita suljetaan Euroopassa ja siirretään halvempiin maihin jotta saataisiin puhelimet vielä halvemmalla. Jossain vaiheessa pää tulee vetävän käteen kun kukaan ei suostu tekemään töitä ilmaiseksi ja romahdus tulee. Pelkkä hintakilpailu ei markkinoilla auta, pitää tehdä myös tulosta.