APUA BASSON SOITTO HELP!

kertokaas miten saan bassosta nuotin d ja ylennetty d ja c ja ylennetty c ja f ja alennettu f ja h ja alennettu h miltä kieleltä ne saa ja monesko väli?
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja vittu meitä ketää ei kiinnosta tunge perseesees ne nuotit

Äänestä

D on perusvireisessä bassossa toisiksi ylin vapaa kieli ja ylennetty D sen kielen ensimmäinen nauha.
C löytyy toisiksi alimman kielen kolmannesta nauhavälistä ja C# sitten neljännestä.
F alimman kielen ensimmäinen nauha. Alennettua F:ää ei ole, F:stä puoli sävelaskelta alaspäin on E (eli matalin kieli vapaana).
Alennettu H (eli Bb), toisiksi alimman kielen ensimmäinen nauha. H on kakkosnauhalla.

Tietenkin nämä nuotit löytyy muualtakin bassosta eri oktaaveissa mutta niitten paikat sun pitäis itsekin oivaltaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wdadaeggesesgegegs kirjoitti:

kertokaas miten saan bassosta nuotin d ja ylennetty d ja c ja ylennetty c ja f ja alennettu f ja h ja alennettu h miltä kieleltä ne saa ja monesko väli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu