¨kulutus 318d

omassani vm2009 318d on keskikulutus ollut reilusti yli kuuden litran 6,3-6,5l/100km. Pääsosin kuitenkin maantieajoa. Aika paljon kun vertaa mitä tehdas lupaa keskikulutuksesksi 4,7l/100km. johtuuko kylmistä keleistä vai onko normaalia? itsellä ei ole viälä niin paljon kokemusta autosta muuta kun talvikeleillä. Muuten on ollut loistava auto :)
424201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

on, ei mitään hätää. Kaikissa autoissa aina heittää kulutus siitä tehtaan ilmoittamasta.

Äänestä
  • BEMARISSA PALJON. JA SE ON A I N A ILMOITETTU ALAKANTTIIN.

    Äänestä

  • huijariauto kirjoitti:

    BEMARISSA PALJON. JA SE ON A I N A ILMOITETTU ALAKANTTIIN.

    Esim. 335i kuluttaa tehtaan mukaan n.9l/100 km, mutta testissä se vei yli 12 litraa. Tuo on jo mielestäni törkeä heitto. 320i on kaiken huippu. Se jäi tehtaan ilmoittamasta 0-100 kiihtyvyydestä yli sekunnin ja samalla se myös kulutti reippaasti enemmän kuin tehdas ilmoittaa. Miksi BMW ilmoittaa noin törkeästi alakanttiin kaikki lukemat joihin kukaan ei pääse oikeasti ajamalla.

    Äänestä

  • Huuhiihaa kirjoitti:

    Esim. 335i kuluttaa tehtaan mukaan n.9l/100 km, mutta testissä se vei yli 12 litraa. Tuo on jo mielestäni törkeä heitto. 320i on kaiken huippu. Se jäi tehtaan ilmoittamasta 0-100 kiihtyvyydestä yli sekunnin ja samalla se myös kulutti reippaasti enemmän kuin tehdas ilmoittaa. Miksi BMW ilmoittaa noin törkeästi alakanttiin kaikki lukemat joihin kukaan ei pääse oikeasti ajamalla.

    voi saatana jotta osaa olla tyhmää väkeä.. tehtaan ilmottamat kulutukset eivät perustu mihinkään käytännön kulutukseen vaan dynamometrissä ajettavaan testisykliin jossa kaikki virtaa kuluttavat laitteet on pois päältä sis. valot, radio, ilmastointi, lämmitys.. siis kaikki ja jos ettekö ymmärrä että auton varusteiden käyttö kuluttaa polttoainetta merkistä riippumatta.. vertaillessa tehtaan ilmoittamaa kulutusta sekä käytännön kulutusta "häviävät" autot joissa on paljon varusteita jos vastassa on karvalakki

    Äänestä

  • biistii kirjoitti:

    voi saatana jotta osaa olla tyhmää väkeä.. tehtaan ilmottamat kulutukset eivät perustu mihinkään käytännön kulutukseen vaan dynamometrissä ajettavaan testisykliin jossa kaikki virtaa kuluttavat laitteet on pois päältä sis. valot, radio, ilmastointi, lämmitys.. siis kaikki ja jos ettekö ymmärrä että auton varusteiden käyttö kuluttaa polttoainetta merkistä riippumatta.. vertaillessa tehtaan ilmoittamaa kulutusta sekä käytännön kulutusta "häviävät" autot joissa on paljon varusteita jos vastassa on karvalakki

    bemaria paremmin varustellut merkit pystyvät ilmoittamaan selkeästi tarkemmin lukemat? ovatko bemarin insinnöörit vain yksinkertaisesti tyhmiä.........

    Äänestä

  • nääinoooooon kirjoitti:

    bemaria paremmin varustellut merkit pystyvät ilmoittamaan selkeästi tarkemmin lukemat? ovatko bemarin insinnöörit vain yksinkertaisesti tyhmiä.........

    tyhmiä, mutta kun he yrittävät saada BMW:n näyttämään paremmalta mitä se oikeasti on. Mutta kyllä itse olen tyytyväinen uudehkoon Bemariini, sillä pääsee paikasta A paikkaan B.

    Äänestä

  • huijariauto kirjoitti:

    BEMARISSA PALJON. JA SE ON A I N A ILMOITETTU ALAKANTTIIN.

    Oletko tutustunut kuinka EU-kulutus mitataan? Et varmaankaan kun tuollaisia kirjoittelet. BMW ei ilmoittele mitään kulutuksia, se mitataan EU kulutussyklissä viranomaisten toimesta. Kaikki eu-alueella myytävät autot käyvät saman testin läpi, kysyttävää?

    Äänestä

  • faktaa pösilölle kirjoitti:

    Oletko tutustunut kuinka EU-kulutus mitataan? Et varmaankaan kun tuollaisia kirjoittelet. BMW ei ilmoittele mitään kulutuksia, se mitataan EU kulutussyklissä viranomaisten toimesta. Kaikki eu-alueella myytävät autot käyvät saman testin läpi, kysyttävää?

    Miksi BMW kuluttaa aina oikeassa liikenteessä paljon enemmän kuin on ilmoitettu? Muut merkit pysyvät paljon lähempänä ilmoitettuja, mutta BMW:llä heittää aina 1-2 litraa.

    Äänestä

  • Hans Qwerty kirjoitti:

    Miksi BMW kuluttaa aina oikeassa liikenteessä paljon enemmän kuin on ilmoitettu? Muut merkit pysyvät paljon lähempänä ilmoitettuja, mutta BMW:llä heittää aina 1-2 litraa.

    Empäs oo kuullu, että bemarien kulutus poikkeais ilmoitetusta jotenkin normaalia enemmän. Totuushan on, että 90% autoilijoista ei yksinkertaisesti osaa/halua ajaa autoilla taloudellisesti. Jos kiihdyttelee runsaasti ja tekee paljon turhia pysähdyksiä, niin on turha verrata kulutusta noihin ilmoitettuihin kulutuslukemiin.

    Esimerkkinä meidän firman bemari, jonka kolleega saa kuluttamaan 8,4l/100km. Itse ajan samaisella autolla n. 6l/100km keskikulutuksella. Ajotyyli vaikuttaa huomattavan paljon kulutukseen.

    Autolehtien testeissä ei tietenkään päästä ihanne kulutuslukemiin, koska testeissä on tarkoitus testata autoa erilaisissa olosuhteissa. Autolla tehdään kiihdytyksiä ja sillä ajellaan testiradalla kohtuullisen urheilullisesti.

    Äänestä

  • epäilisin kirjoitti:

    Empäs oo kuullu, että bemarien kulutus poikkeais ilmoitetusta jotenkin normaalia enemmän. Totuushan on, että 90% autoilijoista ei yksinkertaisesti osaa/halua ajaa autoilla taloudellisesti. Jos kiihdyttelee runsaasti ja tekee paljon turhia pysähdyksiä, niin on turha verrata kulutusta noihin ilmoitettuihin kulutuslukemiin.

    Esimerkkinä meidän firman bemari, jonka kolleega saa kuluttamaan 8,4l/100km. Itse ajan samaisella autolla n. 6l/100km keskikulutuksella. Ajotyyli vaikuttaa huomattavan paljon kulutukseen.

    Autolehtien testeissä ei tietenkään päästä ihanne kulutuslukemiin, koska testeissä on tarkoitus testata autoa erilaisissa olosuhteissa. Autolla tehdään kiihdytyksiä ja sillä ajellaan testiradalla kohtuullisen urheilullisesti.

    autolehti testaa samalla tavalla eri merkit. Silti pemarin kulutus on selkeästi enemmän kuin ilmoitettu. Muilla vain vähän enemmän.

    Äänestä

  • Hans Qwerty kirjoitti:

    Miksi BMW kuluttaa aina oikeassa liikenteessä paljon enemmän kuin on ilmoitettu? Muut merkit pysyvät paljon lähempänä ilmoitettuja, mutta BMW:llä heittää aina 1-2 litraa.

    Kyseenalaista EU-testi älä yksittäistä automerkkiä.... Muuten kaikki merkit kuluttaa enemmän kuin on mitattu.

    Äänestä

  • faktaa pösilölle kirjoitti:

    Kyseenalaista EU-testi älä yksittäistä automerkkiä.... Muuten kaikki merkit kuluttaa enemmän kuin on mitattu.

    mutta BMW:ssä se heitto on suurin. Miksi?

    Äänestä

  • ---------- kirjoitti:

    mutta BMW:ssä se heitto on suurin. Miksi?

    Suurin heitto on japsien hybrideissä

    Äänestä

  • hhhhhhhhhhhhhhhhhhhr kirjoitti:

    autolehti testaa samalla tavalla eri merkit. Silti pemarin kulutus on selkeästi enemmän kuin ilmoitettu. Muilla vain vähän enemmän.

    Missä ne faktat luuraa? Et laittanut mitään tietoja/linkkejä/todisteita esille. Vai keksitkö tuon omasta päästäsi? Kyllähän se tietenkin näyttää tuolta jos katselee kaikki testit bemarinvihaaja lasit päässä.

    Äänestä

  • Juha1234 kirjoitti:

    Suurin heitto on japsien hybrideissä

    selittelykyky? Olet ulkona.

    Äänestä

  • taas kerran? kirjoitti:

    Missä ne faktat luuraa? Et laittanut mitään tietoja/linkkejä/todisteita esille. Vai keksitkö tuon omasta päästäsi? Kyllähän se tietenkin näyttää tuolta jos katselee kaikki testit bemarinvihaaja lasit päässä.

    linkinseuraaja olet? Tiedätkö mikä on autolehti? Laita F A K T A A , että tiedät.

    Äänestä

  • taas kerran? kirjoitti:

    Missä ne faktat luuraa? Et laittanut mitään tietoja/linkkejä/todisteita esille. Vai keksitkö tuon omasta päästäsi? Kyllähän se tietenkin näyttää tuolta jos katselee kaikki testit bemarinvihaaja lasit päässä.

    http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/audi-a5-bmw-320i-renault-laguna-drei-elegante-coupes-im-vergleich-1016694.html

    BMW ilmoitettu keskikulutus: 6,6l/100 km
    BMW:n testissä toteutunut keskikulutus: 9,6l/ 100 km
    Heitto on tasan 3 litraa

    Audi ilmoitettu keskikulutus: 6,6l/ 100 km
    Audin testissä toteutunut keskikulutus: 9,4l/ 100 km (Huom. Audissa on 10 hv/ 110 nm enemmän ja silti kuluttaa vähemmän)
    Heitto on 2,8l/ 100 km

    Renault ilmoitettu keskikulutus: 8,2l/ 100 km
    Renaultin testissä toteutunut keskikulutus: 10,2l/ 100 km
    Heitto on tasan 2 litraa

    BMW:llä on pahin heitto, miksi?

    Äänestä

  • ----------- kirjoitti:

    http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/audi-a5-bmw-320i-renault-laguna-drei-elegante-coupes-im-vergleich-1016694.html

    BMW ilmoitettu keskikulutus: 6,6l/100 km
    BMW:n testissä toteutunut keskikulutus: 9,6l/ 100 km
    Heitto on tasan 3 litraa

    Audi ilmoitettu keskikulutus: 6,6l/ 100 km
    Audin testissä toteutunut keskikulutus: 9,4l/ 100 km (Huom. Audissa on 10 hv/ 110 nm enemmän ja silti kuluttaa vähemmän)
    Heitto on 2,8l/ 100 km

    Renault ilmoitettu keskikulutus: 8,2l/ 100 km
    Renaultin testissä toteutunut keskikulutus: 10,2l/ 100 km
    Heitto on tasan 2 litraa

    BMW:llä on pahin heitto, miksi?

    BMW:llä on myös todella törkeästi alakanttiin ilmoitettu 0-100 kiihtyvyys.
    Ilmoitettu on 8,1s ja toteutunut 9,4s. Audi meni sen minkä tehdas ilmoittaa, eli 7,8s ja Rellu jopa alitti sen ilmoitetun 7,8s, eli Rellu meni 7,6s.

    Äänestä


  • faktaa pösilölle kirjoitti:

    http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1480585

    En kyllä löydä katetta väitteellesi.... mutua, kateutta vai faktaa? Jos faktaa laita joku linkki...

    Ja suurimmat heitot luvatuista todellisiin ovat hybrideissä.
    Katsokaa Lexus, Toyota ja Honda.

    Kulutuksia katsottaessa ei kannata verrata Suomen talviolosuhteita noihin mittauksiin. Taloudellinen ajo on taitolaji jonka tosin kuka tahansa voi oppia. Kulutus pienenee automalliin ja merkkiin katsomatta.
    Missään nimessä ei kannata katsoa kulutusta testeissä olleiden kulutusten mukaan, Testissähän autosta kokeillaan kaikenlaista mitä normaalikuski ei tee, lisäksi testaaja ei taatusti osaa ajaa juuri ko autolla taloudellisesti ellei itse omista autoa ja käytä sitä jatkuvasti.

    Hyvässä ja pahassa viralliset mittaukset antavat kulutuksesta vertailukelpoisimman kuvan. Aivan kuten kolaritesteissäkin. Useiden automallien turvarakenteet suunnitellaan nimenomaan testolosuhteita varten vaikka parempi tapa on katsoa mitä todellisissa kolaritilanteissa on tapahtunut.

    Äänestä

  • faktaa pösilölle kirjoitti:

    http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1480585

    En kyllä löydä katetta väitteellesi.... mutua, kateutta vai faktaa? Jos faktaa laita joku linkki...

    on faktaa, eli linkki testiin jossa on Audi, BMW ja Renautl. BMW:ssä olin vähiten tehoa ja silti kulutus oli suurempi kuin esim. Audilla ja BMW:ssä heitto oli suurin. Samalla BMW jäi huikeasti luvatuista kiihtyvyysarvoista, Audi meni sen minkä tehdas ilmoitti ja Renault alitti ilmoitetun.

    Tässä linkït:

    http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8805210/42524961
    http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8805210/42525090

    Äänestä

  • ....... kirjoitti:

    on faktaa, eli linkki testiin jossa on Audi, BMW ja Renautl. BMW:ssä olin vähiten tehoa ja silti kulutus oli suurempi kuin esim. Audilla ja BMW:ssä heitto oli suurin. Samalla BMW jäi huikeasti luvatuista kiihtyvyysarvoista, Audi meni sen minkä tehdas ilmoitti ja Renault alitti ilmoitetun.

    Tässä linkït:

    http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8805210/42524961
    http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8805210/42525090

    Kai nyt jokainen ymmärtää että tuollainen testi jossa mitataan muunmuassa autojen suorituskykyä ei ole oikea tapa mitata niiden kulutusta. On aivan eri asia jos autolla yritetään aja taloudellisesti.

    Luonnollisesti on ihmisiä joille jokapäiväinen siirtyminen paikasta toiseen on kilpailu- ja testaustilanne. Tämä on kuitenkin eri asia kuin se millaiseen kulutukseen autolla pääsee.

    Äänestä

  • ----------- kirjoitti:

    http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/audi-a5-bmw-320i-renault-laguna-drei-elegante-coupes-im-vergleich-1016694.html

    BMW ilmoitettu keskikulutus: 6,6l/100 km
    BMW:n testissä toteutunut keskikulutus: 9,6l/ 100 km
    Heitto on tasan 3 litraa

    Audi ilmoitettu keskikulutus: 6,6l/ 100 km
    Audin testissä toteutunut keskikulutus: 9,4l/ 100 km (Huom. Audissa on 10 hv/ 110 nm enemmän ja silti kuluttaa vähemmän)
    Heitto on 2,8l/ 100 km

    Renault ilmoitettu keskikulutus: 8,2l/ 100 km
    Renaultin testissä toteutunut keskikulutus: 10,2l/ 100 km
    Heitto on tasan 2 litraa

    BMW:llä on pahin heitto, miksi?

    Ai onko sinun mielestäsi merkkien välisessä heitossa isokin ero jos Audilla on 2,8l heitto ja bemarilla 3 litran heitto? Tuollainen erohan saadaan aikaan jo sillä, että bemari sammutetaan ja käynnistetään testien aikana pari kertaa enemmän. Toinen tapa on unohtaa auto 5 minuutiksi tyhjäkäynnille ku tekee jotain muutoksia esim testirataan! On teillä ihmisillä ihmeelliset jutut! Huh huh! Tuollaista se autofanaattisuus teettää. Ku on pakko keksiä jotain negatiivista vihaamastaan automerkistä, niin tehdään vaikka tikusta asiaa! :-D

    Äänestä

  • ----------- kirjoitti:

    BMW:llä on myös todella törkeästi alakanttiin ilmoitettu 0-100 kiihtyvyys.
    Ilmoitettu on 8,1s ja toteutunut 9,4s. Audi meni sen minkä tehdas ilmoittaa, eli 7,8s ja Rellu jopa alitti sen ilmoitetun 7,8s, eli Rellu meni 7,6s.

    Kyllä se bemari menee niihin luvattuihin lukuihin jos ratissa on kaveri, joka osaa kiihdyttää sillä. Tämä selviää ku katsoo pari muutakin testiä eikä perusta luulojaan vain yhteen testaajaan.

    Äänestä

  • melkonen höperö! kirjoitti:

    Ai onko sinun mielestäsi merkkien välisessä heitossa isokin ero jos Audilla on 2,8l heitto ja bemarilla 3 litran heitto? Tuollainen erohan saadaan aikaan jo sillä, että bemari sammutetaan ja käynnistetään testien aikana pari kertaa enemmän. Toinen tapa on unohtaa auto 5 minuutiksi tyhjäkäynnille ku tekee jotain muutoksia esim testirataan! On teillä ihmisillä ihmeelliset jutut! Huh huh! Tuollaista se autofanaattisuus teettää. Ku on pakko keksiä jotain negatiivista vihaamastaan automerkistä, niin tehdään vaikka tikusta asiaa! :-D

    nuo FANAATTISIA selityksiä.............hooohohooooohoooooohhhoooooo

    Äänestä

  • kiihdyttää kirjoitti:

    Kyllä se bemari menee niihin luvattuihin lukuihin jos ratissa on kaveri, joka osaa kiihdyttää sillä. Tämä selviää ku katsoo pari muutakin testiä eikä perusta luulojaan vain yhteen testaajaan.

    Älä viitti! No näytä yksikin testi jossa 320i menee sen mitä tehdas ilmoittaa.

    Äänestä

aikoinaan 318 dodge maantiellä alle 20, mut talvella ilman lohkolämppärii nurkka-ajossa n. 31, ja tietty bensaa

Äänestä

alempana oli keskustelua käyttäjiltä, että kylmällä 9 litran seutuvilla kulutukset. taisi olla juuri sama dieselkone. kolmossarja kuitenkin.

Äänestä

Olen omistanut uudesta asti 318d:n jolla on nyt ajettu n. 100 tkm ja siinä on keskikulutus ollut 6,5-7 litraa/ 100 km. Jos kulutus on seiskaan kivunnut, niin silloin on ollut vähän enemmän kaupungissa ajoa.

Äänestä

Kyllä kulutus on suurempi kuin kesällä. Itsellä vm 2006 320d, kesällä ja syksyllä menee maantiellä 4.5 litraan kun nopeus n. 90-100km/h. Keskikulutus oli 5.8, nyt nollasin kun pakkaset alkoi joskus joulukuun alussa ja keskikulutus suurinpiirtein samoilla ajoilla 8.2, mutta tuossa on lyhyttä ajoa aika paljon, ei ehdi kone kunnolla lämpiämään ilman esilämmitystä.

Äänestä
  • kulutuksen kasvu menee.Noihin tehtaan ilmoittamiin arvoihin pääsee aika helposti kesäkeleillä.Kuskista se vain on kiinni.

    Äänestä

  • piikkiin kirjoitti:

    kulutuksen kasvu menee.Noihin tehtaan ilmoittamiin arvoihin pääsee aika helposti kesäkeleillä.Kuskista se vain on kiinni.

    ajamista varten. EI SIKSI ETTÄ PITÄÄ PÄÄSTÄ TEHTAAN LUKEMIIN. Onko täällä noin älykääpiöporukkaa?

    Äänestä

Pakkaset vaikuttavat paljon. Omassa 120d mallissa luvattu yhdistetty on 5.7l, koko vuoden keskiarvo on minulla ollut tarkalleen 5.7. (aivan kuten kaikissa muissakin aiemmissa autoissani kulutus on nykytyylisessä ajossa ollut sama kuin tuo virallinen ilmoitettu, tai pisaran alle) Nyt kuitenkin kun pakkasta ollut täällä jatkuvasti -25, on kulutus ollut yli litran suurempi kuin tuo vuoden keskiarvo. Itseasiassa lähes litralla tippui korkeimpiin kulutuksiin, nyt kun pakkasta on enää 5 astetta.

Äänestä
  • Tuo lisäkulutus johtuu lisälämmittimestä. Eli kovalla pakkasella sisäilman lisälämmitin lähtee päälle ja nostaa kulutusta. Tietääkseni bemarissa on vakiona sähkövastus, jolla tuota sisäilmaa lisälämmitetään. Jos on lisävarusteena webasto, niin se hoitaa tuon lisälämmityksen. Molemmissa tapauksissa kulutus kasvaa.

    Äänestä

  • lisälämppäristä kirjoitti:

    Tuo lisäkulutus johtuu lisälämmittimestä. Eli kovalla pakkasella sisäilman lisälämmitin lähtee päälle ja nostaa kulutusta. Tietääkseni bemarissa on vakiona sähkövastus, jolla tuota sisäilmaa lisälämmitetään. Jos on lisävarusteena webasto, niin se hoitaa tuon lisälämmityksen. Molemmissa tapauksissa kulutus kasvaa.

    miten viisas ajatus.....................

    Äänestä

Itsellä on nyt vajaa pari vuotta käytössä ollut 318d ja keskikulutus on nyt näin talvella ollut n. 5.2-5.5l/100km. Ajo on pääsääntöisesti moottoritiellä ajoa (n. 80-90% kilometreistä) ja keskinopeus viime aikoina n. 90km/h. Kesällä kulutus ei juurikaan eroa, sillä keskinopeus nousee vastaavasti.

Viime vuoden puolella tehty pidempi reissu meni 4.6l/100km keskikulutuksella, joten pienelläkin pääsee tarvittaessa. Tällöin keskinopeus oli 81km/h ja ajotyyli muutenkin normaalia hiukan rauhallisempi :)

Äänestä
  • Kun viimeksi kävin tankilla ,nollasin kulutusmittarin ja nyt sekalaisen 900 km:n maantie- ja kaupunkiajon jälkeen keskikulutus ollut tasan 6.0 l/100km. Auto 2009 318d

    Äänestä

  • 318d kirjoitti:

    Kun viimeksi kävin tankilla ,nollasin kulutusmittarin ja nyt sekalaisen 900 km:n maantie- ja kaupunkiajon jälkeen keskikulutus ollut tasan 6.0 l/100km. Auto 2009 318d

    Talviajoon aika vähän.

    Talvella minulla kuluu aina ainakin litra enemmän kuin kesällä.

    Äänestä

  • 318d kirjoitti:

    Kun viimeksi kävin tankilla ,nollasin kulutusmittarin ja nyt sekalaisen 900 km:n maantie- ja kaupunkiajon jälkeen keskikulutus ollut tasan 6.0 l/100km. Auto 2009 318d

    ottakaa huomioon että ajotietokone voi näyttää puuta heinää. omassani näyttää noin 0,8 litraa liika vähän. itse kun lskee niin sen luulis olevan tarkka...

    Äänestä

  • e90 kirjoitti:

    ottakaa huomioon että ajotietokone voi näyttää puuta heinää. omassani näyttää noin 0,8 litraa liika vähän. itse kun lskee niin sen luulis olevan tarkka...

    Kannattaa myös tarkistuttaa km-mittari. Sekin antaa paljon enemmän matkaa todellisuuteen. Omani vie nyt talvella nurkka-ajossa noin 8,7 litraa satasella.

    Äänestä

aika normaalia. Oma 320d vie pätkäajossa noin kympin.

Äänestä

kulutus on ollut n. 9l/ 100km ja kesällä n. 7l/ 100 km.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bmw e90 kirjoitti:

omassani vm2009 318d on keskikulutus ollut reilusti yli kuuden litran 6,3-6,5l/100km. Pääsosin kuitenkin maantieajoa. Aika paljon kun vertaa mitä tehdas lupaa keskikulutuksesksi 4,7l/100km. johtuuko kylmistä keleistä vai onko normaalia? itsellä ei ole viälä niin paljon kokemusta autosta muuta kun talvikeleillä. Muuten on ollut loistava auto :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu