Hei, olen todella pitkään tahtonut koiraa ja koirakuumetta ollut pari kertaa ja molemmat todella vahvoja! Joten näin aluksi siis jo haluan teidän tietävän että olen vakavissani haluamassa omaa koiraa.
Minulla eikä perheelläni ole koskaan ollut koiraa, joten olen "ensikertalainen" koiramaailmassa. Tietoa koirien käyttäytymisestä ja koulutuksesta olen saanut paljonkin koirakirjoista ja koiran kasvatus oppaista, koirien omistajilta ja muutamalta kennelinpitäjältä. Ystäväpiirissäni ja suvussani on ollut ja on joillakin koiria, joiden kanssa olen ollut tekemisissä ja nähnyt heidän kasvavan pennusta aikuiseksi. En siis ole täysin tunari koirien kanssa ja koiratietämykseni on suhteellisen laaja.
Tässä sitten vain pitäisi päättää, mikä on se oikea rotu minulle? Ja yksi suosikeistani on suomenlapinkoira. Olen tutustunut rotuun kirjojen ja netin kautta, mutta vielä en ole tutustunut "elävänä" tähän upeaan rotuun.
Rotu miellyttää minua monella tavalla. Osa syynä on se, että suomenlapinkoira on luonteeltaan oppimishaluinen, ystävällinen, nöyrä, rauhallinen, rohkea ja uskollinen. Kaikkea mitä voin vain toivoa tulevalta uudelta perheenjäseneltäni ja ystävältäni. Koska olen ensikertalainen on suuren suuri plussa, että suomenlapinkoira on suht helppo kouluttaa! Sillä en ensimmäiseksi koiraksi tahdo vaativaa ja vaikeaa rotua, sillä en tahdo "pilata" koiraa oman tietämättömyyteni tai kokemattomuuteni vuoksi.
Koira tulisi asustelemaan minun ja avomieheni luokse mukavan kokoiseen, viihtyisään rivitaloasuntoon. Kesäisin uimis ja mökkeily mahdollisuus on suuren suuri. Metsässä ja maalla kävely, juoksentelu vapaana ja seikkailua luvassa myös. Aivojumppaa ja muutakin virikettä pystyn tarjoamaan. En hae koirasta itselleni harrastus kumppania tai en aio tarjota koiralle harrastusta, joka ei mielestäni pitäisi olla ongelma? Pidän enemmän monipuolisesta ja erilaisesta puuhastelusta, joten en aio alkaa treenaamaan koiran kanssa agilityä tokoa tai muutakaan koiraharrastusta.
Olen miettinyt tuota haukkuherkkyyttä.. Onko se helppo "kytkeä pois"? Ja mitenkäs suomenlapinkoira viihtynee ulkona kesähelteellä? Ja miten lapparin turkki reagoi veteen? Elikä onko uiminen/kahlailu hyvä juttu ja kannattaako se?
Kiitos kaikille jotka jaksavat auttaa ja vastailla ja antaa vinkkejä. :) Olen halukas tietämään, sopiiko lappari minulle teidän mielestänne, vai onko parempi vain miettiä jotakin muuta rotua tai muuttaa itseään.
Suomenlapinkoira minulle?
6
1387
Vastaukset
- Zirppa-neiti
Hei! Meillä on kohta 6 vuotias lapinkoiraneiti ja vauhtia ja vaarallisia tilanteita on riittänyt.Luonteeltaan Zirppa on kiltti,ihmisrakas,kissankanssa melko hyvin toimeentuleva,iloinen ja joskus tottelevainenkin=) Rauhalliseksi en sanoisi,vaan pilkettä silmissä on kokoajan ja lenkkiseuraa on aina tarjolla ,on sitten helle tai pakkanen.Uimisesta Zirppa ei pidä ,mutta mökillä kahlailu rantavedessä on aivan mahtavaa!!ja sitten terassille kuivailemaan..Olen itsekseni miettinyt josko turkki painaa kastuessaan niinpaljon,ettei sen kastuminen tunnu kivalta ,enpä tiedä miksi se uiminen ei ole sen juttu.Karvanlähtö on RUNSAS koska lapinkoirilla on niin paksu aluskarva,meillä Zirpalta lähtee karvat n kerran vuodessa ja silloin on imurin syytä olla kunnossa,harjaamisesta Zirppa ei tykkää,tassut antaa kiltisti pestä kuraisten lenkkien jälkeen.Yöt nukkuu meidän sängyn alla ja on todella iltauninen ja aamuvirkku! Vapaudesta nauttii suunnattomasti eli ne lenkit metsässä on maailman paras juttu,(ehkä ruokailut on kuitenkin se ykkönen).Luita tykkää narskutella ja hampaatkin pysyy kunnossa.Näin meillä on sujunut!
- :)
Suomenlapinkoirauroksilta voi löytyä jonkin verran itsepäisyyttä, mutta meillä ainakin on tosi nöyrä ja oppivainen uros. Eli ei mitenkään vaikea kouluttaa ensikertalaisenkaan, jos koiratietoa on tietty hankkinut ;)
Suomenlapinkoira viihtyy mielellään ulkona, joten olisi hyvä jos koiralle saisi paikan ulos. Sisälläkin toki tykkäävät olla, ihmisen seurasta pitävää suomenlapinkoiraa ei voi pitää kaiken aikaa ulkona. Sopii kyllä rivitaloasuntoon, jos kouluttaa haukkuherkkyyttä pois. Suurin osa suomenlapinkoirista kun kuitenkin haukkuu suht paljon. Ei nyt räksytä samalla tavalla kuten vaikka suomenpystykorva, mutta kuitenkin.
Meillä uros haukkuu omakotitalon pihalla melko paljon, mutta vaikenee kyllä käskystä.
En tiedä montakaan lapparia jotka olisivat vedestä hirveästi innostuneet. Meilläkään ei vedestä innostuta, hieman voidaan kahlailla mutta siihen se jääkin. Esimerkiksi sateella koira ei helpolla kastu. Päälliturkki voi kastua mutta lähes aina pohjavilla pysyy kuivana ja lämpimänä. Toki jos haluaa koirastaan vesipetoa, voi pienestä pitäen totuttaa veteen niin ehkä se oppisi sitten uimisestakin pitämään.
Turkki ei välttämättä ole kauhean mukava kesällä koiralle. Jotkut trimmaa vähän lyhyemmiksi suomenlapinkoirien turkkia kesän tullen, meillä on vain huolehdittu että on vettä ja joku viileä varjo. Lenkillä ollaan käyty joella kahlaamassa ja vilvoittelemassa, tai muuten vedellä vilvoitettu koiraa vaikka vesiletkun avulla, ei niin tietenkään että koiraa letkulla suihkutetaan ja säikytellään, vaan että aivan nätisti koiran vastaanpanematta annetaan virkistystä kuumaan päivään. Ja ihan hyvin on meidän mustaturkki pärjännyt :)
Voisin kyllä muuten sanoa että suomenlapinkoira sopii ensimmäiseksikin roduksi jos kiinnostaa. Ja jos mahdollista harrastaa esim agilityä tai tokoa, niin siinäpä on suomenlapinkoiralle hyvin sopiva harrastuskin :)- 20+1
en suosittelesi ensikertalaiselle paitsi jos:
-jos liikkuu todella paljon(tarkoitan n.2-3tuntia/päivä)
-jos asumismuoto velvoittaa,niin on valmis tekemään todella kovan työn,ja kouluttamaan haukkuherkkyyden pois.Se ei tule olemaan helppoa,sillä rotu osaa ajoittain olla todella itsepäinen,ja kuuluuhan haukkuminen sen luontaisiin ominaisuuksiin. - mämmilä......
20+1 kirjoitti:
en suosittelesi ensikertalaiselle paitsi jos:
-jos liikkuu todella paljon(tarkoitan n.2-3tuntia/päivä)
-jos asumismuoto velvoittaa,niin on valmis tekemään todella kovan työn,ja kouluttamaan haukkuherkkyyden pois.Se ei tule olemaan helppoa,sillä rotu osaa ajoittain olla todella itsepäinen,ja kuuluuhan haukkuminen sen luontaisiin ominaisuuksiin."-jos asumismuoto velvoittaa,niin on valmis tekemään todella kovan työn,ja kouluttamaan haukkuherkkyyden pois.Se ei tule olemaan helppoa"
todella kovan työn??? itsellä lappari kerrostalossa eikä sisällä hauku juurikaan KOSKAAN. Pennusta lähtien haukkuminen on kielletty eikä vaatinut todellakaan kovaa työtä,vaan se hoitui melkeimpä itsestään.Siis maalaisjärkeä nyt hiukan kehiin.
Tottakai mikä rotu vaan haukkuu holtittomasti jos sen haukkumisen ei olla koskaan puututtu.
Lapinkoira on mukava koira ja sopii varmasti ensimmäiseksi koiraksi,varsinkin narttu.
Fiksu,miellyttämishaluinen kaveri.
- FF
Lapinkoira sopii hyvin ensimmäiseksi koiraksi, mutta kannattaa ottaa narttu. Turhan haukkumisen voi saada kouluttamalla pois, aiheesta monia hyviä kirjoja (mm. Tuire Kaimiolta). Riippuu kyllä koirasta, onko kova haukkumaan ja mille haukkuu, meidän lapinkoirat ovat haukkuneet lähinnä tiellä liikkuvia ihmisiä tai sitten metsän eläimiä. Ei mikään pahiten haukkuva rotu mun mielestä, monet pikkukoirat ovat paljon pahempia.
- FF
Ja siis lisään, että lähinnä haukkuneet pihalla, sisällä eivät juuri koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1061918- 2421696
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611086Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k66949Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63838Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37837The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6821Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805