Mokkula 1v?

Häh?

Otin DNA:n mokkulan käyttöön joulukuussa 12 kk sopimuksella koska en halunnut sitoutua siihen 24 kuukaudeksi koska en tule olemaan Suomessa niin pitkään. Otin siis tuon 1M yhteyden eli 19.80e plus neljän euron kk-maksun siitä itse mokkulasta. No, mokkula on alkanut kyllästyttämään vaihtelevalla käytöksellään ja odottelen innoissani päivää, jolloin siitä (ja siitä maksamisesta) pääsen eroon.

Sen vuoksi katselin juuri sopimuspapereita. Löyti kaksi kappaletta määräaikaista DNA Kimppa-sopimusta.

Ensimmäisessä
liittymätyyppi: DNA Nettikaista 1M
puhelimen valmistaja: Nokia
puhelimen malli: CS-15
DNA Kimppa kk-maksu sopimiskautena: 4
Sopimuskauden kesto kuukausissa: 12

Toisessa
Liittymätyyppi DNA Nettikaista 1M
Päätelaitteen valmistaja: 12kk Nokia
Päätelaitteen malli: 12kk CS-15
DNA-kimppa kk-maksu sopimuskautena: 4
Sopimuskauden kesto kuukausissa: 24

Mikä 24?? Tarkoittaako se, että joudun itse mokkulaa maksamaan 24kk vai yhteydestä 24kk? Vai mikä tää juttu on?

Oon vähän kummastunut koska DNA Kaupassa selitin etten enää keväällä 2011 ole Suomessa, joten en mitään 24kk sopimuksia halua ja miten kauppias selitti asian on tai miten ainakin ymmärsin asian on, että sitoudun vain 12 kuukaudeksi koko juttuun ja maksan kuukausittain sen 19.80e yhteydestä ja 4 euroa mokkulasta.

Jollain kokemusta tästä yhden vuoden sopimuksesta?

1

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polo09

      Näyttäisi siltä, että olet tehnyt 12kk nettiyhteysliittymän, mutta ostanut mokkulan 24kk kestävällä osamaksulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6894
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4421
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3786
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3478
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      187
      3419
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2939
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2644
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1844
    Aihe