no moi :)
mie oon utelias. luuletteko kukkaa teistä seurustelevanne jonkun ulkomaalaisen kanssa? vai, ootteko sitä mieltä että se ois liian vaikeeta? ootteko menneet treffeille ulkomaalaisen kaa kerran ennenkin? en oo suomalainen enkä mie asuu suomessa tai semmosta (mut on kyl asunu ennenkin, eikä enää valitettavasti). ois mukava jos eräänä päivänä tulevaisuudessa saisin suomalaisen poikaystävän, haha! miun mielest suomalaiset pojat on mahtavat ja mie tykkään kyl teiä ujoudesta :P kotimaassani (yhdysvalloissa) miehet on äänekkäitä ja tyhmiä, ja ite oon seurustellu vain yhden miehen kaa, ja se oli tosi painjainen.
lol sori kun miun suomenkielentaitoja on ihan hirvee. en ees tiiä miks mie teen tän langan, ehkä oon vain vähän iloista löytäessäni suomalaista homofoorumia.
hei~~
mie oon utelias. luuletteko kukkaa teistä seurustelevanne jonkun ulkomaalaisen kanssa? vai, ootteko sitä mieltä että se ois liian vaikeeta? ootteko menneet treffeille ulkomaalaisen kaa kerran ennenkin? en oo suomalainen enkä mie asuu suomessa tai semmosta (mut on kyl asunu ennenkin, eikä enää valitettavasti). ois mukava jos eräänä päivänä tulevaisuudessa saisin suomalaisen poikaystävän, haha! miun mielest suomalaiset pojat on mahtavat ja mie tykkään kyl teiä ujoudesta :P kotimaassani (yhdysvalloissa) miehet on äänekkäitä ja tyhmiä, ja ite oon seurustellu vain yhden miehen kaa, ja se oli tosi painjainen.
lol sori kun miun suomenkielentaitoja on ihan hirvee. en ees tiiä miks mie teen tän langan, ehkä oon vain vähän iloista löytäessäni suomalaista homofoorumia.
hei~~
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos jotenkin ymmärtää suomea ja on valkoihoinen, niin kyllä. I also speak english but lest there exist some discontent from my relatives, I want my boyfriend to understand finnish more or less.
Saksalaisen kanssa olen seurustellut.
Miksi ei? tietty seukkaisin jos vaan ois mahdollisuus. Ja molemmat rakastaa.
siistii :] mitä kieltä sie puhuit teiä keskenänne (siis sie altnormal ja se saksalainen)? englantii, vai yrititte te kaks puhuu muutamaa molemmista äidinkielistänne? miun suomalaiset ystävät puhui englantii lähinnä sujuvasti mut ne kaikki piti puhumisen suomee parempana huomattuanne miun ymmärtävän vähän suomee.
Ihan suomea puhuttiin, se saksalainen puhui sen verran hyvin suomea, että ymmärsin. Jos se ei osannut jotain sanaa suomeksi, niin se sanoi sen puuttuvan sanan ruotsiksi tai englanniksi. Minä puhun vielä ruotsiakin.
Tunnen useita sekapareja, joista toinen on ulkomaalainen. Yllättäen näyttäs siltä, et ne suhteet ovat kestävämmällä pohjalla.
Syitä en moiseen tiedä, mutta näyttäs siltä, että monissa maissa yksiavioisuus/perhekeskeisyys on oikeesti tärkeämpää kuin Suomessa, minkä seurauksena suhteisiin lähdetään hiukka eri asenteella toisin kuin kahden suomalaisen kesken. Toisekseen ne vaativat kohtuullista kielitaitoa kummaltakin osapuolelta, mikä karsii nopsaan tietyn kansanosan pois sulhasehdokkaista. Kun kummallakin on asenteet kohdallaan ja järkeä päässä, suhdekin voi paremmin.
tää on kyl hyvät uutiset! kiitos kun vastasit. oon samaa mieltä et oikein asenne on vaadittu. pitää varmasti olla kypsää ja kärsivällistä. mut jos kumpikin on rakastunut, "tosi rakkaus voittaa kaiken" tai jotain semmosta, haha.
rakkaus on ihana asia!! nussikaa ja rakastakaa.
rakkaus on tosiaan ihana asia, mut rakkaus koostuu enemmästä kuin vain seksistä. miun mielest kosketusta ja sanoja (jne.) on ihanampaa kuin seksi voi koskaan olla.
Totta! Mutta seksi rakastuneena on ihanaa, parempaa kun pelkkä tunteeton akti. tietysti rakkaus ei oo pelkkää seksiä vaan. Kuuluuhan siihen kaikki muukin.
voi rakastaa toista olematta ns. parisuhteessa/jatkuvassa suhteessa, itse ainakin rakastan sen hetkistä kaveriani, vaikka ei koskaan toista enää nähtäisi, koko elämän kestävään rakkauteen en usko, tuskin moni, useimmat ainakaan, homoista sellaiseen "hömpätykseen" uskookaan; "rakasta, kärsi ja unhoita" siis jätä hyvästit elämästä nauttimiselle...luojalle kiitos; meitä vapaita sieluja onneksi riittää
Puhu vain omasta puolestasi vapaa sielu. Keski-ikäisen, yksinäisen homomiehen kohtalo ei ole kadehdittava ja näitähän meillä Suomessa riittää. Reppanat ruinaavat katkeraan loppuun saakka parikymppisten syliä, ikään kuin seksiä ja rellestystä olisi tiedossa hamaan hautaan saakka. Pienenä vinkkinä sinne, että köysi tulee näillä markkinoilla vetävän käteen reilusti ennen neljääkymppiä. Siinäpähän nautit tyhjästä vapaudestasi seuraavat 40 vuotta.
Itse voisin lisätä, että olet puolittain oikeassa; pitää paikkaansa että homomiehistä on vaikea löytää pysyyvää elinkumppania. Nykyäänhän on jo alettu puhua gay-vuosista, "Olemme seurustelleen 4 kuukautta, se on kaksi vuosisataa gay-vuosissa".
Sen sijaan, mitä tulee keski-ikäisen, yksinäisen homomiehen kohtaloon, sen kadehdittavuus riippuu henkilöstä. Jos on sellainen henkilö, että kaipaa perinteisessä mielessä elämänkumppania vanhoilla tai jo keski-ikäisillä päivillään, niin ehkä sitten. Mutta mielestäni vanhat heteropariskunnat eivät ole todellakaan mistään onnellisimmasta päästä, omatkin vanhempani ovat jo 60 tietämissä ja tappelevat ja riitelevät joka päivä ja heidän heikko mielensä saa tuosta aviossa pysymisestä jonkinlaista turvaa, kun ovat niin leipääntyneet siihen. Paljon mukavammin tuntuu menevän heteromiehillä, jotka ovat eronneet keski-ikäisenä ja viettävät mukavaa, taloudellisesti turvattua elämää ja vientiä tuntuu riittävän.
Ihmisiä on niin erilaisia. Toiset makaavat kotonaan työttömänä harva se päivä ja väliolut maistuu ja päivät menee kuin siivillä. Toiset tekevät 8-tuntista työpäivää ja kaikki muu vapaa-aika menee pääasiassa syömiseen ja nukkumiseen, ei jää aikaa millekään, ei pääse minun kanssa tennistä pelaamaan, kun ovat niin väsyneitä ja viikonloput menee juopotellessa.
Itse pystyin parhaimpaan aikaan käymään 8-tunnin työssä ja korkeakoulussa yhtä aikaa, 4 kertaa viikossa urheilemassa (uintia, kuntosalia, sulkapalloa, tennistä), pyörittämään yhdistystoimintaa, hoitamaan sisarusten lapsia lapsia ja koiraa, pilates-treeneisssä notkistumassa, kesällä purjehtimassa, talvella laskettelemassa, syksyllä sienestämässä. Ja nukuin vielä 8 tunnin yöunet joka yö, enkä stressannut. Ei siinä ehtinyt huomata elinkumppanin puuttumista. Ja olisi mulla ollut vielä hyvin aikaa seurustelusuhteelle.
en oikeestaan ymmärtäny täsmällisesti mitä toi "freegay" sanoi, mut näyttää siltä että se on aiheuttanu pulmia. voisin sanoo lyhyesti ja suoraan et sekä homo- ja heteropariskunnilla on ongelmia, eikä vain homopariskunnilla lukuunottamatta stereotyyppi jolla homoja pidetään irtosuhteita harrastavana, huorina jne. se riippuu kyl ihmisestä. En ite nää seksiä joksikuksi "hauskaksi toiminnaksi" ja en koskaan nukkuisi jonkun kaa kenet oon vasta tavannut (vaikka oon tehny näin menneisyydessä, valitettavasti). seksi on liian henkilökohtainen ja intiimi tekemään sen vain huvin vuoksi. ikävä kyllä, loppujen lopuksi äänekkäimmät ja näkyvimmät homot on noi lutkia (kun parempi sana puuttuu). en tiiä poikkeanks mie aiheesta vai en mut kuten sanoin ton vastaus oli liian salamyhkäinen, haha!
oi,
lisäks,
mieki haluaisin joskus sienestää
:D