Työttömyydestä ja yrittäjyydestä

pirre-tyttö

Helsingin Sanomat kertoi jo vuonna 2005 näin:
http://fi-lib.blogspot.com/2005/05/mist-tyttmyys-johtuu.html

Päteekö se tänä päivänä kun elämme vuodessa 2010, eli aikaa tuossa välissä on kulunut 5 kokonaista vuotta..
Mutta moniko yritys tänä päivänä on pystyssä mitä oli vuonna 2005.. usea on tuossa välissä tehnyt konkurssin.. Tuossa välissä myös ihmisiä on sairastunut.. tai joutunut muulla tavoin pois työelämästä.. konkursseissa lukuisa joukko ihmisiä on joutunut ilman omaa syytään työttömäksi..

Millä nuo ihmiset sitten elää.. mielestäni yhteiskunnan on tehtävä jotain.. jottei nuo vähäiset työssä käyjät ihan kuole työtaakkansa alle.. Jakaako he työtään jossain vaiheessa.. että myös työttömät ja eri tavoin sairaat ihmiset saa ja pystyy hakemaan kaupasta ruokaan.. Millä konstin ruokitaan kymmenien ja jopa satojen työttömien joukko.. Tuossa joukossa voi olla myös lapsiperheitä.. ja muita sairaita..

Miten sitten jatkossa eteenpäin.. siinä kysymystä yhdelle jos toiselle.. Kun mietitään kokonaisvaltaisesti eri asioita.. Laman vaikutus tulee näkymään eri tahoilla, tavalla tahi toisella.. Se näkyy jo viime vuoden jäljiltä.. jo yhteiskunnassa.. Silti ihmisiä pitäs kannustaa yrittämiseen.. mutta millä työtön perustaa yritykseen.. siihen mol:n sivujen mukaan saa starttirahaa.. Mä muistan muutaman yrittäjän jotka tuon avulla lähti yrittämään ja kokeilemaan omia siipiään olemaan oman firmansa pyörittäjiä.. jotkut pyörittää niin kauan kun yhteiskunnalta tulee tukea.. mutta vuosien saatossa olen huomannut että suuri joukko noista yrittäjistä lopettaa toiminnan kun ei yhteiskunnan tukea enää saakkaan.. vaan joutuu elämään sillä mitä saa tuotteita ja palveluita kaupaksi maailmalle..

Tätä mieltä minä olen.. mitä te näistä samoista asioista?

2

144

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ni kun alkuperäiseen artikkeliin ei ollut linkkiä, johonkin mihin lie blogiin kyllä, en kommentoi hesarin artikkelia.

      Ikivanha juttu, kuolemanlaakso on noin viidessä vuodessa. Elinkelvottomat yritykset kuolevat pois. Elinkelpoiset jatkavat toimintaa, ei tuossa ole mitään erikoista. Periaatteessa koko yrittämistä on mystifioitu. Onhan niitä naikkikauppiaita ollut aina. Ravintoloitsija on hampurilaisgrilleineen samalla lailla yrittäjä kuin joku Sukari. Yrityksiä kun on niin monenlaisia. Ihan kuin ihmisiäkin.

      Yrittäjyys on yhteiskunnalle erinomainen asia. Ihmiset koittavat pitää itse huolta toimeentulostaan. Se jotenkin mun mielestä normaalia toimintaa. Se että ei yritä mitään on jo epänormaalia. Perskele, hakeehan sitä duunarikin töitä jos on työttömänä ja kaurapuurovärkit alkaa oleen finaalissa ruokakaapissa?

      Konkurssi puolestaan on osa yrittäjyyden riskejä. Haloo, pitäiskö konkurssit kieltää, että taitamattomat pisnesmiehet sais ajella mersuillaan? Vitut kukaan tee konkurssia syyttään. Laskelmat olleet pielessä tai ei ole osttu varautua muuttuviin olosuhteisiin. Jos ei osaa junailla hommia kannattavasti, turha siitä ulkopuolisia on syyttää. Mokia sattuu, se kuuluu elämään ja yrittämiseen. "Verottaja kaatoi tai pankki kaatoi".. joo, kyse on vain yrittäjän itsensä ammattitaidottomuudesta, ei muusta.

      Ei kaikista ole oman pajan pyöritttäjiksi, se totta. Mutta jos ei anneta mahdollisuutta kokeilla, jäisi moni menestystarina kirjoittamatta. Ja sitä, kenestä on menestystarinan tekijäksi, sitä ei voi ennustaa tai luokitella. Homma on kovaa, eikä kaikki pärjää. Mutta jotkut pärjäävät. Mieti mieluummin sitä.

      Nih, voihan yrittäjäkin sairastua tai jotain, kai ihan normaalia ihmisillä noin yleensäkin. Siinä pahimmillaan loppuu työkyky ja joutuu yhteiskunnan elätiksi. Mitä ihmeellsitä siinä on jos yrittäjä sairastuu? Sitäpaitsi yrittäjille on kyllä ihan hyvin tarjolla vakuutuksia ja eläkesäästämisvaihtoehtoja. Kuten kaikille muillekin.

      Mun mielestä lamassa on hyviä puolia paljonkin. Otetaan löysät pois ja palataan perusjuttuihin. Epäterveellä pohjalla olevat firmat häviää. Pahimmassa jamassa ovat tietenkin duunarit. Net kun ei itse voi vaikuttaa asioihinsa siinä vaiheessa mitään. Mutta iteppähän ovat sosiaalidemokraatteja vaaleissa äänestäneet. Märisivät niille. Urpilainenhan singahtaa unelmieen heti hernerokkapurkin kanssa jeesaamaan.

      Ruokaa muuten voi tilata netistä. Ja voi pyytää naapuria käymään kaupassa. Haja.asutusalueilla sosku ajattaa taksilla ruokaa huonokuntoisille ihmisille kotiin. Ja jos ei sitten pärjää, aina pääsee laitokseen, missä lapetaan lusikalla soppaa naamariin.

      Mitä nariset? En ymmärrä.


      =DW=

      • meinaan ruokaa ja hoivaa.. laitoshoitomaksuja sosiaali- ja terveysviranomaiset on tämän vuoden alusta korottaneet.. Millähän ne luulee työttömien niitä maksavan.. sinunkin pussista se vain otetaan herra =DW= , jos ei muuna niin verotuloina..


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1540
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe