Vaikuttaa kuin kotimaakuntani Kainuu olisi putoamassa pois Suomen kartalta. Sen tapahtumia viestitäänn hyvin vähän kotimaan uutisvälineissä. Urheilun (Sotkamo Jymy, Vuokatti) lisäksi vain negatiiviset uutiset ovat yleensä uutisoinnin arvoisia mitä nyt joskus Talvivaara vilahtaa. Työttömyys- ja väkivaltatilastot kyllä näkyvät (vrt. tänään Kaleva: Hyrynsalmi väkivaltatilaston ykkönen).
Kalevan tilaajana haeskelin tänään Kalevasta eilen paljastunutta Kajaanin henkirikosuutista (kuollut nainen auton takakontissa). En löytänyt sitä. Maakuntalehtemme uutisoi tapahtuneen perusteellisesti. Minulle jäi sekava olo, kun Kaleva ei ollut pitänyt ihmishengen riistämistä Kainuussa edes pienen uutisen arvoisena. Onkohan kyse lehden linjasta vai uutisharavan huonoudesta? No, sehän oli negatiivinen uutinen. Niitähän täältä riittää
Tietääkseni Kalevalla on Kajaanissa vakituinen toimittaja vai onko Kaleva ruvennut säästämään ja lopettanut vakanssin? Kannattaisi pitää ainakin kirjeenvaihtaja oto jos kerran lehteä tänne myydään.
Kalevan tilaajana haeskelin tänään Kalevasta eilen paljastunutta Kajaanin henkirikosuutista (kuollut nainen auton takakontissa). En löytänyt sitä. Maakuntalehtemme uutisoi tapahtuneen perusteellisesti. Minulle jäi sekava olo, kun Kaleva ei ollut pitänyt ihmishengen riistämistä Kainuussa edes pienen uutisen arvoisena. Onkohan kyse lehden linjasta vai uutisharavan huonoudesta? No, sehän oli negatiivinen uutinen. Niitähän täältä riittää
Tietääkseni Kalevalla on Kajaanissa vakituinen toimittaja vai onko Kaleva ruvennut säästämään ja lopettanut vakanssin? Kannattaisi pitää ainakin kirjeenvaihtaja oto jos kerran lehteä tänne myydään.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No eihän siellä Kainuussa ole enää kuin tähteet jäljellä! Mitä niissä on uutisoimista! Juomat viinaan ja tappelevat, ei niissä mitään uutisoimista ole.
Kaleva lehdellä ei ole enää kainuussa vakituisia toimittajia. Siksi lehti ei palvele kainuuta. KS on kainuun lehti ja uutisharava on hyvä.
Oli menetys, sillä Kalevasta sai tietoa myös maahanmuuttajien tekemistä rötöksistä, Kainari ei kerro, jos ei ihan pakko. Kalava on muutoinkin totuudessa pysyvämpi lehti, Kainarin jutut ovat monesti jo useamman päivän vanhoja.
Kainarin taso laskenut huimasti viimevuosina, jutut ovat vanhoja toisilta kopioituja.
Sen omat jutut ovat muunneltua totuutta, lehti palvelee näyttävästi tiettyä piiriä.
Sivut vähenee, hinta nousee, lehti ilmaantuu laatikkoon ajallisesti säännöllisen epäsäännöllisesti.
ennen tuli kolmen neljän aikaan nyt monesti kuuden jälkeen - ei kerkiä lukea ennen töihin menoa.
No, fonttia ja kokoa voisivat pienentää syntyisi vielä säästöä. Oman lehden tilauksen lopetan, käyn ärrältä ostaa maanantain kainarin josta näkee suunnilleen viikon tulevat uusinnat teeveestä.
Mailma muuttuu.
Eipä lehdestä paljon muuta, kuin kauppojen tarjoukset, muutietous onkin sitten vanhaa, tai epäluotettavaa. Lehdellä on muutama "pyhälehmä" joiden asialla se on, ehkä olisi jo aika toimituksen uudistamisselle.
Olet siis Kalevan tilaaja....?
No aika huonosti olet lehtesi lukenut, kun jo aikaa sitten siellä kerrottiin Kalevan Kajaanin ja joidenkin muidenkin aluetoimitusten lopettamisesta.
Panettua lehteä en ole nähnyt, mutta tuon hakemasi uutisen luin eilen Kalevan nettisivuilta
http://www.lb.kaleva.fi/uutiset/puukotettu-nainen-vietiin-tavaratilassa-kajaaniin/836458
Ja monesti on niin, että kalevan nettisivuilta Kajaania koskevat uutiset löytyvät nopeammin kuin Kainarista.
Surmajuttu oli Kalevan netissä mjutta eivät kelpuuttaneet sitä lehteen tai sitten tapahtui vain lipsahdus.
KS on hyvä lehti. Yksilöikääpäs ne väitteenne arvoisat morkkaajat esim. muilta lainatuista vanhouista uutisista. Katsotaan löytyykö faktaa. Ellei niin olette väittäneet soopaa.
Jakelu kyllä pelaa hyvin. Jos piiputtaa valittakaa ihmeessä lehteen.
Ei löydy näköjään kainarin haukkujilla perusteltuja näkemyksiä eikä yksilöityjä esimerkkejä. Haukut jäävät siis sinne louskutusosastolle omaan arvoonsa.
Edelleen odotan yksilöityjä ja perusteltuja todisteita siitä väitteestä että Kainarissa on julkaistu muiden lehtien vanhoja juttuja. Ellei tule esimerkkejä, pyyhin p...ni noilla väitteillä ja totean että tänne kirjoittellaan täyttä soopaa ihan vain ilkeydestä.
Eipä noita juttuja tallenna kukaa, siten että niillä olisi mitään todistearvoa. Mutta pakolaisten rötöksistä saimme lukea yleensä vain Kalevasta, ehkä nykyisin Kainarikin on korjannut linjaansa.
Se, mistä kirjoitetaan ja miten, ratkaisee, ettei KSää meille tilata.
Mulle riitti eritrealalinen kahvinkeittotuokio. Ei suostunu KS oikasemaan millään väännöllä sitä, mitä paloturvamääräykset sanovat sisällä grillaamisesta. paloviranomainen asialle hymähti, muttei sekään viitsinyt lehteen kirjoittaa omaa tarkennustaan ohjeisiin.
Arvovaltakysymykseski meni. Totuus hävisi. Siinäkin.
Tuo kahvinpaahto oli vain yksi esimerkki siitä KS:n "laadusta".
Eräät kolumunistit/pääkirjoittajat jääköön tässä yhteydessä ruotimatta.
Kun emmä jaksa enää.
Edellä kaksi täysin sekavaa ja päätöntä sepustusta joissa ei ole faktoja eikä oikein edes mutuakaan. Tuon tason kirjoittelu pilaa palstan.
Tuon tason kirjoittelu mihin tuo *en jaksa* viittasi, on pilannut kainarin
Jos et ole asioita seurannut, niin et tietenkään voinut tuotakaan
viestiä ymmärtää. Mutta ne jotka muistavat myös ymmärtävät.
Mallia sinne Kainariin (varsinkin eräälle vasurikolumnistille) Sotkamosta
http://www.sotkamolehti.fi/cs/Satellite/Uutiset/1194634861369/artikkeli/netti-lehden lukijoiden pyynnosta toisinajatelu 4122009
Tismalleen tuota tarkoitin. Tuon kirjoituksen tapaus ansaitsee tulla kerratuksi tämän tästä.
Pakko vertailun vuoksi muistuttaa, mitä kirjoitti Kainarin kolumnisti/pääkirjoitustoimittaja syksylä 2008, muistattekos tätä:
"Jos oikein tarkkaan laskemme, esimerkiksi Afrikan kaikki 750 miljoonaa ihmistä sopisivat asumaan kaikkien Euroopan 750 miljoonan ihmisen rinnalle varsin vaivattomasti."
Posketonta tekstiä, josta vieläpä maksetaan reippaan hyvä palkka.
ei ymmärrä lukemaansa tai omaa huonon nimimuistin. Kalevalla on Sotkamossa vakituinen freelanceri toimittajana. Kimmo Rauatmaa nimeltään. Kimmo on ollut aikoinaan toimittajana Kainuun Sanomissa ja Eurooppatiedotuksen Kainuun aluetiedottajana.
Kimmon kirjoituksia voi lukea sillion tällöin Kalevasta. Jutut ovat neutraalin asiallisia
Toinenkin uutistappio kalevalla: surullinen uutinen pojasta joka kuoli myrkkyviinaan. Ei ollut kalevassa.Maailmahan on täynnä kaikenkarvaisia spriilansereita. kaivataan ammattitoimittajaa. Muuten kaleva katoaa kokonaan Kainuusta.
No mikäs se tämä sitten on:
http://www.lb.kaleva.fi/uutiset/myrkkyviinaa-juonut-kajaanilaispoika-kuoli/836875
Se on outoa että kaleva julkaisee Kainuu uutisia nykyään vain netissä. Lehdestä niitä kahta takapoksiruumis ja myrkytyskuolema ei ollut
Nimimerkki KS lukija on lehden kätyri.