80-luvun etuveto escort

Siinä vasta autojen auto. Niin kauniskin että oksettaa. Ei varmaan ole uutena kauppassakaan ollut ruosteeton tahi kunnossa. Mitähän taliaivoja ostajat ovat, varmaan saaneet kahvia kaupan päälle. Mahtava Greenpeace auto, vakiona öljynpoltin.
Style peli, vaihdekeppikin on tältä vuosituhannnelta, ei muuta kuin karvanopat roikkuun ja menox
6465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No, ajelin semmosella mittariin 320 000 km. Eipä ollut muuta isompaa remonttia kuin laakereiden vaihto vaihteistosta (siinä 270tkm kohdalla). Auto kulkee edelleen.

Täytyy kyllä sanoa että on paljon parempi kuin monet 90-luvun paskat joissa on ongelmaa jo ennen kuin on 100tkm mittarissa.

Itse taidat auton kauneudella tarkoittaa 90-luvun pölynimuri- ja koppakuriaisautoja?

Äänestä

Niinhän se on.
Ruoste tosiaan on suuri ongelma 86-mallisessa Escortissa. Jouduin uusimaan ovien alaosat pari viikkoa sitten, kun muuten ei mennyt katsastuksesta läpi. Ajokilometrejä on vasta 428 tuhatta.
Että todella surkeata on materiaali.
Teinikorollassahan ei tuollaista ongelmaa ole. Wunderbaumien haju estää ruosteen muodostumisen, ja 15" bassojen rätinä ravistaa kurakokkareet irti pelleistä.

Äänestä

lienet ollut vielä tuolloin kiiltona isäsi silmissä.
-82 markkinoille tuullut etuveto Escort oli yksi
luotettavimpia ja pidoltaan edullinen auto sen ajan
riisikuppehin verrattuna. Ainut heikkous noissa ekoissa oli juuttuvakurkkuinen Fordin oma kaasutin.
Sen kun korvasi Solexilla tai Weberillä auto oli luotettava arkipeli. Ei kai nyt kukaan erehdy vertailemaan tälläista perusautoa luxusautoihin.

Äänestä

Ihan puppua höpötät. Ruostuminen ei ole noissa mikään ongelma verrattuna muihin saman ikäluokan autoihin. Vai väitätkö muka, että esim. 80-luvun alun Corolloita on enemmän liikenteessä kuin Escoja suhteessa niiden ostomäärään 80-luvun alussa?

Lähes päivittäin tulee ajettua noin 500 tkm ajetulla -81 etuveto Escolla ja ei mitään suurempaa vikaa ole ollut. Öljyä tuntuu menevän noin 1 desi 1500 km kohti, joten ei sitä öljypolttimeksi voi oikein sanoa.

Jakohihna on katkennut 2 kertaa (johtuen vanhan hihnan väliaikaisesta asennuksesta) ja molemmilla kerroilla on selvitty pelkällä hihnan vaihdolla. Moottori on rengastettu ja tiivistetty joskus 200 tkm sitten ja nostimet vaihdettu, mutta muuten ei oo tarvinnu tehdä mitään kummempaa. Niin ja kattila on 1.3 CVH.

Äänestä

Onpa "pieni" suodatus vikalistoissa.
Nähdäkseni joka vuotista touhua: alapallot, raidetangonpäät, vetonivelet/suojakumit, jouset, venttiilivarren kumit, öljyvuodot, jarrukorjaukset. Tulee ihan pösö mieleen.
Asiaanhan tottuu kun se on joka päiväistä, siis omistajan mielestä ei mitään vikoja.

Äänestä
  • Köyhät säästää siksi niitten autoissakin on niin paljon vikoja.Olisi helpompaa huoltaa sitä autoa ajoissa niin ei tarvitsisi itkeä.
    Ihan mielenkiinnosta vaan kysyn että mistä se esco vuotaa??Mitä jarruja siihen on pitänyt korjata ja miksi???Jarrulevyt ja palathan ovat ihan normaalia kulutustavaraa,samoin alanivelet ja raidetangon päät vai mitä.Juosetkaan eivät taida olla mitään ikuisia,omassanikin ne ovat vasta vuodelta -89.Odotellaan koska ne hajoaa niin päässee tänne huutamaan fordin huonosta laadusta.
    Ainoa "tyyppivika" mitä mulla on ollut on se että kansi tuntuu saavan huonommin voitelua.Tästä seuraa se että nostajia ja nokka-akselia joutuu uusimaan 120-160tuhannen välein.Siihen remonttiin mulla on aina rahaa,maksaakin niin hurjasti että...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ekoisti kirjoitti:

Siinä vasta autojen auto. Niin kauniskin että oksettaa. Ei varmaan ole uutena kauppassakaan ollut ruosteeton tahi kunnossa. Mitähän taliaivoja ostajat ovat, varmaan saaneet kahvia kaupan päälle. Mahtava Greenpeace auto, vakiona öljynpoltin.
Style peli, vaihdekeppikin on tältä vuosituhannnelta, ei muuta kuin karvanopat roikkuun ja menox

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu