Elikkäs autona on Opel Astra F 1.6 -92. Yhtäkkiä rupes tekemään sellasta, että kun kytkee valot päälle niin mittaristo sammuu (valot pois ja viisarit menee alas) ja hetken päästä auto sammuu. Välillä lähtee uudestaan käyntiin kun valoja ei kytke päälle mutta useimmiten vaan sahaa ja sahaa eikä käynnisty. Välillä myös mittariston valot syttyvät tai vilkkuvat himmeästi vaikka virrat on kytketty pois, onko vika releissä vai missä ja jos on, missä ko. releet sijaitsevat? Sanomattakin selvää, että ko. vian takia auto ei kestä päivää kauempaa ajamatta kun akku on jo pimeä. Vasen takavalo jostain syystä pimeni ja otin sieltä liittimet irti mutta ainakaan vika ei ollu valojen päässä (oikosulkua valoissa tms.), en löytänyt mistään vastausta.
Astra sammuu kun kytkee valot päälle?!
7
2346
Vastaukset
- Kuusennäre
Ei siinä auta muu kuin ostaa se kympin yleismittari ja alkaa etsimään vikaa. Kelitkin lauhtuivat sopivasti...
Tai sitten hinata auto korjaamolle, jossa asentaja tekee saman vähän kalliimmalla mittarilla. Sinä vain maksat...
Muuten, onko paljonkin noita omatekoisia sähkövirityksiä?Poistin vanhan viestini näköjään.. auton omilla johdotuksilla mennään, ei ole minkäänlaisia omia virityksiä. Mistä ton vian etsiminen kannattais aloittaa?
Tarkemmin ajateltuna autosta sammuu kaikki valot, eli myös sisävalo sekä ajovalot ja ilmeisesti ei anna tulpillekaan kipinää jonka takia auto sammuu. Yleisiä vikoja on kuulemma maajohdon irtoaminen/kosketushäiriö mutta tässä tapauksessa kyse ei voi olla siitä koska starttimoottori pyörii moitteetta mutta ei vaan lähde käyntiin. Olen kyllä täysin neuvoton tässä asiassa.
- JanneK_69
Jos startti pyörittää, niin paksut kaapelit akun ja moottorin välillä ovat ok. Tarkista ensin miinuskaapeli. Moottorin ja korin välillä on jossain miinuskaapeli tai sitten se menee suoraan akun miinusnavasta koriin.
- WoopeR
Kyllä se niinkin on , että ajoneuvoasi vaivaa paha maadoitushäiriö eli kannattaa tarkitaa korin, akun ja moottorin välinen maadoitus.
- Topsukka
Mulla Volvo 850 teki saman eilen ekan kerran. Tosin oli ollut pihassa sisävalot päällä pidempään. Mutta lähti käyntiin kuitenkin ja jaksoi startata. Mutta tyhjäkäynnillä kun laittoi pitkät päälle niin sammui. No omat valot vakiot ja lisävaloja 280watin edestä, mutta ei sekään oikeen kuulosta järkevältä, että laturi olis kyykähtänyt kuorman alla ja virta olis loppunu sytytykseltä koska starttasi normaalisti. Noh kävin ajaa keskustas lenkin ennenku pidemmälle reissulle lähden ja ku kierroksia oli saanut, ja hetki ajettu, niin ei mitään ongelmaa. Ei sammunu pitkistä valoista..., tosin otin sulakkeet lisävaloista pois sillon käynnistämisen jälkeen, en vaan muista, että sammuko ennen ajelua myös omat pitkät kytkiessä, tais sammua jos oikein muistan. Hämärä juttu että kumminki jakso startata vaikka muuten oli virranvähyyden tuntomerkit kun sytty mittaristoon mitä sattuu valoja jne. Viimeksi ainakin kun laturi veti viimeisiään ni alko palaa mittaristos kaikenlaista valoa.
- autonvirhalock
Voi että virtalukon pohja "kettuilee" mutta tarkista maadoitukset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t495384Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo883294Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel263114HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1472956Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L492262SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral402213Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi691813Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271716Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921626Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2691448