Osaako joku suositella jotakin pölynimuria, jossa olisi tehokkaat suodattimet? Se olisi tulossa sellaiselle henkilölle, jolla on kaikki keuhkosairaudet, astma, keuhkoahtauma yms. Eli pölyä ei saisi päästä huoneilmaan. Monet uudet pölynimurit ovat pölypussittomia, onko niistä mihinkään?
Pölynimuri hyvillä filttereillä
filtterit
14901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos on pölyallergiaa ei missään tapauksessa kannata ostaa pussitonta! Hyvät suodattimet menevät hukkaan kun säiliötä tyhjentäessä joutuu pölyä hengittelemään. Monissa pussittomissa poistoilma ei hepasta huolimatta ole niin puhdasta kuin pussillisessa.
Hyviä imureita pienempään asuntoon:
Miele S4-sarja
Electrolux Ultra Silencer
Hyviä imureita suurempaan asuntoon:
Miele S5-sarja
Electrolux Ultara One
Edellä ollut pölynimurikauppias oli kyllä siinä oikeassa, että pussiton ei välttämättä toimi riittävän hyvin. Ja kauppias "unohti" muutamankin mailman suurimman merkin, kuten vaikkapa Nilfiskin ja Hooverin, vissiin ei ole saanut edustusta :DDD
Tämä nyt kuulosti itsestäkin vähän hassulle. Mutta jos siviilirohkeutta riittää, kokeilisin tollasta telkkarin ostoskanavilla mainostettavaa vesi- imuria. Eli pölypussin tilalla vesisäiliö. Veteen nyt kuvittelisi pieninpienkin hiukkasten jäävän ja likaveden voi kipata vessanpyttyyn. Ei siis pölise tyhjennettäessäkään. Eikä tarvitse ostella pölypusseja.
Itse olisin kiinnostunut kuulemaan tuollaisesta imurista kokemuksia, kun kaikintavoin järjellä ajatellen kyseessä on oikein hyvä kehitelmä. Se miten imutehoja riittää tai kuinka äänekäs se on, siitähän ei ole tietoa telkkarin perusteella.
Noissa tavallisissa imureissa on kaikilla merkeillä kyllä hienoja malleja, joissa on kaikki mahdolliset suodattimet. Tuskin niissä kovin suuria eroja voi olla, koska kaikki suodattimet ovat samanlaisia ja taitavat loppujenlopuksi tulla samoilta tehtailtakin. Tärkeintähän on, että suodattimet ovat kunnossa ja niitä muistetaan myös vaihtaa.
tosiaan vesi-imuri voisi toimia, sinne varmasti jää kyllä pienimmätkin hiukkaset!
kannattaa kokeilla, jos se on äänekäs tai hankala, niin onhan tv-kaupassa palautusoikeus.
Nifliski ja huuveri: putket rimpuloita, käyttö omien kokemusten mukaan aika hankalaa..
Miele/E-lux : no, me kauppiaathan emme niitä testejä tee.. hyvät kokemukset puhuu puolestaan.
Muistettava asia: vaikka on hyvä imuri, niin allergikon ei missään nimessä pidä jättäytyä yhden kortin varaan vaan myös ilmanpuhdistimeen ( vesi-imurikin luultavasti puhaltaa jotain ulos jolloin ilmassa jo oleva pöly alkaa leijua) kannattaa myös satsata! Elixair (suomalainen) Electrolux , Daikin jne. ne on hyviä , mutta melko kalliita.
Eipä puhlatele huoneeseen ja nosta pölyä ilmaan ennen kuin sen ehtii imuroida.
testissa ei kylläkään kehuttu vesi-imuria kannatta lukea http://www.kuluttaja.fi/tuote/valinta.aspx?ID=d439e156-ca0b-4102-bcdc-9411b379df8a&referer=/fi-fi
käyttö on hankalaa mielestäni. Suulakkeet on , ainakin Allaway:ssä ihan pirun huonot, kunnon vaihtosuulakkeita ei saa mistään. Olisi hyvä jos saisi tuollaisen miele-tyyppisen (äidillä miele) lattiasuulakkeen siihen. Toinen on tietty se, että kun letkua raahaa, siihen tulee staattista sähköä ja se itse letku kerää pölyn, prkl...
Idea loistava, se mikä menee putkeen, menee suoraan ulos (meillä tekniseen tilaan)
Mahtaako olla iso homma vanhaan taloon laittaa keskuspölkkää? Ehkä itse kallistuisin silloin just vaikkapa miele-imuriin.
Taas pääsi kylähullut vauhtiin. Koittakaa nyt herneaivot joskus ymmärtää, että pienhiukkaset ovat pienhiukkasia = niitä ei voi nähdä eikä muutenkaan aistia. Siinä onkin yksi syy niiden vaarallisuuteen.
KAIKKI pelletestit, missä imuroidaan näkyvää, KARKEAA pölyä ja ihmetellään, miten joku suodatin tai vesi pöntössä likaantuu, ovat pelletestejä. Johtuen siitä tosiseikasta, että näissä testeissä pelataan KARKEILLA = näkyvillä hiukkasilla, jotka nyt saa millä tahansa, huonollakin, suodattimella kiinni.
Se oleellinen juttu, kuin paljon niitä pieniä = vaarallisia hiukkasia pääsee imurin läpi selviää vain ja ainoastaan mittalaitteilla. Jos valmistajalla ei ole mittaustuloksia esittää ... se kertoo tasan tarkkaan, ettei tuloksia kehtaa esittää. Ja, BTW, mistään massanerotusasteista on turha puhua. Koska 99 % pölystä on karkeaa, saa paskallakin suodattimella helposti aikaan 99 % erostusasteen ... ja kunnollisilla lukemat ovatkin tyyliin 99,98 %. Oikeasti pitäisi tarkastella hiukkasten lukumäärää. Lelusuodattimesta puhaltaa helposti 90 % hiukkasista läpi ... mutta ne isot sentään jäävät kiinni ja likaavat suodattimen / veden, jolloin pölvästit kuvittelevat, että hyvä se on
> Eli pölypussin tilalla vesisäiliö. Veteen nyt kuvittelisi pieninpienkin hiukkasten jäävän ja likaveden voi kipata vessanpyttyyn.
No just. Kun pieniä hiukkasia ei voi ihmisaisten havaita, niin ei missään tapauksessa kannata luottaa mittalaitteisiin, vaan päätökset tehdään ihan silkalla taikauskolla, esim. teenlehdistä ennustamalla.
Toisaalta... onhan se moraalisesti väärin antaan tymien pitää rahansa!
niin että mikäs imuri on sitten pärjännyt näissä mittaustesteissä?
tai sitten olen vain niin pelle etten tajunnut rivien välistä.
No ensinnäkin en ole koskaan myynyt yhtään imuria kenellekkään, tiedän näistä asioista ihan toista kautta. Ja noista merkeistä laitoin vain muutaman esimerkin. Hyviä imureita toki löytyy muiltakin merkeiltä kuten Siemenssiltä, Boschilta ym. Ja nuo Hooverin imurit on lähes kaikki niin huonoja, että niitä en suosittele kenellekkään. Nilfisk on Suomessa taan varsin harvinainen kotikäytössä, koska aika harvasta liike myy Nilfiskiä Suomessa. Nilfiskin Compact malli on ainakin oman käyttökokemuksen perusteella varsin kehno kapistus, Extreme malli on parempi. Voltalla taas laatu on laskenut 80- ja 90-luvuilta kuin kissanhäntä. Suuresta osasta nyky imureista puuttu paljon tärkeitä ominaisuuksia, kuten kunnolliset lisäsuulakkeet ja niille kotelo imurin rungossa.
"Mutta jos siviilirohkeutta riittää, kokeilisin tollasta telkkarin ostoskanavilla mainostettavaa vesi- imuria."
Ihan vapaast, jos löydät jostain vielä huonomman imurin kerro siitä toki muillekkin!
"Tärkeintähän on, että suodattimet ovat kunnossa ja niitä muistetaan myös vaihtaa."
No tuosta olen ehdottoman samaa mieltä. Toimivia imureita päätyy roskiin käsittämättömät määrät, kun ihmiset ei osaa niitä käyttää. Itse löysin täysin toimivan Volta Bolidon josta oli letku tukossa, jonka seurauksena se oli heitetty "rikkinäisenä" roskiin.
pölyjä pyyhitään kostealla rätillä? Vesi on ilmaa tiiviinpää ja hiukkaset ovat ilmassa.
Kyllähän noita tyhmiä putkiosia voi viritellä imurista toiseen jos haluaa. Ei tarvi olla kummoinen seppä, jotta saa mielen putken mihin tahansa imuriin.
Itse en kyllä ole huomannu että keskuspölynimurin letku keräisi pölyä itseensä, ei ainakaan ole iknä häirinny mitenkään.
Allawayn suulake ei toisaan vanhemmuuttaan tahdo enää pysyä pitkään paikoillaan, mutta enpä ole sitäkään kokenu ongelmaksi.
löytyi http://www.allergia.com/index.phtml?s=658 . Huomaa myös, että pussillisissa tulee käyttää niinsanottuja Hepapusseja, jotta tiiviys kriteerit täyttyvät myös käytössä. Muista myös vaihtaa Hepa suodatin vähintään parin vuoden välein, vaikka se ois ns. pestävä.
Miele S5. Ainoa imuri joka saanut hepa-luokituksen koko laitteelle. Hyvästäkään Hepa-suodattimesta ei ole hyötyä jos kaikki imurin imemä ilma ei kulje suodattimen läpi vaan falskaa liitoksista ja esim. johdonkelausaukosta. Myöskään pestävä Hepa, jota electrolux ja volta käyttävät ei ole ihan sama kuin mielen, koska siinä ei ole aktiivihiiltä, joka poistaisi ikävät hajut, eikä myöskään puhdistustehoa pesun jälkeen ole mitattu.
Vesisuodatinta käyttävät imurit unohtaisin täysin, koska poistoilma ei ole niilläkään yhtä puhdasta kuin Mielen, ja lisäksi kosteus on otollinen alusta kaikenlaisille mikrobeille, joita syntyy imuria säilytettäessä ja lian piintyessä koneen runkoon.
Eli vastaus on Miele esim. S5281, jossa tulee Active Hepa-suodatin moottorisuodatin ja HyClean-kuitupölypussi, joka jo sinällään toimii tärkeämpänä suodattimena. Itsestään sulkeutuva täysi pölypussi on kaikista helpoin vaihdettava. Hygieeninen ja imurin sisäosat ja suodattimet säilyvät puhtaina pidempään.
Pussittomat imurit unohtaisin myös täysin. Jos normaalikäytössä pölypussin vaihtaa n. 2-3kk välein, pölypussitonta imuria joutuu pölysäiliön pienuuden ja heikon imutehon vuoksi puhdistamaan joka toinen imurointikerta.