mittariston

valon vaihto

Osaakos kukaan sanoa saako miten ja kuinka vaikeesti saa vaihdettua mittaristoon valon. Kierroslukumittarista on paukahtanut valo ja tarvis siihen laittaa uus polttimo mutten raaskisi viedä kalliiseen huoltoon.

7

2822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???????????

      Pitäisi tietää mistä autosta on kyse.Eihän tuolla perusteella kukaan osaa neuvoa!

      • unohdin ihan

        Tosiaan Mitsun Carismasta -98 oli tarkoitus vaihtaa mittariston polttimo


    • henkilöautoista

      kysymys, niin yleensä mittaristo lähtee irti ottamalla kaksi ruuvia irti mittarikehyksen yläosasta. Sitten vedetään kehys pois ja joissakin malleissa voi olla tiukat klipsit kehyksen alaosassa, joten suosittelen irrottamaan lämpimässä tallissa, kun auto on kunnolla lämmenny. Sitten mittaristo on yleensä kiinni 4 kpl ristiruuveja, jotka kun irroittaa, niin mittariston saa irroitettua. Sen jälkeen vain vaihtaa mittariston taakse useinmiten lasikantapolttimot pyöreisiin muovisiin kantoihin. Ja jos et löydä tarvikeliikkeestä juuri oikeankokoisia polttimoita, niin hae merkkiliikkeestä. Ei kärsi laittaa yhtään suurempia tehoiltaan kuin mitkä alkuperäiset ovat.

      • hyvä homma

        Täytää yrittää vaihtaa se polttimo. Kiitos vielä vinkistä!


      • vaihdosta
        hyvä homma kirjoitti:

        Täytää yrittää vaihtaa se polttimo. Kiitos vielä vinkistä!

        Hei osaatteko vielä kertoa miten saan carisman mittaritaulusta takaa johdot irti? Oikean puolen sain naksautettua irti mutta vasemman puolen johtonipun kanssa on ongelmia.


      • mittaritaulun irti
        vaihdosta kirjoitti:

        Hei osaatteko vielä kertoa miten saan carisman mittaritaulusta takaa johdot irti? Oikean puolen sain naksautettua irti mutta vasemman puolen johtonipun kanssa on ongelmia.

        Lähti se toinenkin puoli kun hiukan aikaa kokeili.


      • kaikki polttimot
        mittaritaulun irti kirjoitti:

        Lähti se toinenkin puoli kun hiukan aikaa kokeili.

        Minulla on Galantti ja ensin vaihdoin mittariston taustavalo polttimot. No ei menny kuin vuodi eteenpäin, niin sitten paloi SRS merkkivalo poltin, joten päätin, että nyt vaihdetaan sitten kaikki polttimot kerralla, niin ei tarvi alkaa jatkuvasti aukomaan mittaristoa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      456
      8173
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5647
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4678
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      207
      4542
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4488
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3987
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3873
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      43
      3688
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3491
    Aihe