miten? olen täysin A mies. en jaksa yksinkertasesti tota pelleilyä enää. ja tähän ei auta että melkein jokaikinen sanoo että: "tuo menee aukkiin" jos sinne vielä joutuisin niin tulisi lopullinen hajoaminen.
hiukan hengenahdistusta ollut alkuaikoina, tästä ei kumminkaan vapautusta vielä vissiin saa?
Jalan kanssa oli duunissa ongelmia. Jotain hermoihin liittyvää.
olen ollut 3 viikosta 2,5vk kuumeessa/flunssassa. koska ne heittää minut tämän takia sieltä pois?
Vai pitääkö tässä tosiaan alkaa näyttelemään jotain hullua siellä veksissä vai onko jotain järkevämpiä keinoja?
Pois armeijasta
3
584
Vastaukset
- asdgsdg
Jos olet oikeasti hyvä näyttelijä, valitat astmaa. Jos et/haluat olla rehellinen, menet vain ilmoittamaan jollekin kouluttajalle että haluat vaihtaa siviilipalvelukseen. Siitä se prosessi lähtee nopeasti rullaamaan :)
- ..............
....valittaa astmaa, koska siitä tehdään todennäköisesti kokeet keuhkojen kapasiteetti mittarilla ilman ja lääkkeiden kanssa, arvoista näkee onko kyseessä astma vai ei. Lisäksi joutuu tekemään rasitus testejä jotka sisältävät mm. porteiden juoksemista ja hengityksen kuuntelua. Rasitus peräiseen astmaan voi yrittää vedota, jota käytin itse C-papereiden hankkimiseen, kyseessä kun ei ole varsinainen diagnoosi mutta lääkäri on siitä joskus maininnut.
Ahdistus/masennus ovat helppoja nakkeja, näytteleminenkään ei ole kummoinen temppu ja niillä tiedän useankin livahtaneen koukusta. Päästävät yleensä aika nopeaa lisäksi pois ilman pitkiä testejä koska kenenkään mielenterveyttä ei haluta siellä tuhota, olisi se armeijallekkin huonoa mainosta jos joku sieltä lataamoon joutuisi.
C-papereista vielä sen verran että oli se syy niihin mikä hyvänsä, niin se ei vaikuta koskaan mihinkään, joku koodi merkintä tulee papereihin joita kukaan ei saa nähtäväkseen muualla kuin terveyskeskuksissa. Hyvin ovat C-miehetkin työllistyneet, ja sitten työnhaku tilanteessahan voi keksiä syyksi ihan mitävain, työnataja kun ei voi tietoa mistään tarkistaa.
- juu.
No miten nyt noin äkkiä hajoat? :)
Itsellänikin ollut kokoajan flunssa siellä, mutta niin on kaikilla muillakin. Johtuu ilmeisesti siitä, että siinä armejan 60 luvulla rakennetussa tönössä on hometta. Ilmastointimiehet kävivät sen toteamassakin, mutta ei voi kuulemma mitään. No, itselläni alkanut nyt flunssa helpottaan, mutta kurkkua silti kuivaa joka aamu.
Ei kannata ajatella liikaa. Jos ajattelee liikaa, sekoa pää ja loppuu motivaatio. Kyllä mullakin on ollut selkä kipeänä ja paikat kipeänä, mutta ei mitään erityisen vakavaa kuitenkaan.
Jos oikeasti aihetta on, niin hae vain vapautusta. Jos ei ole, niin kyllä sen loppuun asti jaksaa. Alokasaikana sitä paskaa hommaa on alussa, mutta ajan myötä se helpottuu ja lepsuuntuu. Jos ei nykypäivänä pysty armeijaa käymään, niin aika kärsimätön/kykenemätön täytyy ihmisen olla. Menneisiin vuosiin verrattuna aika lepsua hommaa, eikä sinne kukaan kuole. Jaksamisia vain sinnekkin! Kyllä se kohta helpottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 993396
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413153- 2202699
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?382279- 321609
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?241456Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411446- 131325
- 131279
- 221261