majoittuminen riikassa

rr

Hei! Kannattaako Riikassa valita hotelli vanhasta kaupungista vai uuden kaupungin puolelta? Eka kertaa Riikaan menossa ja haluaisin hotellin joka on lähellä kaikkea. Miten pitkä välimatka on vanhan ja uuden kaupungin välillä?

6

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expat

      Riikasta en tiedä, mutta täällä Riiassa on hotellitarjonta sen verran laajaa, että kysymys lienee siitä, mitä sinä haluat ja mihin haluat majoittautua. Henkilökohtaisesti majoittautuisin ns. uuteen keskustaan, josta on n. 15min kävelymatka vanhaankaupunkiin.

    • harasoo

      Itsekään en ole Riiassa käynyt kuin kymmenisen kertaa mutta nyt näyttäisi olevan erittäin paljon
      hotelleja ja edullisia hintoja tarjolla.
      Keskustan vanha kaupunki sijoittuu pääosin Daugava- joen ´oikealle´ puolelle. Se on aivan kaupungin sydämessä, eli matkaa sinne on 0-... kilometriä. Riika on senverran laaja kaupunki että kohteita on varmaankin joka puolella, mutta jos olet ensi kertaa menossa niin sinne vanhankaupungin liepeille kannattaa majoittua. Seuraavalla kerralla jo tiedät enemmän.
      Booking.com sivulta esimerkiksi kannattaa katsella, siellä on hyvät selostukset ja kartat.
      Maksu- ja varaus- ja peruutuspolitiikka on myös reilu ja toimii.
      Jos ei aivan halvinta edellytä niin oma suosikkini on revalhotel latvia.

      • Latvijaan

        Ehdottomasti Reval Latvija hotelliin, itse olen kerran siinä ollut. Vanhan kaupungin kupeessa ihan.
        Hieno korkea hotelli, josta mahtavat näköaöalat skybaarista ja huoneistakin, jos tarpeeksi korkealta saa.
        Ehkä tuo on hieman kalliimpi, mutta minusta todella hintansa väärtti. Hieman liikemiesmäinen,vaan jos se ei
        haittaa niin sitten. Todella hyvä ruoka myös, vaikka toki kannattaa muuallakin syödä.Googleta tuo ja katso
        pidätkö.


      • K E Skinkertainen
        Latvijaan kirjoitti:

        Ehdottomasti Reval Latvija hotelliin, itse olen kerran siinä ollut. Vanhan kaupungin kupeessa ihan.
        Hieno korkea hotelli, josta mahtavat näköaöalat skybaarista ja huoneistakin, jos tarpeeksi korkealta saa.
        Ehkä tuo on hieman kalliimpi, mutta minusta todella hintansa väärtti. Hieman liikemiesmäinen,vaan jos se ei
        haittaa niin sitten. Todella hyvä ruoka myös, vaikka toki kannattaa muuallakin syödä.Googleta tuo ja katso
        pidätkö.

        Mikäli pitää Ruotsinlaivoista ja muutenkin tyytyy keskinkertaiseen, niin Reval Latvija on mitä mainioin vaihtoehto.

        Toisaalta kaupunki on täynnä mitä laadukkaimpia ja viehättävimpiä pieniä hotelleja, joten miksi tyytyä keskinkertaiseen?


    • Kokeilepa etsiä itsellesi sopivaa hotellia yeego.comin kautta. Sillä me olemme löytäneet useat kaupunkilomiemme majoitukset. Riiasta varasimme Hotel Rigan kahden hengen huoneen 36,50€/yö. Hotelli on vanhassa kaupungissa, aivan oopperatalon vieressä.

      • Riiassa viihtynyt

        Booking.comista kannattaa hotellia tosiaan varata. Näin olen tehnyt itsekin ja sen hotellikohtaiset asakasarviot antavat hyvän osviitan hotellista. Tuo yllä mainittu Riga-hotelli ei ole kovin korkealle arvostettu nykyään. Itse olen yöpynyt vähintään kaksi yötä seuraavissa hotelleissa: Domina in ,Reval hotel Elisabetes,Riverside hotel,Europa royal Riga,Maritim park ja Monika centrum hotels. Näistä hienoin ja kaikin puolin paras huone oli Monika centrumissa eikä sen aamupalassakaan ollut moittimista,vaikka Elisabetesissa aamiainen oli ehkä vähän parempi. Joka reissullani olen istunut Reval hotel Latvian Sky-line baarissa ja aina olen törmännyt siellä vähintään yhteen suomalaisseurueeseen. Kuten huomaat,en ole kertaakaan majoittunut vanhaan kaupunkiin ainakaan toistaiseksi eikä ole sinne varsinaista hinkuakaan. Riian vanhassa kaupungissa on paljon elämää viikonloppuiltaisin. Siellä on kiva kuljeskella tai istua ja kuunnella rokkia Tuomiokirkon aukiolla ainakin kesäaikaan. Rozengrals-ravintolaa ei kannata ohittaa. Siellä kannattaa pistäytyä vähintään oluella,jos ei halua syödä,jota tosin suosittelen.No ,on siellä tullut koluttua moni muukin paikka,mutta tämä on vaan jotenkin niin hieno. Varsinkin jos paikan keskiaikainen soittokunta viihdyttää teitä keskiaikaisilla soittimillaan ja musiikillaan. Vanhan kaupungin erottaa uudemmasta Kanava,jonka ympärillä on puistoja ja jonka paikalla on muinoin sijainnut kaupungin muuri. Tämän kanavan uuden puolen rakennukset ovat nousseet pääosin 1800-luvulla ja varsinkin kun mentiin 1900-luvulle tässä vuosisadan vaihteessa ovat syntyneet Riian kauneimmat rakennukset .Jugent-tyyli oli silloin vallalla ja tämän tyylin rakennuksia löytyy sieltä täältä "uudesta"kaupungista. Kannattaa kävellä katuja esim. Elisabetesiela,Baronaiela,Cakaiela,Certrudesiela jne. tai hyppää taxiin(punaiseen) tai ajele ratikalla tai johdinautolla. Ehdottomasti kannattaa kävellä ainakin Albertaiela päästä päähän,kun se on lyhyt katu ja nimenomaan kuuluisa Jugend-rakennuksistaan. Riian keskusta-alue on rauhallinen yöllä ja yönsä saa hyvin nukkua ainakin uuden kaupungin laajalla alueella. Juugend-kaupungin alueella on myös paljon erittäin hyviä ravintoloita kuten Antonijasielalla ja zirnavulla. Itse en ole vielä yöpynyt Albert-hotellissa,vaikka senkin terassilla olenkäynyt kaljoilla (hyvä sijainti mielestäni) enkä ole yöpynyt Reval Latviassa ,mutta esim.aivan keskustassa puistojen keskellä sijaitsee korkeatasoinen Reval hotel Rizene(varmasti rauhallista) ja tällä hetkellä hinnat ovat kohtuulliset(jopa halvat tasoon nähden)että ehkäpä kokeilisin tätäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      114
      1259
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1143
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    4. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      45
      975
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe