Hei! Kannattaako Riikassa valita hotelli vanhasta kaupungista vai uuden kaupungin puolelta? Eka kertaa Riikaan menossa ja haluaisin hotellin joka on lähellä kaikkea. Miten pitkä välimatka on vanhan ja uuden kaupungin välillä?
majoittuminen riikassa
6
1225
Vastaukset
- Expat
Riikasta en tiedä, mutta täällä Riiassa on hotellitarjonta sen verran laajaa, että kysymys lienee siitä, mitä sinä haluat ja mihin haluat majoittautua. Henkilökohtaisesti majoittautuisin ns. uuteen keskustaan, josta on n. 15min kävelymatka vanhaankaupunkiin.
- harasoo
Itsekään en ole Riiassa käynyt kuin kymmenisen kertaa mutta nyt näyttäisi olevan erittäin paljon
hotelleja ja edullisia hintoja tarjolla.
Keskustan vanha kaupunki sijoittuu pääosin Daugava- joen ´oikealle´ puolelle. Se on aivan kaupungin sydämessä, eli matkaa sinne on 0-... kilometriä. Riika on senverran laaja kaupunki että kohteita on varmaankin joka puolella, mutta jos olet ensi kertaa menossa niin sinne vanhankaupungin liepeille kannattaa majoittua. Seuraavalla kerralla jo tiedät enemmän.
Booking.com sivulta esimerkiksi kannattaa katsella, siellä on hyvät selostukset ja kartat.
Maksu- ja varaus- ja peruutuspolitiikka on myös reilu ja toimii.
Jos ei aivan halvinta edellytä niin oma suosikkini on revalhotel latvia.- Latvijaan
Ehdottomasti Reval Latvija hotelliin, itse olen kerran siinä ollut. Vanhan kaupungin kupeessa ihan.
Hieno korkea hotelli, josta mahtavat näköaöalat skybaarista ja huoneistakin, jos tarpeeksi korkealta saa.
Ehkä tuo on hieman kalliimpi, mutta minusta todella hintansa väärtti. Hieman liikemiesmäinen,vaan jos se ei
haittaa niin sitten. Todella hyvä ruoka myös, vaikka toki kannattaa muuallakin syödä.Googleta tuo ja katso
pidätkö. - K E Skinkertainen
Latvijaan kirjoitti:
Ehdottomasti Reval Latvija hotelliin, itse olen kerran siinä ollut. Vanhan kaupungin kupeessa ihan.
Hieno korkea hotelli, josta mahtavat näköaöalat skybaarista ja huoneistakin, jos tarpeeksi korkealta saa.
Ehkä tuo on hieman kalliimpi, mutta minusta todella hintansa väärtti. Hieman liikemiesmäinen,vaan jos se ei
haittaa niin sitten. Todella hyvä ruoka myös, vaikka toki kannattaa muuallakin syödä.Googleta tuo ja katso
pidätkö.Mikäli pitää Ruotsinlaivoista ja muutenkin tyytyy keskinkertaiseen, niin Reval Latvija on mitä mainioin vaihtoehto.
Toisaalta kaupunki on täynnä mitä laadukkaimpia ja viehättävimpiä pieniä hotelleja, joten miksi tyytyä keskinkertaiseen?
Kokeilepa etsiä itsellesi sopivaa hotellia yeego.comin kautta. Sillä me olemme löytäneet useat kaupunkilomiemme majoitukset. Riiasta varasimme Hotel Rigan kahden hengen huoneen 36,50€/yö. Hotelli on vanhassa kaupungissa, aivan oopperatalon vieressä.
- Riiassa viihtynyt
Booking.comista kannattaa hotellia tosiaan varata. Näin olen tehnyt itsekin ja sen hotellikohtaiset asakasarviot antavat hyvän osviitan hotellista. Tuo yllä mainittu Riga-hotelli ei ole kovin korkealle arvostettu nykyään. Itse olen yöpynyt vähintään kaksi yötä seuraavissa hotelleissa: Domina in ,Reval hotel Elisabetes,Riverside hotel,Europa royal Riga,Maritim park ja Monika centrum hotels. Näistä hienoin ja kaikin puolin paras huone oli Monika centrumissa eikä sen aamupalassakaan ollut moittimista,vaikka Elisabetesissa aamiainen oli ehkä vähän parempi. Joka reissullani olen istunut Reval hotel Latvian Sky-line baarissa ja aina olen törmännyt siellä vähintään yhteen suomalaisseurueeseen. Kuten huomaat,en ole kertaakaan majoittunut vanhaan kaupunkiin ainakaan toistaiseksi eikä ole sinne varsinaista hinkuakaan. Riian vanhassa kaupungissa on paljon elämää viikonloppuiltaisin. Siellä on kiva kuljeskella tai istua ja kuunnella rokkia Tuomiokirkon aukiolla ainakin kesäaikaan. Rozengrals-ravintolaa ei kannata ohittaa. Siellä kannattaa pistäytyä vähintään oluella,jos ei halua syödä,jota tosin suosittelen.No ,on siellä tullut koluttua moni muukin paikka,mutta tämä on vaan jotenkin niin hieno. Varsinkin jos paikan keskiaikainen soittokunta viihdyttää teitä keskiaikaisilla soittimillaan ja musiikillaan. Vanhan kaupungin erottaa uudemmasta Kanava,jonka ympärillä on puistoja ja jonka paikalla on muinoin sijainnut kaupungin muuri. Tämän kanavan uuden puolen rakennukset ovat nousseet pääosin 1800-luvulla ja varsinkin kun mentiin 1900-luvulle tässä vuosisadan vaihteessa ovat syntyneet Riian kauneimmat rakennukset .Jugent-tyyli oli silloin vallalla ja tämän tyylin rakennuksia löytyy sieltä täältä "uudesta"kaupungista. Kannattaa kävellä katuja esim. Elisabetesiela,Baronaiela,Cakaiela,Certrudesiela jne. tai hyppää taxiin(punaiseen) tai ajele ratikalla tai johdinautolla. Ehdottomasti kannattaa kävellä ainakin Albertaiela päästä päähän,kun se on lyhyt katu ja nimenomaan kuuluisa Jugend-rakennuksistaan. Riian keskusta-alue on rauhallinen yöllä ja yönsä saa hyvin nukkua ainakin uuden kaupungin laajalla alueella. Juugend-kaupungin alueella on myös paljon erittäin hyviä ravintoloita kuten Antonijasielalla ja zirnavulla. Itse en ole vielä yöpynyt Albert-hotellissa,vaikka senkin terassilla olenkäynyt kaljoilla (hyvä sijainti mielestäni) enkä ole yöpynyt Reval Latviassa ,mutta esim.aivan keskustassa puistojen keskellä sijaitsee korkeatasoinen Reval hotel Rizene(varmasti rauhallista) ja tällä hetkellä hinnat ovat kohtuulliset(jopa halvat tasoon nähden)että ehkäpä kokeilisin tätäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463