Lukekaa kirja: Vaaralliset viljat

pallomaha....

Gluteeni on todella suuria ja vakavia oireita aiheuttava niille joilla on keliakia TAI gluteeniyliherkkyys ilman keliakiaa. Meillä on suvussa 6 keliaakikkoa ja kaksi 1 tyypin diabeetikkoa (äidin puolelta) ja vilja-allergia isällä. Joten ruis, vehnä, ohra ja kaura pitäisi poistaa ruokavaliosta kaikkien lähisukulaisten äidin puolelta kirjan mukaan. Itsellä 1-tyypin diabetes ja kamalat vatsaoireet olleet jo vuosia. Testejä tehty, mutta keliakiaa ei ole ainakaan vielä todettu. Mutta kirjan luettuani tajusin, että ei se ole se ainoa indikaatio viljojen pois jättämiselle vaan yliherkkyys silti todennäköinen sukurasituksen takia. Joten menen nyt vielä testeihin ja sitten daignoosista huolimatta heitän viljat romukoppaan.

2

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viljavammainen

      Luin äskettäin tuon kirjan Vaaralliset viljat, ja olin aika tyrmistynyt. Kirja luettelee valtavan listan sairauksia ja vaivoja, joita hoitamaton keliakia tai gluteeniherkkyys aiheuttaa, pahimpina mm. syöpä. Tunnetuimmat keliakian oireilut (vatsavaivat, ilmavaivat, turvotus, nivelkivut, aftat) ovat vain jäävuoren huippu. Suosittelen kirjaa kaikille jotka oireilevat viljasta tai epäilevät sairastavansa keliakiaa!

    • hihhuleita riittää

      Tätä nyt on mainostettu vaikka kuinka... Tuo on parin ihmisen mielipide koko kirja. Useimmat ovat määrittäneet sen täysin huuhaaksi. Ei kannata kritiikittä uskoa kaikkea mitä lukee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2787
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      13
      1767
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1754
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    Aihe