Pari kysymystä Kuredusta

eka kaukomatka

Varattiin matka Kuredulle, muutama kysymys tuli tässä mieleen.

Kun saavutaan Malen lentokentälle ja matkan hintaan kuuluu vesitasokuljetus Kuredulle, mistä löydän oikean "vesitaksin"? Matkavarauksessa ei ole mitään muuta mainintaa kuin se, että vesitasokuljetus saarelle sisältyy hintaan.

Snorklaaminen on tuttua puuhaa, minkä hintaisia tuolla on sukelluskurssit? Katselin Prodiversin sivuja, hinnastoa ei ollut heidän sivuillaan.

Kaikki muutkin vinkit ovat erittäin tervetulleita. :)

2

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime vuonna 2009

      HEI. KOPIOIN VIIME VUONNA KIRJOITTAMANI JUTUN MALEDIIVEILTA:
      Matkalta palannut Olhuveli1.2.2009 15:05 Terveiset uskomattoman kauniilta South Male´Atoll- saarelta. Saari oli erittäin siisti, rantaakin haravoitiin 5 krt päivässä. Uima-altaaseen jos lensi pienikin lehti/kukkanen, se noukittiin välittömästi pois. Saarella on todella rauhallista ja hiljaista. Vain linnunlaulu ja kaukana myllertävä meri kohisi. Saarella ei ole mitään moottorikäyttöisiä kulkuvälineitä. Vain henkilökunnan käytössä polkupyörät sekä sähkö"autot". Rahaa saarella ei käytännössä tarvitse käyttää ostoksiin (eivät ota vastaan), mutta dollareita on hyvä olla mukana, sillä tippiä on hyvä antaa laukkupojille 1$/ laukku, siivoojalle 10 $/viikko, tarjoilijalle samoin 10 $/viikko. Myös retkillä kipparille esim 5 $ oli sopiva summa. Muut kaikki syömiset, juomiset, retket,minibaari- ja "kauppa"ostokset maksetaan lähtiessä tai haluttaessa osa loman puolessa välissä. Saarellamme oli pienimarket, josta löytyi lähinnä aurinkorasvaa, postikortteja ja -merkit (yht 2 $) , paria lajia makeista (Mars 3 $), sipsejä 6 $ , kertakäyttö vesikameroita (48 $) , koriste-esineitä ja Malediivit T-paitoja sekä rantamekkoja (38 $). Mitään juomia "kaupassa" ei ollut, kaikki täytyi ostaa ravintolasta. Meillä oli siis vain puolihoito, joten niin vesi ( 1½ L 4 $) kuin limut (lasillinen 4 $) täytyi itse ostaa (Olut 6 $). Allasbaareista sai tilata hampurilaisia (20$), pizzaa, kerrosvoileipiä ym. Aamiainen ja illallinen oli todella runsas seisovasta noutopöydästä. Ravintolassa pöytä oli koko loman ajan sama. Vaihdoimme välillä paikkoja keskenämme, jotta oli vähän uusia naamoja ympärillä ;) Retkiä järjesti hotelli, esim kokopäivän snorklausretki (75 $), jossa sai snorklata kolmessa eri paikassa, autiolla saarella ruokailtiin (juomat lisämaksusta) ja uitiin sekä käytiin vielä isommalla saarella "ostoksilla" (veivät vain yhteen kauppaan). Iltakalastus auringonlaskussa maksoi 40 $. Kalastamansa saaliin sai lunastaa lisämaksusta seuraavan päivän lounaaksi 20 $:lla, jonka hotellin kokki valmisti. Kaikkiin ostoksiin saarella (myös retket) lisättiin 10 % palvelumaksu. Ainoastaan nettiyhteyteen (esim. 2 tuntia maksoi 12 $) ja "kaupan" ostoksiin sitä ei lisätty. Kännykät toimi hyvin (ei dna) jopa osa tekstareista tuli liiankin moneen kertaan perille ; ) Pukeutumisesta tuli vielä mieleen, että varsinkin jos tekee pääkaupunkiin retken, täytyy olkapäät ja polvet olla peitettynä. Malediiveilla ei myöskään saa ottaa aurinkoa yläosattomissa.
      Suosittelen paikkaa henkilöille, jotka arvostavat siisteyttä, hiljallisuutta, rauhallisuutta (EI TUNGOSTA ALLAS- tai RANTATUOLEILLE) aurinkoa, merta (upeat snorklaus sekä sukelluspaikat).
      Menisinkö uudestaan? Ehdottomasti, mutta jollekin toiselle saarelle. Tämän saaren polut tuli kierrettyä joka suuntaan. Kaikkialla siellä on upea turkoosi meri ; ) Kyselkää, vastailen mielelläni. VASTAA Kerro kaverille: Ilmoita asiattomasta viestistä

    • Kuredulla äskettäin

      Et maininnut mistä olette matkan varanneet. Oletan, että teillä on valmismatka, jos vesitasokuljetus sisältyy hintaan. Nimittäin omatoimimatkalla se täytyy varata ja maksaa erikseen.

      Kun tulette Malen kentällä ulos terminaalista, ulkona on eri matkanjärjestäjien- ja hotellien pisteet/tiskit ja vieressä on kahden eri vesitasofirman tiskit. Jos olette valmismatkalla, paikalla on firman opas, joka ohjaa teidät oikeaan paikkaan, jos olette omatoimimatkalla ilmottaudutte hotellin tiskillä ja siitä teidät neuvotaan eteenpäin. Vesitasokuljetusfirman tiskillä matkatavaranne punnitaan. Mikäli tulette maanantaina, teidän matkalaukut kuljetetaan veneellä ja ne on vasta klo 21 Kuredulla, joten kannattaa varata käsimatkatavaroihin vaihtovaatteet ja uikkarit. Muina päivinä on vähemmän ruuhkaa ja myös matkalaukut kuljetetaan vesitasolla teidän mukana. Vesitasokuljetus lähtee eri puolelta lentokenttäsaarta, kuljetus sinne on minibusseilla. Vesitasokuljetus lähtee, kun kone on täynnä, joten odotusaikaa voi tulla. Odotustila on miellyttävä ja ilmastoitu ja juotavaa on tarjolla.

      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7335
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3897
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2612
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2605
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2339
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2045
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe