tässä nyt on aika mitätön ongelma, mutta ois kuitenkin kiva jos joku oisais neuvoa. meidän koira siis osaa jo noutaa palloa yms. mutta heittää pallon jo puolivälissä matkaa suustaan. olisi hyvä jos se kantaisi sen perille asti ja antais sen sitten käteen, ni miten sen nyt saisi opetettua? :o
pallon noutaminen
ppallo
3227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ettei ehdi kyllästyä tysään kantamisene, armotonta kehumista ihan 1 m heittojen hausta, sitten pidennät, aikaa, älä kiirehdi.
Ota namia käteen ja istu,vaikka sohvan reunalle. työnnä koiralle pallo suuhun,mutta pidät siitä kuintenkin vähä kiinni..sano pallo ja samassa anna nami toisella kädellä.ku irrottaa otteen pallosta. Toistele muutama kerta,et hokaa idean,et pallo vaihdetaan namiin. Sen jälkeen voit laittaa pallo,vaikka lattialle sano Pallo ja osoita samalla sormella palloa. Jos ei ota palloa ja anna,ni anna nuuhkasta kädessäsi olevaa namia ja toista äskeinen Pallo ja osoita sormella palloa. Yleensä aika äkkiä hokaa,että pallo käteen=namia suuhun. :)
Ei kannata opettaa oikeestaan lainkaan sitä pallon hakemista. Vaan opeta että temppu on juuri siinä, että se asettaa pallon käteesi. Siis komppaan ylläolevaa.
Sitten kun koira tietää, että idea on juuri se että pallo lasketaan sun käteen, voit asettaa pallon jalkojesi juureen ja antaa sen saman käskysanan, esim hae.
Se on hyvä jos koira tekee itse sitä aivotyötä, joutuu vähän pohtimaan että mistäs se palkka tulikaan.
Omani pudotti pallon aluksi tosi löysästi käteeni, niin että se aluksi aina pääsi minulta tippumaan ennenkuin ehdin ottaa kiinni. Olin sitten täysin paikallani, odotin vaan että koira tajuaa. Hetken se vinkui ja katseli minua ja palloa ja koetti sitten uudestaan. Kyllä se nopsasti oppi, että pallon pitää tosissaan koskettaa kättäni! Ja ettei riitä että vaan tuo lähimaastoon ja tiputtaa..