Ceed crdi on loistava ajoneuvo. Kaikki ominaisuudet ovat kohdallaan tavallisen autoilijan tarpeisiin. Kokeilla kannattaa, jos on hankkimassa kulkuneuvoa varmaan liikkumiseen. Kohta kolmen vuoden ceed-kokemus on vakuuttanut, että ovat onnistuneet suunnittelemaan mainion käyttöauton. Miksipä muuten ei voisi olla? Monet tärkeät komponentit ovat samoilta valmistajilta kuin ns. premium-autoissakin. Esimerkiksi ruiskut ovat Boschin, joita Mersukin käyttää. Samoja laitevalmistajia käyttävät monet autotehtaat, joten autot ovat tänäpäivänä vain hieman erinäköisiä sisältäen samoja nippeleitä peltien alla. Tämän tosiasian pohjalta myös Kia ceed on auto siinä missä jokin muu.
Osoittaunut
mainioksi
16453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaikka autosi toimii, miksi sinulla on siitä alemmuuskompleksi?
Alemmuuskompleksi on Kia- kuskien "ammattitauti"
Eiköhän se näin ,JOKAINEN kiian ostanut meni tähän 0 koron kusetukseen, eihän kukaan täysjärkinen edes osta tuota vessaa. 7 vuoden takuu. koko merkki hävii ennen kuin takuuu päättyy
me vaan kia kuskit pää pystyssä..alentukoot ne jotka sen ansaitsee.Ohan tääl maan päällä huonompiakin ja olevinaan laatukotteroita.Ihan huvittaa sit ko ne apua kaipaavat niin nöyristellään mutta muuten ajetaan nokka pystyssä.Olevinaan hyvillä..Mutta mitä kian tulee onpa se hyvä peli,vääntöö piisaa ja muuta eli kehumatta parhaita.Tien päällä kerran volvon rimmeri ajaa tuhatta ja sataa ohi..näyttää vielä peukkua 16 kes.pentu etupenkillä.. ja jo on seuraavilla pysäkeillä poliisi napannut kuskit..tais muuten kortti lähtee.Sit ruhjeinen audi ohi eikun rekkaa pukkaa vastaan eikun ohi.. ja hädin tuskin pääsi.Mutta nyt sai paskan *puhuminen* riittää jos ei asiaa tuu ei kommenettejakaan!alituinen käden vääntö on syvältä vaan.Kun toimii niin toimii!!ja pahempiakin on nähty!Eiköhän kuka tahaan arvosta hyvää autoa kun oppii kantapään kautta.Rahalla ei hyvää aina saa.Ja se ei tee susta erikoista jos ajalet jollain mersul römy audil tai mossella.OOt samanlainen ihminen vaikka allas olis koni.
joopa, kyllä se on todellinen alemmuuskompleksi tai kateus, tai tyhmyys jos muunmerkkien omistajien täytyy tulla pätemään tälle palstalle.
ja taas veti yksi herneen nenukkaan! Kirjoituksesi on erittäin hyvä esimerkki alemmuskompleksistasi Pipipipi. Vika muissa mutta ei minussa tai autossani. Minä kirjoitan palstalle kuin palstalle jos näen siihen syytä, tällä kertaa palsta nyt sattui olemaan tämän merkin. Mielenkiinnosta olen seurannut useiden merkkien keskusteluita ja todennut,että kaikkein pahimmat tapukset ovat Kia-ja Toyota-palstoilla. Näillä palstoilla ei hyväksytä negatiivisia kommentteja eikä palautetta. Näillä palstoilla tuulipukukansa puolustaa sokeasti omaa merkkiään ja nousee takajaloilleen pienimmästäkin arvostelusta. Nämä ovat havaintoaj joita olen viimeisen kuukauden aikana täällä tehnyt jouduttuani tutkimaan suomalaisten merkkiuskollisuutta.
Mikä siitä ceedistä tekee paremman kuin on mikä hyvänsä kakskytdonaa maksava auto? Mullakin oli crdi ceed kolme vuotta ja 100000km ja huoltoihin meni rahaa vallan h..vetisti! Kaikenlisäksi kun autolla oli ajettu yli 40000km lakkasi takuu olemasta, eivät suostuneet korjaamaan enää mitään kun olivat kuulemma kulutus osia. Mainittakoon nyt vaikka radio ja etuakselin jotkut ohjausnivelet jotka kului loppuun. Muissa merkeissä nää kestää auton koko eliniän. Puhumattakaan tuulilasista joka jo vuoden jälkeen oli kuin hiekkapuhallettu ja autolla oli ajettu vaivaiset 30000km. Ihmettelen että tämmönen kusetus seitsemän vuoden takuusta jatkuu ja jatkuu, hesarissa tänään viimeksi. Täytyy myöntää että onnistuivat kusettamaan minua yhden kerran halvoilla huoltolupauksilla ja pitkällä takuulla. Toinen kerta tulee olemaan vaikeampi. Jos joku on ajanut kolme vuotta ceedillä niin on totuuden täytynyt valjeta! Siksi epäilenkin että tuo avaus on Deltan mainoskikkaa jolla yritetään saada autoja myytyä. Ei tänne muuten kukaan normaali ihminen tule päivästä toiseen kehumaan autonsa toimintaa!
Ei tarvitse selityksiä, kun on kunnon peli.
Olisko mielestäsi normalimpaa se, että kaikki täällä haukkuisivat omaa autoansa? Mikä mielestäsi palstan tarkoitus?
olevan vaikeaa.Mullakin on diesel ceed ja kaikki on pelannut niinkuin pitääkin,takuukin.Huollot eivät ole sen kalliimpia kuin muissakaan merkeissä,monessa tapauksessa se on päinvastoin.
ei pidä ceed hintaa,satkun yli ajettuja 07 malleja lähtee jo alle 9000 eken kun lyö rahat käteen!
osta ihmeessä jos saat kunnon auton noin edullisesti, äläkä tänne kirjoittele.
Mikä sen parempi kuluttujan kannalta ?
ihan hyvä perusauto, mutta kun kahtakin eri mallia (toisessa nahkaistuimet) koeistumassa, niin en sitten enää ajamaan lähtenytkään. Meikäläisen ropilla jostakin syystä tuntui kuin olisi lypsyjakkaralla istunut, kuljettajan istuin oli suorastaan kehno. Lyhyt istuinosa varsinkin häiritsi ja jotenkin kapeanoloinenkin penkki oli. Vaikka miten asetteli, niin täysin luontevaa asentoa en löytänyt.
Silti Kia ei ole poissuljettu vaihtoehto jatkossa, odotellaan kunhan Venga ehtii markkinoille, toisivat vielä sillä 1.6:llakin dieselillä.
kerro mullekkin mistä saa alle 9000 tonnin, käyn heti ostaa pari itelle ja vaimolle.
yhden,jos noilla rahoilla saa.