Meilä on koneenvaihtoaikaa 6 tuntia Budapestissa. Ehtiikö siinä ajassa käydä kaupungissa? Olen lukenut täältä aiempia viestejä ja ymmärtänyt, että se saattaa olla aika aikaavievää edes päästä kaupunkiin. Lisäksi mukana on kaksi lasta. Odotusaika on kuitenkin liian pitkä olla vain kentällä. Tekisi kyllä kovasti mieli kaupunkiin, miten ja minne siellä kannattaisi suunnistaa? Joku mainitsi myös lähempänä olevan ostoskeskuksen. Onko tästä enempää tietoa ja millä sinne pääsisi?
Palanen Budapestia
4
508
Vastaukset
- 6 tuntia
Kyllä 6 tunnissa ehtii käydä kaupungilla...joku oli aiemmin menossa vain 2 tunnin ajaksi ja se ei todellakaan riitä.
- Ervi
Ehtiihän sitä jollain tavalla, mutta varatkaa ihmeessä aikaa paluumatkaan, tientuketta on ollut ja siirtymät Ferihegyn lentoasemalla voivat olla pitkiäkin, lasten kanssa menee aikaa. Siinä matkan varrella kaupunkiin emme ole poikenneet missään ostoskeskuksissa, joku muu saattaa tietää paremmin. Sen sijaan metrolinjan pääteasemalla, jonne olemme menneet bussilla ja siis jatkaneet metrolla kaupunkiin, siinä on kyllä eräänlainen ostoskeskus, mutta kovin eksoottinen, suosittelen vain sellaisille joita rahvaanomaiset paikat eivät suuremmin kauhistuta. Jos minulla olisi tuo 6 t käytössä, luultavasti poikkeaisin siellä legendaarisessa kauppahallissa Kalvin ter-metroaseman lähellä ja näkeehän siinä jo Tonavankin.
Bussi nr 200 vie metroasemalle Kőbánya-Kispest M3 sieltä keskusta on: Kálvin tér - (Kauppahalli, Szabadság silta, sillan yli Gellért hotelli ja Gellért kukkulan luolakirkko) Ferenciek tere - ( kävelykatu, Pariisi piha jne)
Deák tér - (myös kävelykatu, Tapanin tuomikirkko esim) ja mistä vaan lyhyt jalottelu on Tonavan ranta. Lippuautomaatti on 2A terminaalista ulos ja oikealle. Bussin pysäkki on heti näkyvissä.
Toinen vaihtoehto suorittaa matka taksilla, keskusta on noin 20 EUR ( 5000 HUF noin)- -hamupipöke-
Kuudessa tunnissa ehtii pistäytyä Budapestissakin. Nopeinta on ottaa taksi Kálvin térille, joka on lentokentältä tulevan tien päässä oleva aukio. Taksimatka kestää n. /- 45 minuuttia ja maksaa n. pari kymppiä.
Jos kuitenkin haluatte kokea unkarilaista maalaiselämää, niin aivan lentokentän kupeessa, n. 2 kilometrin päässä kentältä, on Vecsésin kylä. Vecsés on tunnettu hapankaalista ja muista hapanvihanneksista sekä kaalikääryleistä. Kylästä löytyy useita tavarataloja, mm. CBA ja Intersport, paljon pikkuliikkeitä, muutama kahvila ja ravintola. Varsinkin, jos matkustatte kesällä ja olette päivällä kuumaan aikaan liikkeellä, niin maalaisvaihtoehto voi olla lasten kannalta parempi.
http://www.1hungary.com/info/vecses/
Aivan pöllömpi idea ei varmaan myöskään ole tutustuminen Malévin lentokonemuseoon, joka on aivan lentokentän kupeessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937858
- 403782
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321073Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281013Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10790Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749