Meilä on koneenvaihtoaikaa 6 tuntia Budapestissa. Ehtiikö siinä ajassa käydä kaupungissa? Olen lukenut täältä aiempia viestejä ja ymmärtänyt, että se saattaa olla aika aikaavievää edes päästä kaupunkiin. Lisäksi mukana on kaksi lasta. Odotusaika on kuitenkin liian pitkä olla vain kentällä. Tekisi kyllä kovasti mieli kaupunkiin, miten ja minne siellä kannattaisi suunnistaa? Joku mainitsi myös lähempänä olevan ostoskeskuksen. Onko tästä enempää tietoa ja millä sinne pääsisi?
Palanen Budapestia
4
532
Vastaukset
- 6 tuntia
Kyllä 6 tunnissa ehtii käydä kaupungilla...joku oli aiemmin menossa vain 2 tunnin ajaksi ja se ei todellakaan riitä.
- Ervi
Ehtiihän sitä jollain tavalla, mutta varatkaa ihmeessä aikaa paluumatkaan, tientuketta on ollut ja siirtymät Ferihegyn lentoasemalla voivat olla pitkiäkin, lasten kanssa menee aikaa. Siinä matkan varrella kaupunkiin emme ole poikenneet missään ostoskeskuksissa, joku muu saattaa tietää paremmin. Sen sijaan metrolinjan pääteasemalla, jonne olemme menneet bussilla ja siis jatkaneet metrolla kaupunkiin, siinä on kyllä eräänlainen ostoskeskus, mutta kovin eksoottinen, suosittelen vain sellaisille joita rahvaanomaiset paikat eivät suuremmin kauhistuta. Jos minulla olisi tuo 6 t käytössä, luultavasti poikkeaisin siellä legendaarisessa kauppahallissa Kalvin ter-metroaseman lähellä ja näkeehän siinä jo Tonavankin.
Bussi nr 200 vie metroasemalle Kőbánya-Kispest M3 sieltä keskusta on: Kálvin tér - (Kauppahalli, Szabadság silta, sillan yli Gellért hotelli ja Gellért kukkulan luolakirkko) Ferenciek tere - ( kävelykatu, Pariisi piha jne)
Deák tér - (myös kävelykatu, Tapanin tuomikirkko esim) ja mistä vaan lyhyt jalottelu on Tonavan ranta. Lippuautomaatti on 2A terminaalista ulos ja oikealle. Bussin pysäkki on heti näkyvissä.
Toinen vaihtoehto suorittaa matka taksilla, keskusta on noin 20 EUR ( 5000 HUF noin)- -hamupipöke-
Kuudessa tunnissa ehtii pistäytyä Budapestissakin. Nopeinta on ottaa taksi Kálvin térille, joka on lentokentältä tulevan tien päässä oleva aukio. Taksimatka kestää n. /- 45 minuuttia ja maksaa n. pari kymppiä.
Jos kuitenkin haluatte kokea unkarilaista maalaiselämää, niin aivan lentokentän kupeessa, n. 2 kilometrin päässä kentältä, on Vecsésin kylä. Vecsés on tunnettu hapankaalista ja muista hapanvihanneksista sekä kaalikääryleistä. Kylästä löytyy useita tavarataloja, mm. CBA ja Intersport, paljon pikkuliikkeitä, muutama kahvila ja ravintola. Varsinkin, jos matkustatte kesällä ja olette päivällä kuumaan aikaan liikkeellä, niin maalaisvaihtoehto voi olla lasten kannalta parempi.
http://www.1hungary.com/info/vecses/
Aivan pöllömpi idea ei varmaan myöskään ole tutustuminen Malévin lentokonemuseoon, joka on aivan lentokentän kupeessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432789SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis602245Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401512
- 611068
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön222859- 39770