Palanen Budapestia

Annika A.

Meilä on koneenvaihtoaikaa 6 tuntia Budapestissa. Ehtiikö siinä ajassa käydä kaupungissa? Olen lukenut täältä aiempia viestejä ja ymmärtänyt, että se saattaa olla aika aikaavievää edes päästä kaupunkiin. Lisäksi mukana on kaksi lasta. Odotusaika on kuitenkin liian pitkä olla vain kentällä. Tekisi kyllä kovasti mieli kaupunkiin, miten ja minne siellä kannattaisi suunnistaa? Joku mainitsi myös lähempänä olevan ostoskeskuksen. Onko tästä enempää tietoa ja millä sinne pääsisi?

4

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6 tuntia

      Kyllä 6 tunnissa ehtii käydä kaupungilla...joku oli aiemmin menossa vain 2 tunnin ajaksi ja se ei todellakaan riitä.

    • Ervi

      Ehtiihän sitä jollain tavalla, mutta varatkaa ihmeessä aikaa paluumatkaan, tientuketta on ollut ja siirtymät Ferihegyn lentoasemalla voivat olla pitkiäkin, lasten kanssa menee aikaa. Siinä matkan varrella kaupunkiin emme ole poikenneet missään ostoskeskuksissa, joku muu saattaa tietää paremmin. Sen sijaan metrolinjan pääteasemalla, jonne olemme menneet bussilla ja siis jatkaneet metrolla kaupunkiin, siinä on kyllä eräänlainen ostoskeskus, mutta kovin eksoottinen, suosittelen vain sellaisille joita rahvaanomaiset paikat eivät suuremmin kauhistuta. Jos minulla olisi tuo 6 t käytössä, luultavasti poikkeaisin siellä legendaarisessa kauppahallissa Kalvin ter-metroaseman lähellä ja näkeehän siinä jo Tonavankin.

    • Bussi nr 200 vie metroasemalle Kőbánya-Kispest M3 sieltä keskusta on: Kálvin tér - (Kauppahalli, Szabadság silta, sillan yli Gellért hotelli ja Gellért kukkulan luolakirkko) Ferenciek tere - ( kävelykatu, Pariisi piha jne)
      Deák tér - (myös kävelykatu, Tapanin tuomikirkko esim) ja mistä vaan lyhyt jalottelu on Tonavan ranta. Lippuautomaatti on 2A terminaalista ulos ja oikealle. Bussin pysäkki on heti näkyvissä.
      Toinen vaihtoehto suorittaa matka taksilla, keskusta on noin 20 EUR ( 5000 HUF noin)

    • -hamupipöke-

      Kuudessa tunnissa ehtii pistäytyä Budapestissakin. Nopeinta on ottaa taksi Kálvin térille, joka on lentokentältä tulevan tien päässä oleva aukio. Taksimatka kestää n. /- 45 minuuttia ja maksaa n. pari kymppiä.

      Jos kuitenkin haluatte kokea unkarilaista maalaiselämää, niin aivan lentokentän kupeessa, n. 2 kilometrin päässä kentältä, on Vecsésin kylä. Vecsés on tunnettu hapankaalista ja muista hapanvihanneksista sekä kaalikääryleistä. Kylästä löytyy useita tavarataloja, mm. CBA ja Intersport, paljon pikkuliikkeitä, muutama kahvila ja ravintola. Varsinkin, jos matkustatte kesällä ja olette päivällä kuumaan aikaan liikkeellä, niin maalaisvaihtoehto voi olla lasten kannalta parempi.
      http://www.1hungary.com/info/vecses/

      Aivan pöllömpi idea ei varmaan myöskään ole tutustuminen Malévin lentokonemuseoon, joka on aivan lentokentän kupeessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10164
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6474
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6220
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4531
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3858
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3424
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3391
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3206
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3138
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3092
    Aihe