Tervehdys,
Olen omistanut Neonin 4 vuotta ja ensimmäistä kertaa se ei mennyt katsastuksesta läpi..
Ongelma on selkeä: Yksikään kolmesta jarruvalosta ei toimi eikä myöskään kumpikaan takakilven valo.
Pienen tutkimisen jälkeen ratkaisun löytäminen mietityttää.
Kaikki muut valot toimivat sekä edestä että takaa. Takana toimii siis vilkut, sumuvalo, pakkivalot, parkit ja normaalit ajovalot.
Konehuoneen sekä auton sisällä olevista sulakepokseista löytyvät sulakkeet ovat ehjät.
Jännitemittarilla mittasin, että jarrupolkimen varressa oleva katkaisin päästää 12V läpi poljinta painamalla.
Oikealle takavalolle tulee kaikkien lamppujen johdot samaa nippua pitkin auton tungon oikeaa reunaa pitkin ja vasemmalle puolelle vastaavasti vasenta reunaa yhteisessä nipussa.
Vaikuttaisi, että ainakaan perän ja jalkatilan välillä olevat johdot ovat kunnossa.
Joten vika lienee jossain polkimen ja sen kohdan välissä, josta valot jakautuvat oikealle ja vasemmalle puolelle.
Onko kellään ideoita ja vinkkejä mistä/miten vikaa kannattaa tutkia ja tarkastella??
Itselläni ei toistaiseksi ole kunnolla selvillä miten johdot kulkevat konehuoneen puolella ja mistä vikaa kannattaisi etsiä..
-97 Neon jarruvalot sekä rekisterikilven valot pimeänä.
6
1152
Vastaukset
- frangrabba
niin että et sitten tarkistanut jarrun ja rekkarin polttimoita,kannattaisikohan ne vaihtaa
- Vihaan sähkövikoja
Kyllä kaikki polttomot ovat kunnossa.
Olishan se vähän kummallista, että 5 polttimoa napsahtaisi samalla kertaa..
- Voijakerma
olet varmasti jo käynyt läpi. Vaikka mikähän sen sitte olisi polttanut...
- .............
Jossain on joko virtapiiri poikki tai hapettunut liitin, kytkin, lampunkanta tms. Voi olla hyvin pieni oikosulkukin runkoon, mikä ei välttämättä polta sulaketta. Sellastakin on tullut vastaan, ei tosin craisussa. Kannattaa vaan mitata kaikki läpi, silmämääräisesti ei aina saa selville onko kunnossa vai ei.
Tuolta sivustolta saattaa löytyä sähkökaavio
http://www.phpbbserver.com/chryslercluboff/- Neonkettu
Löytyikö tuóhon ongelmaan ratkaisua koskaan? Itselläni sama ongelma ilmeni viikko sitten omassa, takajarruvalot pimeänä!??
- odotus_palkitaan
villi veikkaus näin 8 vuoden odotusajalla, että jarruvalokatkaisin polkimen juuressa...? :-D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505227Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.753020Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2991562Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751204Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781146Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711054
- 49944