Vaelluskenkä vuotaa

Olisko neuvoja?

Kalvokengän kalvoa taitaa olla melko mahdoton saada enään vettä pitäväksi, vai kuinka?

Kengät on Crispin täysnahkaset, joissa ei saumoja juuri ole, ja vesi tulee sisälle ilmeisesti jostain pohjan reunan tuntumasta, koska sukan pohja alkaa ensin kastumaan.
Olisiko Teillä kenelläkään tiedossa esim. sellaisia nahan kyllästys aineita, joilla voisi tuon ulkokengän kyllästää vettäpitäväksi, ja kuinka se noin käytännössä sitten tapahtuu?

En halusta menis ostamaan tämän vuoksi uusia kenkiäkään, tahtovat hyvät olee kalliita. Ja ennenkaikkea nämä nykyset on jo pitkilläkin vaelluksilla muokkautuneet jalkaan.

8

2626

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen..

      Kalvon antaessa periksi kengästä tulee perinteinen. Silloin on tosi hyvä, jos se on tehty alkujaan laadukkaasti ja niin, että sitä voi vielä nahkakenkänä hoitaa. Jos päällys on nubukkia, koko homman voi unohtaa. Jos se taas on pintanahkaa, nou hätä.

      Nahkaisille kengille löytyy rasvoja, esim. Woly. Sillä nahan saa pitämään vettä kohtuullisen hyvin. Laita rasvaa ohuena kerroksena, odota että se imeytyy kokonaan ja uusi käsittely. Kaksi-neljä käsittelyä jättää pinnan vähän kiiltäväksi ja jos haluat, sen voi vielä kiillottaa harjalla. Vesi pysyy ulkona ainakin ensimmäisen viisi päivää, jos nahka oli muuten ehjä.

      • Vuotava kenkä

        Pintanahkaa on kengät.
        Woly:a olen kokeillutkin. Sekä aerosolina, että rasvana, mut saattaahan olla, että useampi käsittelykerta antaa paremman tuloksen....kenkä nimittäin vuoti vielä käsittelyn jälkeen.


    • Suutarissa

      Jos se saumasta vuotaan kuten vaikuttaa ei sitä kotikonstit korjaa. Suutari voi sen saada korjattua, ainakin omassa Sievin vettä pitävän nahkasaappaan kärjessä olleen reiän sai korjattua. Oli jotain tiukkaa liisteriä, savu vaan oli noussut reikää tukittaessa. Maksoi 6€.

      • 15+18

        Just tuon takia kannattaa hankkia kokonahkaiset kengät, sillä ne palvelevat vielä kalvon hajottuakin.

        Aeorosoliwolykäsittely kolme kertaa kuivaan puhtaaseen kenkään ja päälle vielä perinteinen saapasrasva, niin palvelee vielä "polkuoloissa".


    • M-u-r-m-e-l-i

      Notta kato näetkö missään mitään mahdollista vuotokohtaa... Onko pohjassa halkeamia tai muuten reikiä tahi repeämiä pinnassa. Jos niin turha laittaa mitään rasvaa. Varsinkin jos pohja rikki niin eipä ole tekoa enään.

      Muutenkin jos ostaa kokonahkaisen kalvokengän niin se hoito pitää aloittaa heti. Kalvot ja muut kun ovat kuluvaa tavaraa. Ja kovin kulunutta pintanahkaa on aika hankala saada enää vedenpitäväksi.

      Mehiläisvaha on hyvä ja halpa aine. Tai sitten valjasrasva. En vuosiin ole mihinkään merkkihullutuksiin lähtenyt...

    • Anonyymi00006

      Tärkein asia ensin: kyllästys palauttaa pinnan vedenhylkivyyden, mutta ei korjaa vuotoa. Jos kalvo tai sauma on rikki, mikään suihke ei sitä paikkaa - silloin kenkä on huollettu loppuun.

      Jos kyse on siitä, että vesi ei enää helmeile vaan imeytyy pintamateriaaliin (ja kenkä tuntuu "vettyvän" vaikka sisä pysyy kuivana), kyllästys auttaa. Järjestys ratkaisee: pese kengät ensin puhtaaksi ja anna kuivua ohjeen mukaan, levitä aine tasaisesti ja toista käsittely valmistajan ohjeen mukaan. Likaisen pinnan päälle suihkutettu kyllästys menee suurelta osin hukkaan.

      Uusintakäsittelyn tarve näkyy helposti: kun vesi ei enää muodosta pisaroita pinnalle vaan leviää tummaksi laikuksi, on aika käsitellä uudelleen. [Jos FI-artikkeli on julkaistu: Pidempi ohje: https://www.gogonano.com/kenkien-suojaus-vedelta/?lang=fi - jäävinä mainittakoon että työskentelen alalla.]

    • Anonyymi00007

      Hei vedä skordari jalkaan enneku tuuppaat klabbin ineen. Teltassa sit vedät skordarin sladdin päälle ja duunaat ratto-riittaa pakoputkeen.
      Aamusta taas uus spärdäri buutsiin ja menox!
      Joo ole hyvä, ei tarvi kiittää vinkist.

    • Anonyymi00008

      Hommaa epoksi- tai polyesterihartsia. Tee sekoitus. Kaada pari desiä molempiin kenkiin. Tunge jalat niihin ja odota kunnes hartsi on kovettunut. Ja... Kengät eivät enää vuoda!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1011
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      607
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      547
    5. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      512
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      315
      478
    8. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      448
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      411
    Aihe