Miten ilmenee banaani- allergia? Voiko olla suun/kielen turpoaminen ja karvastelu? Mulla kirvelee ja karvastelee banaanin syönnin jlkeen aina tolleen.
Banaani- allergia..?
banskutinsku
2636032
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Banaani allergiaan kuuluu suun ja nielun kutinaa ja limakalvojen turvotus..
Minulla banaanista tulee erittäin raju vatsakipu ja samalla vatsa turpoaa aivan pinkeäksi. Kaikki tämä alkaa 5-10 minuutin kuluttua syönnistä ja pienikin pala riittää oireiden aikaansaamiseksi. Eli en voi syödä banaania lainkaan, vaikka se on/oliki lempihedelmä..
svargtas onko sinulla muita ruoka-aineita joista tulee sama oire kuin banaanin syönnistä?
Itsellä myös jotkut marjat aihettavat samaa.
jepulis. mulla lähes kaikki raat hedelmät/vihannekset mansikat aiheuttaa huulen kutinaa ja suun.. et tuo on kyllä allergiaa.
Minulle tulee banaanista voimakas vatsakipu ja oksentelu, myös vadelma, munakoiso ja taateli aiheuttaa saman reaktion kuin banaani. Lääkäri sanoi, että mahdollisesti kumiallergia on taustalla.
Minulla tulee myö raju vatsakipu mutta vatsani ei turpoa
kyllä jonkinasteiselta allergialta. Oletko kokeillu reilun kaupan banaaneja, niissä vähemmän myrkkyjä kuoressa, joten monet sietävät niitä paremmin.
Minulla tuli kanssa banaanista kovaa vatsakipua ja turvotusta. Vanhemmiten ruoka-aineallergiat vain lisääntyivät.
Yli vuosi sitten jäitn viljat ja sen koommin ei ole allergiota ollut.
Viljsta sain ilmavaivoja, en muuta.
Koko banaania en voi syödä koska maha menee sekaisin ja saan istua vessassa sitten. Jos syön niin otan puolet päivässä.. :(
Niin, ei tietenkään voi syödä koko banaania vaan kuoret on jätettävä pois. Ompa tyhmää sakkia ja uusavutonta kun ei tiedetä, että hedelmät kuoritaan.
Tyhmää sakkia nekin jotka ei osaa korjoittaa oikein (ompa vs onpa).
Apinatkaan ei syö kuoria !!
Eipä varmaan tarkoittanut kukaan kuorineen syövänsä, sen banaanin voi nimittäin kuoria JA puolittaa...
Et osaa näköjään itsekään kirjoittaa.
Latex allergiaa.
Lisäksi banaani kuuluu niihin elintarvikkeisiin, joissa on biogeenisiä amineja, serotoniinia. Se laukaisee mahakoliikkeja toisilla.
Voi titrata banaanin sietonsa siinä tapauksessa.
Joku kestää oireetta puoli banaania tai kokonaisen banaanin.
Joku voi syödä tertun banaaneja kuten joissain maissa perusruoaksi, mutta perusruokana se antaa liian vähän aminohappoja, joten ei ole suositeltavaa ajan mittaan ainoana peruselintarvikkeena.
Jos pitää kovasti banaanista, voi valita sellaisen joka on keltaisen kypsä, mutta jossa ei ole niitä ruskeita pilkkuja, joita kehittyy biogeenisten aminienkin lisääntyessä.
Allergeenisiä tekijöitä saa laimentumaan jos pitää hedelmiä mikrossa minuutin pari. Jotkut kansat keittävät tai paistavat banaania.
Banaanissa on mahalaukun suojatekijöitä, jos ne ovat karvaan vihreitä, juuri ennen kuin muuttuvat keltaisiksi. Sellaista voi käyttää jos on mahahappovaivaa ja mahahaavan pelkoa. "lääkkeellisesti"-mikä ei ole mikään suuri kulinaarinen nautinto tietystikään.
Olen saanut 6 kertaa elämäni aikana banaanista anfaylaktisen reaktion. Iso annos Prednosolonia on pelastanut henkeni. Banaani vaikutus ei poistu pakastamalla, tai keittämällä.
Minulla banaani aiheuttaa kovia vatsakipuja ja turvotusta.
Muita ruoka-aineita joista saan samanlaiset oireet on: kananmuna, pähkinät, raaka porkkana, raaka lanttu, raaka kaali ja joskus mansikkakin saanut aikaan turvotusta.
Aika ajoin on vatsan turvotusta ja kipua mutta aina en tiedä mistä se taas ärtyi.
Olen allerginen kumille. Siitä on faktaa, koska silloisen työnantajani toimesta asiaa puitiin ja sain myös astmaoireita ja vaikeita rakkulamaisia ihottumia käsiin. Olin silloisen työnantajani ensimmäinen ammattitautitapaus. Ihottuma alkoi sormitutista, jonka avulla selasin papereita. Nyt ostin mansikka-banaanijugurttia. Kumipuu ja banaanipuu ovat sukulaiskasveja. Jugurtista tuli paha maku ja samanlainen kummallinen tunne suuhun, kuten myös, jos haukkaisin banaania.
Jotkut laittavat täytekakkuun banaania ja aina itse ei muista varoa. Viimeksi kummitytön synttäreiltä aivan järkyttävät vatsakivut. Paistettu banaani menee aivan hyvin ilman oireita.
Mulla tulee banaanista vatsa kipeeks ja tulee olo kuin haluaisivat oksentaa :P
Banaanista tulee vatsaoireita ja kiiruutta vessaan ja kutinaa.
Siis tuore banaani ei aiheuta mulle mitään, mutta kypsynyt banaani eli jossa on jo vähän mustaa, aiheuttaa allergisen reaktion joka kerta. Mahassa kiertää ja suu turpoaa tms. Tosi outoa ku tuoreena ei tule mitään mutta kypsyneenä tulee. Onko muilla kokemuksia vastaavasta? 🤔
Itte aloin mie voimaan pahoin, kun banaania söin..
Minulla banaanin syönnin jälkeen alkaa koskemaan mahaan.
Koskaan ei virallisesti ole todettu että olen banaanille allerginen, mutta jos erehdyn syömään yleensä vahingossa tuoretta banaania, rupeaa suu ja kitalaki kutiamaan ja posket punoittaa. Sama tapahtuu raa'an kananmunan kans, lievenpänä pelkkännä poskien punoituksena. Myös kiwi ja ananas antaa samanlaisia kutina oireita, tuoreena. Mikään näistä ei anna oireita jos ne on kypsennetty kunnolla, ne on ollu pitkään jossain smoothiessa, tölkissä tai esim kuivatut banaani lastut ja jugurtti on herkkua. Minut on lapsena päiväkodissa pakotettu syömään jälkkärinä banaani lätyn päällä, jonka oksensin saman tien pitkin ruokapöytää. Myöhemmin aikuis iällä, ihmettelin että miksi aina kaikki avokadot on pilalla, kun oksensin ja ripuloin joka kerta kun söin tuoretta avokadoa, tuore guacamole mexicossa tai siivuja leivänpäällä. Jos sitä on tölkki höpöhöpö guacamolessa 2% niin tähän en
reagoi mitenkään. Googletin että onko Avokadolla ja Banaanilla jotain tekemistä toistensa kanssa ja se viittaisi lateksi allergiaan. Olen myös heinänuhainen timotein kukkiessa. Ja olen allerginen myös joillekkin elukoille ja herkistyn maito tuotteille ja tuoreille herneille allergia testien mukaan. Nämä tosin vain kuuluu hieman useampana rupsutteluna. 🤭 Banaaniallergian oireet voi ilmeisesti ilmetä monin eri tavoin, mutta itselläni pieni määrä tuoretta banaania tai avokadoa saa suun ja kurkun kutiamaan, posket punoittaa ja syöminen etoo. Iso määrä saa välittömän oksennus refleksin ja maha menee totaallisen sekaisin.
Kyllä banaani allergia on ollut vuosia limakalvot turpoaa suussa pitää olla tarkkana ettei syö kakkua missä on banaania