Itku silmässä imetin juuri 2,5kk ikäistä poikaani. Poika on nyt kohta 2vk kitissyt nälkää 2h välein; normaalisti söi 3-4h välein. Nyt vain maito ei tunnu riittävän. Pumppaamalla "2h saldo" oli yhteensä surkeat 65ml. Poika saa jatkuvasti rintaraivareita kun maitoa ei tule kunnolla ja riittävästi eikä viitsi lussuttaa tyhjää tissiä. "3,5h saldokin" on vain 85ml ja se riittää ehkä 2h mutta ei seuraavaksi 3h.
Kakkaakaan ei viimeviikolla tullut kuin yhden kerran ja ennen saattoi kakkia 1-2krt/pv.
Olen pumpannut koko viikonlopun 2-3h välein (paitsi yöllä) mutta määrä ei tunnu kasvavan, päinvastoin se tuntuu vain ehtyvän koska viimeksi 3,5h saldo oli surkeat 65ml.
Poika saa viimeiselle syötölle ennen nukkumaan menoa 100-150ml korviketta ja pärjää tällä 5-6h. Aamulla annan taas 100-150ml korviketta ja pumppaan yöllä kerääntyneen maidon talteen (6-8h/200-250ml) ja jatkan pumppaamista 2-3h välein.
Neuvolasta sain siis ohjeen antaa pojalle yötä vasten korviketta jotta saan nukuttua koska poika heräsi myös yöllä 2h välein syömään.
Mikä siis neuvoksi sillä haluaisin imettää rakasta esikoispoikaa vähintään 4kk asti ja mielellään pitempäänkin!
Danja ja Poju 2kk 17pv
Kakkaakaan ei viimeviikolla tullut kuin yhden kerran ja ennen saattoi kakkia 1-2krt/pv.
Olen pumpannut koko viikonlopun 2-3h välein (paitsi yöllä) mutta määrä ei tunnu kasvavan, päinvastoin se tuntuu vain ehtyvän koska viimeksi 3,5h saldo oli surkeat 65ml.
Poika saa viimeiselle syötölle ennen nukkumaan menoa 100-150ml korviketta ja pärjää tällä 5-6h. Aamulla annan taas 100-150ml korviketta ja pumppaan yöllä kerääntyneen maidon talteen (6-8h/200-250ml) ja jatkan pumppaamista 2-3h välein.
Neuvolasta sain siis ohjeen antaa pojalle yötä vasten korviketta jotta saan nukuttua koska poika heräsi myös yöllä 2h välein syömään.
Mikä siis neuvoksi sillä haluaisin imettää rakasta esikoispoikaa vähintään 4kk asti ja mielellään pitempäänkin!
Danja ja Poju 2kk 17pv
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pumppaamasi maidonmäärä ei ole verrannollinen siihen maitomäärään, jonka poikasi saa imiessään. Pumpulle ei nimittäin heru samalla tavalla. Itsekin sain pumpullä välillä vaivaiset 20 ml kun poika hetken päästä söi mahansa täyteen.
Mieleeni tuli, että olisiko pojalla tiheän imun kausi eli syö useammin, jotta maitomäärä nousee vastaamaan lisääntynyttä ruoantarvetta. Neuvoisin jatkaamaan imetystä ja antamaan rintaa kun poika sitä tahtoo.
Ohessa vielä linkki imetystukilistan sivuille, josta itsekin olen saanut monen monta hyvää vinkkiä ☺
Tiedän että pumpatun maidon määrä ei vastaa täysin rinnassa olevan maidon määrää mutta vastaa se kuitenkin sitä määrää mitä rinnasta on ns. helposti saatavilla ja jonka poika siis syö ilman raivareita. Heti kun "helposti saatavilla" oleva maito loppuu ja pitäisi alkaa tekemään töitä ruuan eteen niin johan alkaa kitinä ja raivoaminen; imaisee kerran pari ja raivoaa, taas imaisu tai pari ja raivoamista. Tuttia kyllä kelpaa imeä mutta ei tissiä.
Niin ja tissin vaihtelu ei ole auttanut :(
Liika maidontulo on myös joskus koettu joten tiedän myös sen aiheuttavan raivoamista joten tällä kertaa ei kyse ole siitä.
Yritän kuitenkin jatkaa imetystä sillä en haluaisi siitä luopuakaan. Viikonlopun pulloruokintojen jälkeen oli niiiiin ihana alkaa uudestaan syöttää pojalle tissiä; se kun on niin erityinen hetki
Minusta tuo syöntiväli rintavauvalle kuulostaa kyllä ihan hyvälle, siis 2h välein. Välillä on kausia, että vauva imee tiheämmin ja lisää näin maitomäärää. Meillä alkuaikoina oli välillä tunninkin välein imetystä. Älä vertaa pumpattua maitoa todellisuuteen, se ei kerro oikein mitään. Vauva on paljon tehokkaampi maidon nostattaja kuin pumppu. Ja kyllä 85ml kuulostaa aika hyvälle saldolle pumpullakin.
Sen varmaan tiedätkin, että pullosta annettu maito on pois rinnoista ja pidemmän päälle vähentää maitomäärää oikeasti. Mutta kyllä osaimetykselläkin voi pärjätä ihan hienosti, nim. kokemusta on. Meillä mentiin kiinteiden aloitukseen saakka niin, että annoin iltaisin pullosta maitoa syötön päälle. JOskin meillä silti herättiin vähintään 3h välein syömään yöllä.
Sinuna minä heittäisin sen pumpun pois ja antaisin vauvan tehdä työt. Imettäisin sitten vaikka jonkin aikaa tiheästi. Antaisin vaikka yöksi sitten pullosta, jotta saisin nukkua. (jos poika nukkuu koko yön, vaikuttaa tietysti sekin maidon tuloon. Yöimetys on tärkeää maidontulon kannalta, muttei välttämätöntä). Jos poitsu "lussuttaa sitä tyhjää rintaa" niin ota pois ja imetä vaikka ½h kuluttua uudelleen. Se lussutus ei ole yhtään tehokasta maidon nostattamismielessä. Ajan myötä maitomäärä lisääntyy ja pärjäätte taas paremmin! Ja muista, 3kk ja 6kk on niitä tiheän imun kausia!
Edellisellä oli linkki jäänyt pois, joten tässä olisi....
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=165
Ainakaan sen ensimmäisen 1,5vk:n aikana kun poika söi 2h välein ja kitisi niin se maidon määrä ei ollut nousussa; edelleen kitisi nälkää ja söi 2h välein.
Normaali pojan syöntiväli oli 3-4h ja maitoa riitti hyvin.
Mistään vatsavaivoistakaan se kitinä ei johdu, eikä märistä vaipoista/vaatteista, seuran tai sylin puutteesta joten nälkää sen on oltava. Ahneesti kyllä käy tissin kimppuun mutta aina joutuu pettymään rintaan :( Ajattelin sen sitkeän pumppauksen olevan ratkaisu ja lisäävän maidon määrää mutta nyt saa pumppu joutua kaappiin vähäksi aikaa!
Kuinka vauva voi lisätä maidon määrää jos kärsivällisyyttä ei ole imeä tissiä "tyhjäksi" asti? Näin vauva siis "tilaisi" lisää maitoa.
Olen saanut sellaisen käsityksen että kun vauva on syönyt tissin tyhjäksi niin aivoille lähtee käsky lisätä maidon määrää.
Kokeile erilaisia imetysasentoja ja paikkoja. Jotkut vauvat rauhoittuvat paremmin tissille esim. hämärässä makuullaan tai puoliunisina. Nykytietämyksen mukaan etu- ja takamaidoilla ei ole kai mitään eroa ravitsemuksellisesti, joten vaihda vaikka heti toiselle rinnalle, kun alkaa kitistä ja sitten taas uudestaan toiselle. Molemmista rinnoista kannattaa muutenkin imettää kerralla, niin maidontilaus tuplaantuu.
Kannattaa ottaa myös paikalliseen imetysdoulaan yhteyttä, neuvovat ilmaiseksi puhelimessa ja tulevat tarvittaessa vaikka kotikäynnille katsomaan imetysotetta ja antamaan tukea imetykseen. Vauvakerhoista ja imetystuki-illoista yms. sosiaalisesta vauvaelämästä saat myös arvokasta vertaistukea ja toisten äitien kokemuksia ja niksejä. Yksin kotona asiat tuppaavat näyttämään turhan hankalilta.
Ja itse yritä levätä, syödä ja juoda oikein hyvin, niin maito nousee paremmin. Kaikki ylimääräinen stressi pois (myös se pumppailustressi)! Vauvahan vaistoaa jo senkin, että sinä jännität, miten tällä kertaa imetyksessä käy ja reagoi äidin mielialaan. Imetä myös yöllä (makuulla sängyssä, niin lepäät/nukut samalla itsekin), jolloin maidontilaus on tehokasta. Mutta jos vauva nukkuu onnellisesti yöt, niin anna nukkua ja nuku itsekin hyvällä omallatunnolla.
Onnea imetykseen, kyllä se varmasti taas lähtee sujumaan paremmin!
Tuohon tissin tyhjyysasiaan vielä, että maitoa kehittyy koko ajan samalla, kun vauva imee, eli tissiä ei saa imemällä kokonaan tyhjäksi. Aluksi tissi voi tuntua pinkeämmältä, mutta maitoa siis tulee siitä löysemmästäkin tissistä. Myöhemmin, kun vauva saa jo lisäruokaakin, tissit eivät yleensä enää olekaan niin täydet kuin alkukuukausina, vaan koko ajan ns. löysät, ja silti maitoa tulee. "Maitotilaus" lähtee siis kaikesta imetyksestä, ei vain tyhjästä tissistä.
Ja vaikka vauva söisikin koko ajan kahden tunnin välein, hän saa parikuisena kerralla imettyä enemmän maitoa kuin vastasyntyneenä, koska vauvan maha kasvaa ja sinne mahtuu kerralla enemmän. Maito sulaa nopeasti, joten voi ihan hyvin olla taas parin tunnin päästä nälkä. Oma vauvani söi aina tunnin välein päivällä, 3-4 tunnin imetysväliä olisin pitänyt todella pitkänä, joten parin tunnin välein on ihan normaali nälkä vauvalle.
Yritetty on syöttää heti kun poika on osoittanut heräämisen merkkejä ja on vielä puoliunissaan, se ei vain estä häntä alkamasta raivoamaan :( Nytkin nukuimme yhdessä päiväunet ja heräsin itse ensin joten ajattelin että laitan siitä kylkiasennosta pojalle tissin vaivihkaa suuhun mutta samantien alkoi itku parku ja huuto; ei edes huolinut koko tissiä vaikka oli viimeksi 5h sitten syönyt. Ei huolinut kumpaakaan tissiä. Kokeilin myös istualteen mutta huuto vain jatkui ja yltyi. Muista asennoista en tällä hetkellä pysty syöttään kun mlla on selässä lihastulehdus. Mies siis nosti pojan mulle syliin kun en itse pysty poikaa nostamaan tai kantamaan.
Niin ja koska olimme päiväunilla niin makuuhuone oli hämärä.
Ja tuota tissin vaihtelua on kokeiltu ja kokeillaan jatkossakin.
Mitään imetystukiryhmiä tai henkilöitä täällä meillä päin ei ole vaan neuvolan terveydenhoitaja saattaa tarvittaessa käydä (mitä täällä ei tehdä kovin usein). Se neuvolatäti oli jo raskausaikana ihan ääliö joten en halua nähdä häntä yhtään enempää kuin neuvolakäynnit edellyttävät!
Pumppailun jätin tosiaan pois (jo selänkin takia kun en oikein pysty istumaan).
Oliskohan tästä apua?
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=165
Me ollaan oltu osaimetyksellä puolivuotiaan kanssa koko ajan ja olen ollut tyytyväinen kun imettämällä sujuu kuitenkin suurimmaksi osaksi. Pahimpina tiheän imun kausina olen antanut rintaa pienimpäänkin kitinään. Kun maito on rinnasta loppunut ja huuto alkanut olen antanut pullosta vaan sen verran että just rauhoittuu, n. 100ml. Isän syöttäessä on pullosta mennyt 200ml 2-3h:n välein 2kk ikäisestä.
Mitä enemmän vauva imee sitä enemmän maitoa tulee, tosin viiveellä. Jos annat hänen ahkerasti imeä niin maitoa alkaa tulla kyllä enemmän. Pari päivää tulisi vauvan tehdä kovasti "töitä" maidon eteen, sitten varmaan helpottaa. Jos annat korviketta niin se vähentää maidon tuotantoasi koska vauvan ei tarvitse tehdä tätä "työtä". Minulla alkoi ehtyä maito kun vauva 5 kk iässä ei ollut innostunut rinnalla syömisestä, oli muut asiast mielessä (oppi konttaamaan). Luulin että maito loppuukin ennen 6 kk ikää. Sitten vauvalle tuli kausi 6-7 kk iässä että maito maitti tosi hyvin ja muut ruoat eivät niinkään ja maitoa alkoi taas tulla paljon. Nyt vauva täytti 8 kk ja taas vähentänyt maidon juontia minimiin (vain iltaisin/öisin) ja maidon tuotanto näyttää ehtyvän. Eli maidon tulo on aivan riippuvaista siitä miten paljon vauva maitoa haluaa ja tekee "työtä" maitoa saadakseen.
Tässäpä se ongelman ydin tulikin eli vauvan pitäisi tehdä "työtä" ruokansa eteen! Vaan kun ei tee :( Syö vain sen mitä on helposti saatavilla ja sitten alkaa huuto ja parku kunnes vaihdan toiselle tissille ja taas käy samalla lailla. Jos taas vaihdan takas ensimmäiselle tissille niin imaisee sen pari kertaa ja alkaa huutamaan, taas imaisu pari ja huutoa :(
Kuinka maidontulo siis voisi lisääntyä jos vauva ei sen eteen tee töitä?
Tuli vain mieleen kun kaikki sanovat, että yö on parasta aikaa maidon tuotannon kannalta niin mikä siinä yössä tekee että se on parasta aikaa? Mistä kroppa tietää, että on yö jos ei nuku? Toissayönä pääsin nukkumaan vasta 5 aikaan ja viimeyönäkin 3 jälkeen. En nyt siis ole antanut korviketta ollenkaan joten ne pitkät nukutut yöt ovat muisto vain.
Minusta alkaa kuulostaa, että ongelmasi on nimenomaan maidon herumisessa, eli heruminen ei käynnisty kunnolla vauvan alkaessa imeä ja vauva hermostuu, kun maitoa ei ala tulla kunnolla. Ja siihen voi kyllä vaikuttaa se, että sinulla on selkä kipeänä etkä ehkä pysty rentoutumaan kunnolla imettäessä. Kokeile lämpöätyynyä selkään, hieromista, lämmittää rintoja hiustenkuivaajalla tms. ennen imetystä. Voit myös kokeilla lypsää ensin itse käsin, niin että saat herumisen alkamaan, ja sitten vasta otat vauvan imemään. Tunnetko imettäessäsi, kun maidon heruminen alkaa? Tunsitko silloin, kun imetys sujui aluksi paremmin?
Vaihtele vauvaa rinnalta toiselle vaikka "koko ajan", jotta imeminen jatkuu ja heruminen alkaisi. Tiedän, että on tosi vaikea itse olla rauhallinen ja rento, kun imetys huolettaa, mutta tsemppaa! Voit kokeilla myös itse juoda samalla kuin imetät, se auttaa joillakin. Ja virtaavan veden kuvittelu! Kaikki mukavat mielikuvat vaan kehiin. :)
Vauva saa kuitenkin tarpeeksi ruokaa, jos vaippoja kastuu ja neuvolassa kasvu todetaan hyväksi, eli millilitroja ei tarvitse ruveta mittailemaan.
Jos paikkakunnalla ei ole imetysdoulaa, kokeile valtakunnallista puhelinta:
"Imetyksen tuki ry:n valtakunnallinen imetystukipuhelin
041-5285 582
auttaa akuuteissa imetysongelmissa.
Valtakunnallinen imetystukipuhelin:
Puhelimeen vastaavat koulutetut imetystukiäidit. Puhelimen päivystysajat vaihtelevat, ajantasaisimmat tiedot päivystysajoista saa joko puhelimen vastaajaviestistä ja tai Imetyksen tuki ry:n nettisivuilta http://www.imetys.fi/itu/puhelin.php.
Vapaaehtoiset päivystäjät hoitavat vastausvuoronsa normaalin perhe-elämän lomassa, joten aina päivystäjiä ei välttämättä ole paikalla riittävästi sieppaamaan jokaista puhelua. Kannattaa yrittää toisenkin kerran, jos et tavoita heti ketään.
Imetystukipuhelimeen voi soittaa kaikkialta Suomesta tavallisen matkapuhelun hinnalla. "
Pidän peukkuja sinulle, että homma alkaa sujua paremmin ja löydät apua! Olet ollut urhea, kun olet jaksanut selvittää asiaa näin pitkälle, ja se varmasti tuottaa vielä tulosta.
Kroppa tietää että on yö vaikket nukkuisikaan. Sen kertoo kropalle sisäinen kellosi. Joillain se on 24 tuntia ja toisilla se kello voi olla 23 tuntia (aamuvirkut) ja joillain 25 tuntia (unikeot). Joka tapauksessa kroppa seuraa suurin piirtein 24 tunnin rytmiä ja erittää hormoneita sen mukaan. Esim kortisonitasot vaihtelevat voimakkaasti vuorokauden ajan mukaan, samoin mm melatoniini.
Seuraava vastaaja puhuu maidon herumisesta eli siitä ettei maito lähde tulemaan. Minullakin aina kestänyt jonkin aikaa ja vauva ottanut pultit ihan säännönmukaisesti etenkin nuorempana. Ensin syö tyytyväisenä muutamia kertoja mutta kun maitoa ei tule niin suuttuu ja lopettaa imemisen. Tästä on päästävä yli. Pidä vauva rinnalla vaikka riehuukin jonkin aikaa. Vauva kyllä rauhoittuu uudelleen imemään. Vaikka vauva on "lopettanut" kiukkupäissään imemisen niin rinnat ovat jo saaneet käskyn maidon herumiselle niistä ensi imuista. Eli jos saat vauvan uudelleen imaisemaan niin voipi olla että maitoa jo tulee ja hän rauhoittuu. Itse aina tunsin etenkin imettäessäni useammin koska maito alkaa herumaan. Siihen saakka minun piti vaan sitkeästi tyynnytellä vauvaa eikä antaa periksi hänen kärsimättömyydelleen.