Mitenkä Huittinen on varautunut tähän turun seudun veden vastuuttomaan toimintaan saastuttaa virttaanharjun juomavesi. 70% vedestä huittisiin tulee virttaanharjulta. Aikooko huittinen juottaa kokemäenjoen vettä asukkaillaeen, kun TSV voi aloittaa kokemäenjoenveden veden pumppaamisen helmikuussa 2010 virttaanharjuun.
Aikooko TSV ja huittisten kaupunki pitää huittislaisia koekaniineina Itse turkuhan ei tästä kokeesta ensimmäisenä joudu kärsimään. Jos huittinen ottaa edelleen vettä virttaanharjulta, kun TSV on aloittanut pumppaamisen, niin pysyykö huittisten vesiputkisto puhtaana, jos sinne pääsee kokemäenjoen vettä. Kuka maksaa putkiston puhdistamisen. Mistä huittisissa saa tarpeeksi pullotettua vettä. Onko palokunta valmiina kuskaamaan juomavettä eläimille ja ihmisille muilta paikkakunnilta
Aikooko TSV ja huittisten kaupunki pitää huittislaisia koekaniineina Itse turkuhan ei tästä kokeesta ensimmäisenä joudu kärsimään. Jos huittinen ottaa edelleen vettä virttaanharjulta, kun TSV on aloittanut pumppaamisen, niin pysyykö huittisten vesiputkisto puhtaana, jos sinne pääsee kokemäenjoen vettä. Kuka maksaa putkiston puhdistamisen. Mistä huittisissa saa tarpeeksi pullotettua vettä. Onko palokunta valmiina kuskaamaan juomavettä eläimille ja ihmisille muilta paikkakunnilta
Vastaukset 15
Vanhimmat
ettei suusi kuivu. Ei kaivojen rakentaminen tontilleen kiellettyä ole jos virttaan vesi yököttää, sitä paitsi se on ilmaista. Täällä saarnataan kuin oltas kadotukseen joutumassa.
pilaaminen tai muuntaminen on Suomen ja EU:nlakien mukaan kiellettyä.
Siitähän tässä on kyse.
Ja lakien noudatusta valvovat sivistysvaltioissa viranomaiset.
Hyvä ihminen
Valaiseppa vähän itseäsi allaolevista osotteista
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?nodeid=12620&contentid=105086
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=241330&page=52
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=258607&page=5
Konsulin kannattaisi hieman hidastaa vauhtiansa, että ehtisi lukea ja korjata tekstinsä suomenkielen kirjoitusvirheitä, olisi mukavampaa lueskella ja naureskella. Niin ja ajatustakin saisi olla.
Jaa ne tärkeimmät löytyi taas. Olisivatpa ympäristölupaviranomaisetkin löytäneen tai tajunneet muutaman virheen tai hatusta revityn arvon TSV lupahakemuksista
On se kumma, että politrukkia vaivaa niin kovasti meidän tekemät "VIRHEET" Ei milloinkaan tule mitään korjausta asoissa, joita esitämme-MIKSI?
Vaihtoehtoja saattaa olla useitakin:
1) Hän ei ymmörrä asiaa milloinkaan
2) Hän ei osaa lukea hiukankaan komplisoidumpaa tekstiä.
3) Hän ymmörtää jotenkuten yhden virkkeen, ehkä?
4) Hän ei ymmärrä kemiaa yksikertaisimmillakaa.
5) Hän on ehkä pikkukoulun opettaja. joka on tottunut kyttäämään pilkkuvirheitä ja muita suuria lipsahduksia.
Ottaisitko huomioon, että tekstimme ei ole tarkoitettu sinun iloksesi, sillä on hiukan jalompi tarkoitus.
Tekstimme naurattaa sinua-ole siis iloinen typeryydessäsi!
Vain elämää, ei sen enempää,
On kaikki tää, koita ymmärtää.
Vain elämää, ei sen enempää,
Myös kesä tää kohta taakse jää.
RR ehkä kohoaa liikaa Heinolla jos jatkamme. Hauskaa oli kuitenkin lukea vastine. Kiitos tarkasta analyysistäsi. PS. siinäkin oli joku kirjoitusvirhe.
Virttaanharjun tekopohjavettä. Sitten lääkärintarkastukseen ja jos on kunnossa sitten vettä varovasti muille vapaehtoisille.
Politrukki olisi sopiva koepuppeli.
Kerros Heino nyt kaiken kansan tietoon, että missä olet äidinkielen opintosi suorittanut?
Osataan kaikki sitten meinaan välttää kyseistä laitosta... ;)
Turun Seudun Vesi Oy toimii taas!
Turun ympäristökunnat epäröivät kun nyt lähiaikoina TSV Oy aikoo laskea tehottomasti esikäsittelemäänsä TEKOPOHJAVETTÄ Turun ja sen ympäristökuntien vesijohtoverkkoon. Tekoansa ESV puolustelee laskemansa veden puhtaudella. Todisteena esim . TSV on lähettänyt Liedon kunnan ympäristöterveyslautakunnalle kirjelmän, jossa on tekopohjaveden puhtautta ympäristömyrkyistä todistelevan arviointitaulukon, jota jo summittaisella vilkaisulla voi epäillä tekaistuksi monessa yksityiskohdassa. Koliformisia bakteereita tekopohjavesessä ei ole lainkaan, vaikka Karhiniemen vedenottamossa niitä raakavedessä vilisee arvaamattomia määriä.
TSV:n julkaisemassa värikuvakirjassa niitä on 79 kpl/desilitra ja talousvesiasetuksessa on annettu maksimimääräksi 0 nolla kappaletta.
Pah yhdisteitä ilmoitetaan EI TOD-, tarkoittaneen että ei todettu, kun taas Turun Yliopiston konsulttifirman tutkimuksissa jokaisessa 31 tutkimuspisteessä on pintasedimentissä todettu jokaisessa. Muutamien pitoisuudet ylittävän Hollannin vesinormien maksimimäärät rajusti. Mainittakoon että 10 näytteen PAH-kemikaalit kuuluvat Washingtonin määrittämien 20 vaarallisimman joukkoon.
Taulukossa todetaan erittäin vaarallisen ympäristömyrkyn kohdalla myös EI TOD. ja kuitenkin tutkituista 5 näytettä kaikki sisältävät myrkkyä.
Taudinaiheuttajista todetaan tyhjentävästi EI OLE.
Vaarallisia murkkyjä elohopea, metyylielohopea, kromi, nikkeli alumiini, dioksiinit, furaanit, kadmium ei ole mainittu lainkaan, vaikka BIOTA:n raportista niitä löytyy. Sensijaan rauta , kalium ja mangaani mainitaan, vaikka ne eivät ole myrkyllisiä.
Kokonaisuutena tämä tekaistu taulukko näkyy pohjaavan VIRTTAAN VEDEN ANALYYSIIN, joka on katsottu olevan ihanteellinen ja sen pitoisuudet taulukossa on kuin peilikuva, eli kemikaalit ovat käytännässä katsoen tarkalleen samat .
Mikä tämän taulukon anti on: SE YRITTÄÄ NÄYTTÄÄ MAALLIKOILLE; ETTÄ TEKOPOHJAVSI ON YHTÄLÄISTÄ VIRTAAN VEDEN KANSSA.
TÄMÄ ON TÖRKEÄÄ MANIPULOINTIA!!!
Mites se TSV voi esisäkittelemäänsä vettä Virttaalle johtaa, jos ei kemaillista tehostusta ole lupavirasto hyväskynyt? Hallintouudistus tais sekottaa lupaviratsonkin toiminnat niin ettei lupapäätöstä saada aikaan.
Ei kai oo manipulointija jos ynpäristömykryistä taulukossa saanotaan EI TOD. Se tarkottaa tietsysti EI TODISTETTU
Ei TSV ole ennenkään tässä asiassa mitään lupia tarvinnut
mitä eroa on kaljalla ja konsultilla
Konsultti kusettaa enemmän.
Kohta kaikki Tamperelaiset kusee ja paskoo virttaanharjuun ja turku sekä ympäristökunnat juo sitä vettä. Yleensä tälläisiin kokeisiin kysytään ensin kyseisiltä henkilöiltä lupa, kuka haluaa osallistua. Tätä voisi aluksi kysyä huittislaisilta