Optometriaa

opticeye

Heippa vaan!!

Osaisko kukaan kertoa mulle tästä optometrian pääsykokeesta, hakemisesta ja kutsusta pääsykokeisiin?

Elis oon työskennellyt optisella alalla myyjänä vuoden verran (työkokemusta ei oteta ilmeisesti huomioon), no kuitenkin kiinostuin alasta ja ajattelin laittaa sen yhdeksi hakuvaihtoehdoksi kevään yhteishakuun.
Ks.paikka ois Helsinki, johon hakisin.
Suurin onglema lienee pääsykokeisiin kutsutuksi tuleminen. Mulla näes tosi huono ylppäritodistus ja lukionpäättis, kun en sielä jaksanu vaivautua. Sen siitä saa, kun laiskottelee..
Millaisilla toikilla ootte päässeet pääsykokeisiin vai leijailenko pilvissä, tämän hankkeen kanssa?
Itse pääskoe tilaisuus taitaa olla peruskauraa, olemalla oma itsensä taitaa pärjätä parhaiten?

tsemppiä kaikille koulutuspaikan hakuun!

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse myös optometriaan Ouluun hakemassa, ja saanut selville jotain infoa =) Nuo koulumenestyspisteet vaikuttavat melkoisen paljon, ne ratkaisevat sen pääsetkö edes pääsykokeisiin. Hakijoita paljon ja alotuspaikkoja vähän, se nostaa pisterajoja. Viime keväänä maksimialkupisteet ensimmäinen hakutoive todistukset yhteensä 60 p. ja kutsun sai kun pisteet olivat vähintään 51. Riippuu toki vuodesta millaisiksi nuo rajat muodostuvat. En sitten tiedä tuosta Helsingistä, mutta luulisin että myös sinne haettaessa nuo todistukset merkkaavat melko paljon. Uskoisin että tuolta Stadian sivuilta löytyy infoa ja taulukot omien alkupisteidesi laskemiseen =)

      • juuuuupa

        enään ole stadia, vaan metropolia.


      • juuuuupa kirjoitti:

        enään ole stadia, vaan metropolia.

        ...niinpäs näyttää olevankin =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45339
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe