Kuitenkin totuus alkaa paljastua. Tämä ei tietenkään mitenkään liity asuntojen hinnoitteluun Suomessa.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/02/30192
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/02/30192
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jokainen täysjärkinen AIKUINEN tämän on muutenkin tiennyt. Myyntipuheet on myyntipuheita ja ylivelkaantuneita asuntovelallisia on helppo höynäyttää mennen tullen.
Noin 30% on tällähetkellä keskiarvona kuplan suuruus, riippuen hiukan alueesta.
Huumorimiehiä..
Ei se itse asiassa liity, ellet aio muuttaa asumaan esim. Selloon (tai hanuriin).
Sait vain jostain päähäsi, etteivät kiinteistösijoittajat yhtäkkiä voikkaan missään tapauksessa olla asuntoihin sijottaneita. Ymmärrän kyllä.
Jos se koskee asuntoja, niin se koskee niitä joissa möyrii vuokralurkkeja.
Taitaa olla tuhnulla edessä pakkomuutto.
Juuri noin vuokrapetteri – purkaudu! Anna pahan tulla ulos. Anna pudota Q4:n painolasti hartioiltasi, älä enää pane vastaan. Avaudu tuskassasi – älä pelkää– olemme kanssasi. Olen kohta sisälläsi.
Vuokrakuoriainen, et ole syypää pahaan oloosi, olet vain olosuhteiden ja väärien valintojesi uhri. Lähimmäisesi koittavat ymmärtää sinua, vaikka et sitä aina huomaa. Tunne ymmärtämyksen lämmittävä virta – ymmärrämme juuri sinua – älä pakene– kohtaa totuus.
Lions, redville, Haans, Ekonomisti2 jne. – älä piiloudu nimimerkkeihin! Jaa tuskasi lähimmäisille, älä pane vastaan, syy oloosi ei ole ainoastaan sinun, se on myös ympäröivän maailman. Oksenna tekemättömistä asioista muodostuva paha olosi. Ulosta vuokra-asumisesta johtuva alemmuuden tunteesi, anna aukkosi venyä. Anna tulla ulos kiukku, paha olo ja ärtymys.
Tuhnu, ilmaise tuskasi ja huuda se tänne palstalle – älä syyllistä sillä lähimmäisiäsi. Anna kyynelten valua, se keventää taakkaasi. Tämä palsta toimikoon pahan olon pankkinasi – talleta tänne kiukkusi – tunnet mielesi keventyvän. Aja ahdistuksesi sanoin ja kirjaimin pois päästäsi, copypastaa palstalle lausuntosi, veikkaa rommausprosenttisi, kyykisty ja anna tulla tykösi.
Paljastit juuri olevasi ylivelkaantunut asuntovelallinen / osamaksuautoilija ja visan vinguttaja.
Mulla on aina touhutonni taskussa mutta sulla ei.
Mun vuokraisäntä on muuten pyöreäpyllyinen nainen 40v joka on perinyt kämpän äidiltään.
Ostettiin 2002 ja myytiin 2008 tuplahinnalla. Nyt kytätään ja herkutellaan kun ylivelkaantunut asuntovelallinen joutuu myymään kämppänsä. Vielä ei ole aika iskeä kiinni. Niinkuin olet todennutkin useaan kertaan niin aina vuokranmaksupäivänä tummelia peliin ja silleen.
Ei sulla ole rahaaaaaaaa omaan ei koskaan
Vai että myit 2008, enpä olisi voinut huonompaa ideaa keksiä. Nyt hinnat jo +20%