Kulokatu, Rasikatu, Huuhtakatu tekemättä jo viikon. Muualla touhutaan monta kertaa päivässä.
On surkeasti johdettu työnjako.
Lisää lunta tulee.
On surkeasti johdettu työnjako.
Lisää lunta tulee.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
sen sijaan 350 000 laitetaan taas lentoharrastukseen. Lumet saa olla, nehän sulaa kuitenkin kesällä.
Ja samaan aikaan on hiihtoladut jo 7 aikaan aukaistu.
Pitäisköhän pikkasen panostaa latujen sijaan siihen, että ihmiset pääsee lumikasojen takaa töihin?
Hyvin tuolla on vielä päässy. Sitä on opeteltava ajamaan jos 10cm lunta on liikaa autoilla.
näistä laduista oltiin kiitollisia, ja ne pyhitettiin sukisijoille. Nyt valitetaan kun ladut on auki, tiet ei. Hiihtämällä pääsee, muuallekin kuin lentokentän ympäri. Vai eikö pääse?
Korvenkylässä on lumityöt hyvällä hoidolla Kiitos Matti ja työntekijät.
Lunta sataa ja kaikkia vituttaa...
http://www.youtube.com/watch?v=bnI9K_05BzA&feature=related
nohui. nastarenkailla pääsee senkun ajaa.
Kiinteistövero kyllä kelpaa, vaan mitään sillä ei saa vastineeksi.
Jos aura-auto tulee kulmille pyörimään klo 04.00, valitat siitäkin.
Ja kun "maalla" asuu, niin on tyydyttävä siihen mitä saa.
Sattumoisin tiedän, että sillä suunnallakin liikkuu busseja. Tosin vähän matkaa joutuu kävelemään, mutta siinähän sitä paremmin herää.
Muuta ihmisten ilmoille, niin tietkin on aurattu jo ennen kuutta.
Mut katos, ku kaikki ei osaa ajaa lumessa, vaan pitää olla niin tasainen baana, että. Nehän voi lipsahtaa vaikka ojaan siinä hirrrveässä lumipöpperössä. Sitte menee nappaskenkään vielä lumi, voi,voi, kyllä on vaikeaa.
Pitäsköhän sun mennä sinne organisoimaan niitä töitä. Koeta nyt helkkarissa tajuta, että sitä lunta on tullut todella paljon, siis paljon, eikä ne ajoväylät ole auki muuallakaan. Ei edes kerran päivässä täälläkään ole käynyt aura. Pitää muuttaa Valtakadulle asumaan, siellä on lumityöt tehty, ainakin nopeammassa tahdissa, kuin laitakaupungilla. Elkää aina rutisko, ottakaa kola ja lapio käteen ja töihin. SE ON HYÖTYLIIKUNTAA!!!!
hmm..niiin pienet jututhan voi tehdä itse vaikka omalta alueelta mut tossa kun lähdin pyörällä kouluun niin kävelytie oli muuten aurattu mutta ihan helvetimmoinen lumikasa oli jätetty keskelle tietä siis ihan tukossa..niinkun et mitä...ei sit voi sitä kasaa vaikka pistää siihen sivuun kerta on alkanu auraa siinä..on tainnu työmiehellä loppua vuoro niin pisti hanskat tiskiin ja lähti menee,hommat jäi siihen. Minähän en ylitöitä tee..perkele :D,joo mut hieno homma.
"Lisää lunta tulee."
No siksi niitä ei kannatakkaan aurata! -mie vaan ryyppään ja palkka juoksee.
Tällä seudulla ei homma pelaa. Kiinteistöveroa maksetaan tuplahintaa esim. Tirilän taloihin verrattuna. Silti siellä aurataan pikkutiet pari kolme kertaa päivässsä vaikkei olis luntakaan. Kuuluu ihan samaan aurauskategoriian järjestyksen puoleen.
Joku tässä hommassa mättää. Joku kusee silmään vai onko toisaalla ahkerampaa väkeä?
Nyt on tie aurattu vaan meni siinä viikko eikä ilman nelikkoa ollut asiaa mihinkään. Ei ole asukkaiden homma kolata tietä. Sen verran paljo siitä hommasta veroja maksetaan että on se pelattava.
Osuit naulan kantaa, Tirilässä homma pelaa. Kiitos ja kumarrus kun päivystävät ja pitävät tiet/jalkakäytävät auki aina. Onneksi on joku järkeväkin siellä teknisellä puolella vielä!
Kuka niitä kiinteistöjä hoitaa? Kaupungin ukot osaa tehä kaiken päi helvettii ja lisää kiinteistöhuoltoukkojen hommia! Kattelin tuon lumimyräkän aikaan kun joku kaupungin pallinaama höylää tiekarhulla teitä vaikka kaikki lumiukot on hätää kärsimässä jo muutenki kun lunta vaan tulee ni nää auraa metrin kinokset kerrostalojen eteen ihanku hommaa ei ois muutenki? autolla sellasta kinosta on ees turha lähtee yrittää ja kolaaminen on aivan hanurista koska se on kovettunutta ja painavaa lunta! mikä järki siinä taas oli? seuraavana päivänä ei tulllut lunta ja pahin kaaos oli ohi ni sillon mielestäni on aika höyläillä :D ajoitus aivan loistava!
Nää höyläkuskithan on tunnetusti ajoitusten mestareita, ainahan ne tunkee koneineen juuri aamuruuhkan aikaan vilkkaimpiin risteyksiin ja ajoväylille. Luulisi että tuota vois porrastaa joko ennen tuota aamuruuhkaa tai sitten sen jälkeen.