Rotikka ulkona ?

08rottikka

Onko kellään kokemuksia rotikan pitämisestä ulkona häkissä ja lämmitetyssä kopissa. Nyt on vaihtoehtoina joko luopuminen tai ulkoruokinta.

7

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotikka ei minun kokemukseni mukaan ihan pelkästään ulkokoiraksi sovi. Tokihan se kasvattaa alusvillan, mutta ei sitä ulkohäkkikoiraksi ole nykyään jalostettu. Kun koira on jo tottunut asumaan sisällä, niin saattaa olla suuria vaikeuksia se ulkokoppiin ja -häkkiin opettaa. Häkkikoirana se saattaa todella turhautua ja olla onneton. Häkkikoira tarvitsee myös sitten todella paljon virikkeitä ja aktivointia: ulkoilua, treeniä jne. Pelkkä häkissä asuminen ei ole roton elämää, se tulee "hulluksi". Roton on kuitenkin palvelus- JA seurakoira.

      Onko kotona siis allergiaa/astmaa? Valitettavasti silloin pelkkä koiran siirtäminen ulos ei ehkä edes riitä. Esim. edelleen sinä silloin tuot koiran hilsettä mukanasi vaatteissasi jne. sisälle.

      Näkemykseni on se, että jos nuo ovat vaihtoehdot, niin etsi uusi, hyvä koti. Ota yhteys SRYn pentuvälittäjään, hän saattaa tietää kodin jo vanhemmallekin rotolle, samoin kasvattajalle kannattaa ilmoittaa, hänellä saattaa olla tiedossa sopiva koti. Myös rotikka-harrastajille kannattaa vinkata, jos siis käyt treenaamassa, sielläkin sana kulkee.

      • joikoiloi

        Rottweiler ei ola laisinkaan mikään häkkikoira.

        Uuden kodinkin löytäminen aikuiselle rotikalle voi olla vaikeaa, sillä jo nyt kodittomia koiria on Suomessa ja kaikkialla maailmassa huurmykke.

        Tilanne on hankala, minä suosittelisin siedätyshoitoa. Ainakin se on tepsinyt jo parille tutulleni: ei pidä antaa periksi niin aikaisin:-)

        Mikäli kyseessä allergia edes sattuu olemaan..?


      • joikoiloi kirjoitti:

        Rottweiler ei ola laisinkaan mikään häkkikoira.

        Uuden kodinkin löytäminen aikuiselle rotikalle voi olla vaikeaa, sillä jo nyt kodittomia koiria on Suomessa ja kaikkialla maailmassa huurmykke.

        Tilanne on hankala, minä suosittelisin siedätyshoitoa. Ainakin se on tepsinyt jo parille tutulleni: ei pidä antaa periksi niin aikaisin:-)

        Mikäli kyseessä allergia edes sattuu olemaan..?

        En kyllä lainkaan allekirjoita ajatusta, että aikuiselle rotikalle uuden kodin löytäminen olisi vaikeaa. Olen ollut mukana ja läheltä seurannut lukuisia täysin onnistuneita kodinvaihtoja. Tietenkin JOS kyse on ongelmakoirasta, niin ei sellaista kukaan varmaan haluakaan ja parempi sellainen koira on piikille laittaa. Mutta jos kyseessä on ns. normaali, hyvän peruskoulutuksen saanut koira, niin uusi koti löytyy, kunhan vain etsii.

        Rottweilereiden omalta keskustelufoorumilta löytyy myydään-palsta, jonka kautta moni koira on uuden kodin saanut. Samoin koiran kasvattajien kautta löytynee uusia koteja ja kuten jo mainitsinkin SRYn pentuvälittäjä "välittää" parhaan kykynsä mukaan MYÖS aikusia koiria.


    • Rotikka´05

      Minulla on 5-vuotias rotikka joka kyllä viihtyy "ulkoruokinnassa". Hyvin on viihtynyt häkissä ja lämmitettävässä kopissa. Ja toki paljon lenkkeilytän koiraani ja koirani saa myös olla paljon pihalla vapaana.
      On aina tottakai tervetullut myös sisälle, "ongelmana" vaan on että ei mielellän tule , viihtyy niin hyvin ulkona.
      Toivottavasti et joudu luopumaan omastasi!!

      • 08rotikka

        Kiitos tämä helpotti kyllä oloa. Koko viikon ollut kamala olo kun katsellut koiraa ja miettinyt kuinka toimia. Onko teillä isokin häkki ? Näköyhteys kai on taloon tai ainakin itse sen niin ajattelin suunnitella. Ja onhan tyttö nytkin aina irrallaan ulkona. Ja löytyihän naapurikylästäkin kyllä rotikkauros joka asuu ulkona.

        Kiitos.


      • R
        08rotikka kirjoitti:

        Kiitos tämä helpotti kyllä oloa. Koko viikon ollut kamala olo kun katsellut koiraa ja miettinyt kuinka toimia. Onko teillä isokin häkki ? Näköyhteys kai on taloon tai ainakin itse sen niin ajattelin suunnitella. Ja onhan tyttö nytkin aina irrallaan ulkona. Ja löytyihän naapurikylästäkin kyllä rotikkauros joka asuu ulkona.

        Kiitos.

        Meillä rotikka tarhassa aina kun ei olla kotona. Lämpökoppi että pärjää näin talvellakin. Hyvin viihtyy siellä (ei hauku) jos ollaan poissa, mutta kun tullaan kotiin haluaa heti sisälle. :)


    • RONI ROTTWEILER

      Jos tarkoitat tuolla häkki sanalla,tarhaa,niin kyllä se siellä viihtyy.Oman koirani isä oli tarhassa lähes aina.viihtyi hyvin,mutta sinne tarhaan ei ollut asiaa.kun omilla perheen jäsenillä.Oli tosi paksu turkkinen koira.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      256
      9615
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      160
      5367
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      5024
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4700
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      179
      2161
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2115
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      300
      1746
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1468
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      15
      1085
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1073
    Aihe