Kannaattaako pari vuotta vanhaan vähän ajettua Jeep Grand Cherokeeta tuoda Suomeen muuttoautona. Autossa on iso 4.7l bensakone joten kuluttaa melkoisesti. Menevätkö paljon kuluttavat SUVit Suomessa enää kaupaksi? Tarkoituksena ei ole tehdä valtavaa voittoa vaan vaihtaa auto jossain vaiheessa vähemmän kuluttavaan.
Meneekö Jeep Grand Cherokee Suomessa kaupaksi?
7
1502
Vastaukset
- Mäkgiver
Miks et ostais crd- koneella. Olis ees hieman pihimpi ja varmaan sit vois mennä kaupaksi.
Mut ei kuulosta merkkinä kovin isolta volyymilta täällä suomessa joten myyminen voi olla vaikeaa. - -Mess-
Bensakoneiset tulee uuden verokäytännön myötä olemaan yhä kalliimpia ajettavia. Diesel käyttövoimaveroineen on jo 10 000 km:n jälkeen edullisempi ajaa (polttoaine ja verot).
Oletus näillä kriteereillä on se, että ei kannata tuoda. - toin enkä katunut
kaikki menee kaupaksi kunhan hinta on oikea. Jeepin osalta riippuu mistä olet tuomassa; rapakon takaa ostettuna on niin halpa että tuonnin pitäisi kannattaa. Mutta sehän selviää vertailemalla hintoja jne. eli yksinkertaista matematiikkaa.
- lust
Kandee varmaan tuoda mieluummin joku malli mitä suomessakin myydään edes jossain määrin.
Sellanen on helpompi ylläpitää. Vaihtoehtoina vaikkapa pathfinder, x3 tai volvon xc.- jeejeeppi
kiinnostaa, mutta kun siinä on mersun masina niin hiukan arveluttaa, onko kaikki ison jeepin dieselit mersun tekeleitä. Nyt kyse -07 ja uudemmat, vai milloin mersun dieseli tuli.
- -Mess-
jeejeeppi kirjoitti:
kiinnostaa, mutta kun siinä on mersun masina niin hiukan arveluttaa, onko kaikki ison jeepin dieselit mersun tekeleitä. Nyt kyse -07 ja uudemmat, vai milloin mersun dieseli tuli.
Jeepin Grand Cherokeessa on ollut mersun voimapaketti (moottori ja vaihteisto) 2002 alkaen. Silloin tuli 2.7 dieselkone, jota oli tarjolla 2004 asti.
3.0 tuli 2005 alkaen ja samalla se tuli commander malliin. Kone on kestävä ja pieniruokainen ja varaosia löytyy helposti.
Alkuperäiseen kyssäriin luulen Jeeppien olevan aikas heikosti kaupaksi menevää-->kiitos autokeskuksen onnetonta jälkimarkkinontia. Samat tuontiautot seisoo nettiauton palstoilla.
Vertailukohteeksi ei kannata ottaa volvon xc90 tai bemun x3 ja x5, ne ei ole maastureita, vaan citymaastureita eli ei alennusvaihteita ja jatkuvatoimista nelivetoa. - toin ja en kadu
-Mess- kirjoitti:
Jeepin Grand Cherokeessa on ollut mersun voimapaketti (moottori ja vaihteisto) 2002 alkaen. Silloin tuli 2.7 dieselkone, jota oli tarjolla 2004 asti.
3.0 tuli 2005 alkaen ja samalla se tuli commander malliin. Kone on kestävä ja pieniruokainen ja varaosia löytyy helposti.
Alkuperäiseen kyssäriin luulen Jeeppien olevan aikas heikosti kaupaksi menevää-->kiitos autokeskuksen onnetonta jälkimarkkinontia. Samat tuontiautot seisoo nettiauton palstoilla.
Vertailukohteeksi ei kannata ottaa volvon xc90 tai bemun x3 ja x5, ne ei ole maastureita, vaan citymaastureita eli ei alennusvaihteita ja jatkuvatoimista nelivetoa.samaa pätee kuin kaikkeen muuhunkin eli menee kaupaksi kun vain hinta on oikea.
Jeepin saa kuitenkin jenkkilästä niin edullisesti että kyllä siinä pitäisi omilleen jäädä. Täytyy myös muistaa se että onhan sillä käyttöarvoa eli jos olet jo sen ostanut siellä niin tuo pois vaan.
Sitten kun käyt kokeilemassa jotain riisikinneriä niin saattaa vielä mielimuuttua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911460Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva191900Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103767
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683