MV-MARIN

ari

Asiantuntevia kommentteja ja kokemuksia kaivataan MV- marin merkistä ja tuotteesta?
Olen ostamassa 4600 tuulilasivenettä Mercuryn 40 hv efi.koneella. Onko kommentteja puolesta tai vastaan? Hinta tuntuisi maallikosta olevan kohdallaan, mutta onko laatu???!

5

16169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesa

      No enpäs itse ostaisi niiden venettä.. Vaikka samasta kylästä olen.. Huhut kertovat vähäisestä lasikuidun käytöstä.. Siksi halvahko hinta.. kevyitä muihin vastaaviin verrattuna = heikko rakenne...

      • Tuskin kuidussa on sästetty, kun 40Hp Yamahalla liukuun nousu on 4 hlö kuormalla hankalaa. Pohja on nykytekniikkaa lappeenrantalaisittain. Itse ottaisin kyseisen veneen 50 Hv:n koneella. Vene on melko märkä ajettava aallokossa (kuskin kommentti). Muuten vene on laadukas ja hintansa väärti'


      • Nimetön

        Olen kyseiseen veneesen peretynyt... 40 Yamaha 2t nostaa sen liukuun Tosi kehnosti 4hlö kuormalla, aallokossa suhkoht ajettavissa, tosin melko märkä. Laatu on hyvä / hinta. Laadukas vene ja turvallinen, vaikka en ole Lappeenrannasta, valitsisin itselleni kyseisen veneen 50hp koneella.
        Viime vuosi meni 5400 MC: kanssa, se on hyvä yhteys vene mökin ja sataman välillä. Retki/uisteluveneeksi siitä ei ole. Syy: unipaikkoja mahdoton kuljettaa mukana (tyynyt), uistelussa liian pieni takatila. Nykyisin omistan 6600 FC jolla onnistuu retkeily ja uistelu (135 Mercury) todella hyvin. Yhteenveto MV-Marin on oikein hyvä valinta, jossa ei "kai" huhuista huolimatta ole säästety lasikuidussa.


    • KARI

      Itselläni ko.malli yamaha 40 on ollut nyt neljävuotta.Vene on hyvin hallittavissa ja rauhallinen ajaa.Liukuun nousu tuntuu hiukan raskaalta mutta vene pysyy ajossa hyvin ryhdissään pienemmälläkin kaasulla.Jos harrastat verkkokalastusta on veneen korkeus siihen hiukan hankala,muuten korkeat laidat ja hyvät kaiteet ovat ok.Jos veneen otat sinisenä säästyt ikävältä ruskealta näyltä laiturissa,joka pilaa mielen.(Vesistöissä on tietysti eroa).Pulpettirunko on kiinteä sisäpohjan kanssa jolloin ajan mukaan ei tule natisevia ääniä ruuvikiinnikkeistä eikä homma jää käsiin.Kaikki pyöristetyt kulmat ja nurkat on helppo pitää puhtaana.
      Ja sitten,etupenkin säilytystilaan pääsee sadevesi
      Pulpettissa olevan säilytystilan lukot ovat heikot
      (ovat jo uusissa muutuuneet paremmiksi).Kaikki ruuvaukset tuulilasin,ym.kannattaa tarkastaa ovatko "korkanneet".
      Jos asennat köliraudan katso että kiinnitys on kunnollinen ja SIKAFLEXIÄ reikiin".AINA kun teet porauksia" kaiku ym,ym.
      Vettä kertyy myös välipohjan alle kesän aikana
      joten pilssipumpun asentaminen kannattaa peräpenkin kautta ihan taakse läpinäkyvän pleksin alle.Mittaristo ja katkasijat sopiva hyvin omille paikoilleen.Pulpetin alla on hyvin tilaa ja valmiit putkitukset taakse vienteihin.Kun nostat pulpettikantta asnnuksissa varo hankaamasta tuulilasia kumitiivisteellä.(laita vaikka kangas väliin).Pulpetti materiaali on tosi kovaa joten vahva vaimo talkoisiin tai jos teet itse, tee se yksin...Hermot....Oikeat työkalut auttaa.
      Alkuperäiset maalit paikkauksiin myy Terbol oy Turussa puh.02 2351333.
      Hinta laatusuhde on hyvä.Itse en ole pettynyt veneeseen vaan päinvastoin.Moottori valinnasta en osaa sanoa.....on niin montaa mieltä.
      Niin ja ota kaikki kerralla mitä haluat veneeseen laminaatit,tyynyyt,katteet jne.Pääset nauttimaan veneilystä etkä asennuskirjallisuudesta.
      Kannattaa kysellä tarjouksia kauppiailta eri koneilla ja varustuksella itse tein näin ja hinta taso putosi ratkaisevasti.Vene oli edellisvuodesta jäännyt varastoon ja uusia tulossa. Kari

    • santtu

      lasikuitua on käytetty ennen vähemmin.. asia on korjattu uudemmissa malleissa. Laatu on parantunut houmattavasti veneiden teossa. Sousittelen lämpimästi, itse ajattelin hankkia 5700BR:n mutta en viellä tänä kesänä kun on tou saatavuus nyt aika heikko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1578
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1074
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      986
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      924
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      863
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      861
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      799
    Aihe