Vasemmiston tila?

Mikä on Haukiputaan vasemmiston tila nykyisin? Onko toiminta aktiivista? Pääseekö vasta kuntaan muuttanut toimintaan mukaan?
12444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hyvin mennee, hitaasti laskee mutta varmasi, samalla voi mainita että kyllä vihreilläkin alkaa olla sama suunta kun saisivat vai olla enemmän esillä mahdollisesti kuntaan tulevista pakolais- asiassa.
Mitä enemmän kannattavat siinä suhteessa kannatus laskee, eli oikea tuntuu olevan suunta.

Äänestä

tervetuloa mukaan toimintaan!

Äänestä

ovat kiihtyvällä vauhdilla hupeneva luonnovara Putaallakin. Hidas näivettyminen ja sukupuuttoon kuoleminen on tämänkin harvinaiseksi käyvän lajin todennäköisin ennuste luokkarajattomassa hyvinvointiyhteiskunnssa.

Kunnan töissäkin olevat entiset SKDL:n änkyrä-kommunistitkin ovat kääntyneet markkina-sosialismin kannattajiksi kuntaliitoksen ja Oulun palkkalistoille joutumisen uhkan edessä.
Taksikoppikin tietää, että pari sellaista ylempään keskijohtoon kuuluvaa entistä taistolaista Lada-kuskia löytyy kunnantalon keskushallinnosta.
Onpa ajat pahasti muuttuneet huonompaan suuntaan etten sanoisi että ihan rappiolle saakka aatteen kannalta. Uimahallin saunan papparaisten mukaan vaisuksi on hiipunut se Rehtorin & Sihteerin punakone siitä mitä se oli vielä kirkkaasti punertaneella 1990-luvulla, jolloin valta kunnassa oli oikeasti työkansalla. Oi voi niitä ihania muistoja kun juntta toimi ja porvarit jyrättiin.

Äänestä
  • Eikös se ole niin että vihreät on niitä ”x-kommareita” sillä erotuksella että nämä vihreät on paremminkin niitä liito-oravanpaskan tarkkailijoita ja kaikkea asioita vastustavia jos joku toinen puolue ehdottaa?

    Äänestä

  • Jukka H kirjoitti:

    Eikös se ole niin että vihreät on niitä ”x-kommareita” sillä erotuksella että nämä vihreät on paremminkin niitä liito-oravanpaskan tarkkailijoita ja kaikkea asioita vastustavia jos joku toinen puolue ehdottaa?

    Katsokaapa, miten valtuustossa vihreiden ja vasemmistoliiton äänestystulokset eroavat toisistaan. Molemmat puolueet äänestävät samoin 99 %:ssa päätettävistä asioista. Nykyajan vasemmistolainen äänestää vihreitä.

    Äänestä

  • mixed99 kirjoitti:

    Katsokaapa, miten valtuustossa vihreiden ja vasemmistoliiton äänestystulokset eroavat toisistaan. Molemmat puolueet äänestävät samoin 99 %:ssa päätettävistä asioista. Nykyajan vasemmistolainen äänestää vihreitä.

    varttuneempi ja hössöttävä kärkihenkilö = hyväuskoinen maailmanparantaja on ollut entisiä taistolais-kommunisteja tiedetään uimahallin saunassa ja taksikopilla.

    Äänestä

Sukupuutto, tarvis jotain Miina Äkkijyrkän tapaista muutamia säilyttää jälkipolville. Miina teki lehmiä auton osista, mutta ei taida enää olla kopillaan sellaista ”mosseakaan” mistä vielä muotoilisi näköispatsaan.

Äänestä
  • Tämä on kokoomus-keskustan virallinen kanta 'oppositosta'. Tällainen on, sivistynyt, kuntalaisten parasta ajatteleva linja. Ystävällinen ja Oikeaan ohjaava, muuhan ei tulekkaan kysymykseen ollakseen oikea Haukiputaalainen.

    Äänestä

...vissiin kun vähäsen väärään vuodenaikaan marrsivat ulos...
Pakkasta on pidellyt...

Äänestä
  • Ainoastaan saavat marssin aikaan kun kokouksesta marssivat, Vapun aikoihin yleensä on se marssiaika. Nyt harjoittelevat kokouksista ulos marsseja. Vappuna on nähtävissä jääkö perinteiset marssit vain kokouksista ulos lähtöihin. Ei muuten ole naurunasia, sillä varpusetkin on hupeneva luonnonvara ja johtuu lehmänpaskan puutteesta.

    Äänestä

  • Oikea suunta kirjoitti:

    Ainoastaan saavat marssin aikaan kun kokouksesta marssivat, Vapun aikoihin yleensä on se marssiaika. Nyt harjoittelevat kokouksista ulos marsseja. Vappuna on nähtävissä jääkö perinteiset marssit vain kokouksista ulos lähtöihin. Ei muuten ole naurunasia, sillä varpusetkin on hupeneva luonnonvara ja johtuu lehmänpaskan puutteesta.

    Kansanedustajat ovat ottaneet nämä käytöstavat omikseen, ei huolta ulosmarssien suhten.

    Äänestä

Pidä ihmeessä kiirettä sillä lopunlaskenta on jo käynnissä, poistuma kiihtyy .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hetan tyttö kirjoitti:

Mikä on Haukiputaan vasemmiston tila nykyisin? Onko toiminta aktiivista? Pääseekö vasta kuntaan muuttanut toimintaan mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu