Sormus kosittaessa vai myöhemmin

Make, nimi muutettu

Tilanne on allekirjoittaneen miespuolisen henkilön mielestä edennyt pikkuhiljaa siihen pisteeseen, että kosiminen alkaa tuntua luontevalta. Yhdessä ollaan oltu jo noin neljä vuotta.

Neidin kanssa on joskus tullut juttua sormuksista ja pohjafiilis on se, että neito valkkaisi sormuksen kaikista mieluiten itse. Perintesenä ja hieman romanttisenakin miehentapaisena haluaisin kuitenkin, että kosimistilanteessa voitaisiin kihlasormukset näpsäyttää nimettömiin.

Onkohan kovin yleistä tai helposti sovittavissa olevaa, että kihlasormuksen saisi käydä vaihtamassa? Nyt olen tässä hieman kahden vaiheilla. Joko a) valitsen sormukset itse oman tuntuman pohjalta, jättäen toivottavasti sen mahdollisuuden, että ne voi käydä valkkaamassa uudelleen tai b) ostan hieman edukkaammat kosintasormukset, ja käydään sitten myöhemmin itse tiirailemassa kihlasormuksia. Ilman sormusta kosiminen tuntuu jotenkin hölmöltä.

Elikkä tietäsikö joku onnistuuko sormuksen vaihto, jos käykin ilmi että se on neidin mielestä sellainen, ettei sitä jaksais lopunikää sormessaan katella?

Muutkin kommentit tervetulleita.

5

3120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Make, nimi muutettu

      Eli ainakin kultajousella vaihto oikeus lahjakorttiin / toiseen tuotteeseen täydestä arvosta kunhan sormus käyttämätön. Myös vaihtoaika sovittavissa pitemmäksi, oletusasetuksellisesti 1 vko. Tämä siis tiedoksi muillekin aihetta pohtiville.

      Näinpä valitsen ja lukitsen vaihtoehdon a) ja poimin omalla tuntumalla sopivan kihlasormuksen, varaten mahdollisuuden sen vaihtamiseen.

      Kiitoksia silmäilijöille myötätunnosta, tästä on hyvä jatkaa ;)

      • ::::::::::

        Voithan kanssa hankkia jonkun ihan muovi sormuksen tms. (eli siis vaihtoehto b) ja sen kanssa kosia. Jos siis tulevan morsiamen maku on todella tarkka nniin voi toimia parhaiten. Tai sitten hanki omalla maullasi kihlasormus ja sitten vihkisormukset hankitte yhdessä, sitten voi valita haluaako käyttää molempia vai vain toista. Tosin tuo yllä olevcakin vastaus oli ihan miettimisen arvoinen


      • kursiivi
        :::::::::: kirjoitti:

        Voithan kanssa hankkia jonkun ihan muovi sormuksen tms. (eli siis vaihtoehto b) ja sen kanssa kosia. Jos siis tulevan morsiamen maku on todella tarkka nniin voi toimia parhaiten. Tai sitten hanki omalla maullasi kihlasormus ja sitten vihkisormukset hankitte yhdessä, sitten voi valita haluaako käyttää molempia vai vain toista. Tosin tuo yllä olevcakin vastaus oli ihan miettimisen arvoinen

        Kuulostaa hyvältä vaihtoehdolta. Muistakaa kuitenkin tarkistaa onko naisella kenties joku perintökoru. Esim itselläni on mummun kultainen kihlasormus, joka on vääränkokoinen ja ehkä tyylinenkin, mutta silti haluaisin että minua sillä kosittaisiin. Sittenhän sen voi viedä kultasepälle muokattavaksi. Tunneside on kuitenkin tärkein.


    • ------------

      Kannattaisi miettiä vielä. Ei kaikkea tarvitse tehdä niin kuin amerikkalaissa elokuvissa. Kun kerran olet jo saanut selville, että tuleva morsiamesi haluaisi valita sormukset itse, niin kunnioita hänen toivettaan! Kosit vaan, ja sitten menette seuraavana päivänä yhdessä sormuskauppaan.

      Miksi se sormuksen sujauttaminen siinä kosintatilanteessa on sinulle niin tärkeää? Vielä jos se valitsemasi rinkula nyt ei sitten olekaan tytön mieleen, niin koko ikimuistoinen kosintatilanne saattaa hänen mielestään mennä pilalle. Kun kerran jo ajattelet ettei se sinun valitsemasi sormus sitten kuitenkaan tule olemaan se jota naisesi pitää lopun ikäänsä, niin miksi se pitää ollenkaan olla? Yhtä hyvinhän voisit sitten käyttää pääsiäismunasta saatua rihkamasomusta.

      Tuo amerikkalainen tapa että mies ostaa salaa sormuksen ja sitten tarjoaa sitä samalla kun kosii, on minusta kaikin puolin vastenmielinen. Vielä jos se tapahtuu hienossa ravintolassa tai muuten juhlavassa tilanteessa, niin silloinhan naisella ei oikeasti ole valinnanvaraa. Kun kysyy, niin pitää myös ottaa huomioon että vastaus saattaakin olla ei. Kosiessa pitäisi olla kyse siitä, haluaako toinen elää elämänsä toisen kanssa, eikä siitä haluaako hän hienon ja kalliin sormuksen.

    • asdfjöalkdjfal

      Minun mieheni oli niin ovela, että taittoi heinän maasta ja kietaisi sormen ympärille ja sanoi, että tämä on symbolinen ele, kun tiedän, että haluat itse valita sormuksen. Minusta se oli todella söpöä, kun hän kunnioitti toivettani, että saan itse kaupassa sovittaa eri sormuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe