olen kateellinen Pentille

Pentti Nelonen liikkuu kansainvälisissä tehtävissä tietotekniikana alalla ympäri maailmaa. Ajaa hienoilla autoilla ja käy parhaissa ravintoloissa. Suihkuseurapiirineitoset ympäröivät Penttiä. Varmaan tapaa säännöllisesti Bill Gatesia ja Balmeria. Kehittäen tulevaisuuden it-tekniikkaa.Varallisuutta tuntuu olevan.
Minulla on myös Windows ja haluaisin opiskella kovasti jotta pääsisin vastaavaan asemaan. Olisiko Pentillä antaa hyviä vinkkejä?
278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pentillä on ovulaatio tällä hetkellä. Hän kerää kokoon aivoja, joita on muutenkin vaikea löytää. On totta, että Pentti on Balmerin seurapiirisäihky. Minäkin olisin, jos olisi varaa juoda päivittäin Biimiä piimän asemasta.

Minulla on nyt hauskaa, ei lääkityksestä johtuen, vaan siitä muusta johtuen. Vieressä pyörii kaikki miehen unelmat puettuna samoin tavoin. Ei haittaa. Oman järkeni lisäksi minulla ei ole seisonut mikään muu kuin työkalukokoelma. Sekin hankittu joskus kauan aikaa sitten. Kokoelmalla virittelin IBM:ää ja sain aikaan kaaoksen. Nopein yritykseni kesti vanhalla taskukellolla mitattuna tarkalleen kaksi sekuntia.

Tuli meno kauppaan ja heti.

Pentillä on nyt vähän samanlainen löytämiskausi. Hän ei kokeile konetta, mutta lähimmäisten hermoja. Sekin on melkoinen yritys. Minulta ei mene hermot alta aikayksikön. Sen takaa käyttämäni Slackware.

Hetkinen! En halua ärsyttää muita kuin Penttiä! Ennätin ottaa selvää sairaalan servereistä. Soitto sairaalan johtajalle riitti, koska halusin vain tietää servereiden käyttöjärjestelmän nimen. Alkuun ei miespuolinen lähtenyt mukaan, epäili ehkä minun olleen toisen valtakunnan edustaja. Tuli puhelu takaisin atk-kellarista, ja ystävällinen naisääni totesi minun kysyvän mahdottomia. Nyt ainakin tiedän, missä tietoni vilistävät ja minne ne pakkautuvat. Tällä kertaa ei ole kyseessä Windows, vaan isojen ihmisten hommeli.

Jokainen on jokainen. Minä olen yksi. Jeesukseen ei kuitenkaan saa koneella yhteyttä. Ei Penttikään.

Äänestä

Minä olen kateellinen mielikuvituksellesi, voi jospa omaisin yhtä hauskan, voisin kirjoitella tänne runsaasti mielikuvituksellisia huumorilla kyllästettyjä atk-pläjäyksiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohjelemoinnin aloitt kirjoitti:

Pentti Nelonen liikkuu kansainvälisissä tehtävissä tietotekniikana alalla ympäri maailmaa. Ajaa hienoilla autoilla ja käy parhaissa ravintoloissa. Suihkuseurapiirineitoset ympäröivät Penttiä. Varmaan tapaa säännöllisesti Bill Gatesia ja Balmeria. Kehittäen tulevaisuuden it-tekniikkaa.Varallisuutta tuntuu olevan.
Minulla on myös Windows ja haluaisin opiskella kovasti jotta pääsisin vastaavaan asemaan. Olisiko Pentillä antaa hyviä vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu