Olemme myymässä asuntoamme (hinta n. 148 000€) ja olen tässä kilpailuttamassa kahta välittäjää. Toinen lupasi 4% välityspalkkion. Tämän toiselle välittäjälle kerrottuani (tai oikeastaan sanoin 3,5%) tämä laittoi paremmaksi ja lupasi 4500€ KIINTEÄ. (Alunperin hänellä oli 4% 1200€ perusmaksu eli voi huomata mikä tulos pienelläkin neuvottelemisella....) Mielipiteitä kaivataan, onko tämä kiinteä summa ihan reilu? Vaikka myyntihinta putoaisi vaikkapa 145 000 euroon niin tuolla summalla prosentiksi tulisi silti 'vain' n. 3% välityspalkkio.
Kiinteä välityspalkkio?
7
1332
Vastaukset
- onokovaon
mutta nämähän ovat neuvottelukysymyksiä...meillä oli hintapyyntö 138k€ ja palkkio kiinteä 2500...
Palkkioprosentti 130.000 € toteuman mukaan, itse vielä välittäjänä toimiessani laskin minulle järkevän, kiinteän palkkion, sen hinnan mukaan jonka minä(!) uskoin toteutuvan, en omistajan harhojen mukaan.
- kämppä myyntiin
Itse maksoimme pari vuotta sitten tästä 142800e ja teimme remonttia, myyjä arvioi realistiseksi 146000-148000 tällä hetkellä. Hintapyyntö laitetaan ehkä 150000 kieppeille. Jos ajattelee sellasta 145000 hintaakin niin melko kova ja käsittämätön on toi sen alkuun ehdottama 1200e 4 %..... Kova se 4500 euroakin on! Aion vielä kokeilla jos tultais vaikka tonnilla alaspäin tuosta.
- 1+5
kämppä myyntiin kirjoitti:
Itse maksoimme pari vuotta sitten tästä 142800e ja teimme remonttia, myyjä arvioi realistiseksi 146000-148000 tällä hetkellä. Hintapyyntö laitetaan ehkä 150000 kieppeille. Jos ajattelee sellasta 145000 hintaakin niin melko kova ja käsittämätön on toi sen alkuun ehdottama 1200e 4 %..... Kova se 4500 euroakin on! Aion vielä kokeilla jos tultais vaikka tonnilla alaspäin tuosta.
hintaan vaikutta paljon asunnon sijainti ja hyvin paljon kuinka se sopii uudelle ostajalle,
eli kuinka ostaja ja myyjä kohtaa,
kerran, useammankin meillä on ollut kymmeniä katsojia ja tinkijöitä,
sitten tullut se oikea,
toivottavasti myyjäsi on suuri välittäjä, sillä niiltä sittenkin useimmat katsovat
- w
välityspalkkiota tärkeämpää on heidän käsitys kohteesta,
Mitä välittäjä itse ehdottivat hinnaksi ??
jos se miellytti ok, jos jouduit jopa ylemmäksi tinkimään niin en sitä välittäjää ottaisi,
hän kuitenkin pian soittaa ja ehdottelee tinkimistä. - sitten ettei
siihen päälle tule salakavalasti anää ALV:ia eikä asiakirjakuluja.
- Köyhä12
Meillä 3,4 % 300 000€ asunnosta..laskekaa itse, kamala summa !! Joskus miettii, onko mitään järkeä !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso234824Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1584116Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133426Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673086- 872814
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512652Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282433- 372423
- 201665
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211650