Haen tänä keväänä opiskelemaan filosofiaa Tampereen ja Turun yliopistoon. Olisi kiva tietää pääsykokeessa käyneiltä vinkkejä lukemiseen, ja onko vaikea päästä yliopistoon lukemaan filosofiaa?
Olen lukemassa kirjat toisen kerran (ensimmäinen kerta oli vain läpiselaus) ja ensi viikolla aloitan tekemään muistiinpanoja. Ajattelin mennä yhdessä viikossa molemmista kirjoista aina yhden kappaleen (n.40-50 molemmissa). Onko se liian vähän, vai liian paljon?
Filosofia
1
723
Vastaukset
- Laiska "filosofi"
Ihan helppoa. Opettelet vain pääsykoekirjan suunnilleen ulkoa sen kummemmin stressaamatta. Itse pääsin sisään tekemällä kirjasta simppelit muistiinpanot ja selailemalla niitä.
Usein väitetään, että pääsykokeissa pitäisi muka osata ajatella itsenäisesti ja soveltaa. Ei pidä paikkaansa.
Yliopistoon pääsee helposti sisään ja filosofian tentit ovat melkein lapsellisen helppoja (sain tuntemattoman aiheen tentistä kolmosen puolen tunnin lukemisella). Ehkä joku logiikan tentti saattaa jo vähän vaatia töitä, mutta sekin vain sen verran, että oppii käyttämään logiikan kieltä rutiinilla ja tietää edes suunnilleen mistä lähteä liikkeelle (eli käytännössä parin illan harjoittelu riittää).
Filosofia on helpoimpia oppiaineita yliopistossa aina pääsykokeista alkaen. Jos haluat haasteita, mene opiskelemaan teoreettista fysiikkaa. Siltä pohjalta on parempi lähteä filosofoimaankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1868573
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264698- 504208
- 593752
- 513206
- 502960
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262666- 432471
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382183Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.362117