Filosofia

Tuleva filosofi

Haen tänä keväänä opiskelemaan filosofiaa Tampereen ja Turun yliopistoon. Olisi kiva tietää pääsykokeessa käyneiltä vinkkejä lukemiseen, ja onko vaikea päästä yliopistoon lukemaan filosofiaa?

Olen lukemassa kirjat toisen kerran (ensimmäinen kerta oli vain läpiselaus) ja ensi viikolla aloitan tekemään muistiinpanoja. Ajattelin mennä yhdessä viikossa molemmista kirjoista aina yhden kappaleen (n.40-50 molemmissa). Onko se liian vähän, vai liian paljon?

1

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiska "filosofi"

      Ihan helppoa. Opettelet vain pääsykoekirjan suunnilleen ulkoa sen kummemmin stressaamatta. Itse pääsin sisään tekemällä kirjasta simppelit muistiinpanot ja selailemalla niitä.

      Usein väitetään, että pääsykokeissa pitäisi muka osata ajatella itsenäisesti ja soveltaa. Ei pidä paikkaansa.

      Yliopistoon pääsee helposti sisään ja filosofian tentit ovat melkein lapsellisen helppoja (sain tuntemattoman aiheen tentistä kolmosen puolen tunnin lukemisella). Ehkä joku logiikan tentti saattaa jo vähän vaatia töitä, mutta sekin vain sen verran, että oppii käyttämään logiikan kieltä rutiinilla ja tietää edes suunnilleen mistä lähteä liikkeelle (eli käytännössä parin illan harjoittelu riittää).

      Filosofia on helpoimpia oppiaineita yliopistossa aina pääsykokeista alkaen. Jos haluat haasteita, mene opiskelemaan teoreettista fysiikkaa. Siltä pohjalta on parempi lähteä filosofoimaankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8573
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4698
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4208
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3752
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3206
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2960
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2666
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2471
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2183
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2117
    Aihe