Katsastus

Olen juuri viemässä autoa katsastukseen, onko oikea peili pakollinen??
2463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oikea peili on pakollinen tietystä vuosimallista (tai käyttöönottovuodesta)alkaen.Tuo vaatimus on ollut voimassa jo niin kauan,että jos kyseessä on normaali käyttöauto,eikä mikään mobiili-ikäinen kulkupeli,niin peilit pitää olla molemmilla puolilla.

Äänestä
  • Itse asiassa EU:n myötä tuon oikean peilin pakollisuus poistui... Siitä huolimatta ei taida myynnissä olla uusia autoja ilman oikean puolen peiliä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


noniin kirjoitti:

Olen juuri viemässä autoa katsastukseen, onko oikea peili pakollinen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu