Joskus tulee jokaisen johdon metalli päästä joka on kiinni tietokoneessa, tietokoneen rungosta, kannettavan lataus piuhasta, kaiuttimista tulostimista ym... Joskus taas ei mistään noista. Yleensä kun katkasee virrat ja laittaa takasin päälle niin loppu sähköiskutkin. Välissä on ylijännitesuoja. Missä vikaa.
Vastaukset 9
- selvyys..
Syynä on se, että jos tietokone ei ole maadoitetussa pistorasiassa, niin sen rungossa on puolet verkkojännitteestä. Tämän aiheuttaa verkon navoista runkoon olevat häiriönpoistokondensaattorit.
Tuo sähköisku ei ole vaarallinen, koska noitten kondensaattorien koko on valittu siten, että virta jää pieneksi, ehkä alle 1 mA. Eli toisinsanoen rungossa olevan jännitelähteen sisäinen vastus (=reaktanssi) on suuri, eli rajoittaa virran ja jännitteen turvalliseksi heti, kun sitä jännitettä aletaan kuormittaa.
Mutta äänikortin ja stereon sillä saa rikottua, jos esim. laittaa äänikortin ja stereon välistä liitosjohtoa paikoilleen, eikä ole muistettu irroittaa tietokoneen verkkojohtoa.- naapurin luona
kysymässä ja sano tulevansa viikonloppuna mittaaman toimiiko maadotus. Eli siis pistorasia on maadotettu mutta ei kai maadota, johto kai poikki? Laitoin tietokoneen roikalla toiseen pisto rasiaan ja sähköiskut loppu.
Pari kuukautta sitten laitoin kännykän usb:llä kiinni tietokoneseen ja kännykän näyttö hajos, takuuseen meni, mutta oisko voinu mahdollisesti saada tietokoneesta virtapiikin? - selitys..
naapurin luona kirjoitti:
kysymässä ja sano tulevansa viikonloppuna mittaaman toimiiko maadotus. Eli siis pistorasia on maadotettu mutta ei kai maadota, johto kai poikki? Laitoin tietokoneen roikalla toiseen pisto rasiaan ja sähköiskut loppu.
Pari kuukautta sitten laitoin kännykän usb:llä kiinni tietokoneseen ja kännykän näyttö hajos, takuuseen meni, mutta oisko voinu mahdollisesti saada tietokoneesta virtapiikin?Jos sinulla kannettava, niin tuo alussamainittu selitys ei käy. Koskee vain pöytäkoneiden virtalähteitä. Mutta alussamainittu selitys saattaa koskea jotain lisälaitetta, jonka verkko-osassa olisi nuo häiriönpoistokondensaattorit. Esim. Kuvaputkinäytössä saattaa olla samanlainen suodatus.
Eli jos kannettava, niin pieni mahdollisuus, että verkkolaite olisi hieman rikki. Tai sinulla muuten vain staattista "kissannahkasähköä, jota tulee esim. villavaatteista ja tuolista. - on
selitys.. kirjoitti:
Jos sinulla kannettava, niin tuo alussamainittu selitys ei käy. Koskee vain pöytäkoneiden virtalähteitä. Mutta alussamainittu selitys saattaa koskea jotain lisälaitetta, jonka verkko-osassa olisi nuo häiriönpoistokondensaattorit. Esim. Kuvaputkinäytössä saattaa olla samanlainen suodatus.
Eli jos kannettava, niin pieni mahdollisuus, että verkkolaite olisi hieman rikki. Tai sinulla muuten vain staattista "kissannahkasähköä, jota tulee esim. villavaatteista ja tuolista.Pöytätietokoneesta on kyse, oon kokeilla pistorasioita ympäri taloa, mutta iskut jatkuu. En tiedä johtuuko staattisesta sähköstä, jos iskee kerran, iskee niin monta kertaa kun vaan koskettaa, vähän ajan kun oottaa niin iskut loppuu? Ja jos pystyy pitämään kättä usb johdon päässä, kun tulee sähköiskuja, niin vitraa tulee niin kauan kuin pitää kättä kiinni johdossa. Onko jotain laitetta olemassa joka keräisi tuon sähkön?
- vielä lisäää
on kirjoitti:
Pöytätietokoneesta on kyse, oon kokeilla pistorasioita ympäri taloa, mutta iskut jatkuu. En tiedä johtuuko staattisesta sähköstä, jos iskee kerran, iskee niin monta kertaa kun vaan koskettaa, vähän ajan kun oottaa niin iskut loppuu? Ja jos pystyy pitämään kättä usb johdon päässä, kun tulee sähköiskuja, niin vitraa tulee niin kauan kuin pitää kättä kiinni johdossa. Onko jotain laitetta olemassa joka keräisi tuon sähkön?
Laitoin jännitemittarin tietokoneen kyljen ja patterin väliin ja tuli suunnilleen tällä lailla:
48V, 0V, 125V, 0V, 25V, 148V, 0V jne...
Yhtä lukemaa näytti noin sekunnin ja sitten vaihtu. Ja näin tapahtuu viidestä eri pistorasiasta. - tuista..
vielä lisäää kirjoitti:
Laitoin jännitemittarin tietokoneen kyljen ja patterin väliin ja tuli suunnilleen tällä lailla:
48V, 0V, 125V, 0V, 25V, 148V, 0V jne...
Yhtä lukemaa näytti noin sekunnin ja sitten vaihtu. Ja näin tapahtuu viidestä eri pistorasiasta.Omituista. Oliskohan syynä viallinen tietokoneen virtalähde. Olihan sulla mittari vaihtojännitealueella (AC), kun mittasit. Toivottavasti sähkömiehen käynti ratkaisee ongelman.
- syy selvillä
tuista.. kirjoitti:
Omituista. Oliskohan syynä viallinen tietokoneen virtalähde. Olihan sulla mittari vaihtojännitealueella (AC), kun mittasit. Toivottavasti sähkömiehen käynti ratkaisee ongelman.
Sähkömies kävi ja vika löyty. Taloa rakennettaessa oli laitettu maadoitetut pistorasiat, mutta ei maadotukseen johtoja. Mittari näytti 120V koneeseen ja patteriin yhditettynä. Sähköiskut johtu siitä, että yleensä kun käytän tietokonetta, niin on jalat patterin päällä ja siinähän ne maadottuu, sitten vaan käsi koneen kylkeen tai johdon päähän niin sähköiskuhan siitä tulee. Nyt virta vedetty roikalla maadotetusta rasiasta ja mittari näyttää 0V eli kaikki kunnossa. Ens viikolla sähkömies tulee laittamaan maadotus johdot.
- päätöksiä..
syy selvillä kirjoitti:
Sähkömies kävi ja vika löyty. Taloa rakennettaessa oli laitettu maadoitetut pistorasiat, mutta ei maadotukseen johtoja. Mittari näytti 120V koneeseen ja patteriin yhditettynä. Sähköiskut johtu siitä, että yleensä kun käytän tietokonetta, niin on jalat patterin päällä ja siinähän ne maadottuu, sitten vaan käsi koneen kylkeen tai johdon päähän niin sähköiskuhan siitä tulee. Nyt virta vedetty roikalla maadotetusta rasiasta ja mittari näyttää 0V eli kaikki kunnossa. Ens viikolla sähkömies tulee laittamaan maadotus johdot.
On kuitenkin muistettava, että tuo häiriönpoistokonkista tietokoneen runkoon muodostuva jännite ja siitä saatava sähköisku on aivan vaaraton. Mutta nipistelee ilkeästi, jos samalla joku kehon osa nojaa esim. maadoitettuun lämpöpatteriin.
Nuo häiriönpoistokondensaattorit ova kooltaan max. 4700pF ja ns. safety-tyyppiä, eli ne on koestettu 5kV jännitteellä.
Aikoinaan sama tilanne oli kuvaputkitelevisiossa. Siellä oli tasasuuntauksen ansiosta 1/2 verkkojännitettä rungossa ja antenniliitin oli eristetty rungosta samaisilla safety-konkilla. Nipisteli inhottavasti, jos samalla koski toisella kädellä maadoitettua antennirasiaa.
Lisäksi tuo milliampeeriluokan vaihtovirran nipistely on kovasti yksilöllistä. Joku kokee pienemmänkin virran erittäin epämukavana, toisille se ei tunnu miltään.
Tuo on kyllä aika hämäävää, kun shukorasiat on asennettu ilman suojamaa-johtoa. Varmaan joku kotiasentaja on ollut asialla...
- Anonyymi
pistä teknomusiikki soimaan täysillä ja piuha suuhun.... kuvaa videolle ja laita youtubeen tai tiktokkiin....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544