Vesikiertoisen lattian ilmaus (warmia)

Ilmavaivoja?

Hei,

Kysyisin pari teknistä vinkkiä lattiapiirien ilmaukseen.

Warmian putket ja jakotukki. Kaksi jakotukkia päällekkän, ylempänä tuleva ja alempana keräävä, joka johtaa takaisin lämpöpumpulle.

Nyt kun lähden tarkistamaan ilmausta, kuinka toimin?

1. Ilmataanko vain alempi, eli keräävä jakotukki?

2. Ilmataaanko vain ylempi, eli tuova jakotukki?

3. Vai molemmat, jos niin, niin missä järjestyksessä?

Warmian sivuilla kävin. En löytänyt selkeää vastausta tähän. Milloin tiedän että ilmaa ei enään ole putkissa?

Nämä voi olla selkeitä asioita joillekin, itse olen kerran ilmannut piirit, en nyt tiedä olenko toiminut oikein. Pitäisi ne vielä tarkistaa.

1

9696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • swftghjk

      1. Suljetaan jakotukista kaikki muut sulkuventtiilit paitsi paluupuolen sulku syöttöputkeen. Piirien säätöventtiilit voivat jäädä auki.
      2. Paluupuolen jakotukin ilmausyhteeseen, R 20, liitetään muoviletku ja johdetaan viemäriin.
      3. Käyttövesijärjestelmällä juoksutetaan vettä järjestelmään niin kauan, että ilmakuplat loppuvat.
      4. Suljetaan paluupuolen pääventtiili jakotukista; syöttöputki on nyt täytetty.
      5. Avataan menopuolen jakotukin sulku, linjasäätöventtiili sekä paluupuolen tukilta ensimmäisen piirin sulkuventtiili, jossa on sininen nuppi. Juoksutetaan vettä kunnes kuplat loppuvat. Ensimmäinen piiri on ilmattu.
      6. Suljetaan tämä ensimmäisen piirin venttiili ja avataan seuraavasta piiristä vastaava. Juoksutetaan vettä jne. Näin menetellään piiri toisensa jälkeen.
      7. Lopuksi voidaan juoksuttaa vettä vielä jonkin aikaa jakotukin kaikkien piirien venttiilit auki.
      8. Ilmausyhde suljetaan, jakotukin paluupuolen sulkuventtiili avataan ja noste-taan järjestelmän esipaine noin 0,4 bar 0,2 bar kutakin kerrosta kohti.
      9. Kiertovesipumppu voidaan käynnistää.
      Lämmityksen aloittaminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4555
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      73
      4317
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3466
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      3068
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      188
      2782
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1797
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      72
      1572
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1513
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      119
      1270
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1185
    Aihe