Vesikiertoisen lattian ilmaus (warmia)

Ilmavaivoja?

Hei,

Kysyisin pari teknistä vinkkiä lattiapiirien ilmaukseen.

Warmian putket ja jakotukki. Kaksi jakotukkia päällekkän, ylempänä tuleva ja alempana keräävä, joka johtaa takaisin lämpöpumpulle.

Nyt kun lähden tarkistamaan ilmausta, kuinka toimin?

1. Ilmataanko vain alempi, eli keräävä jakotukki?

2. Ilmataaanko vain ylempi, eli tuova jakotukki?

3. Vai molemmat, jos niin, niin missä järjestyksessä?

Warmian sivuilla kävin. En löytänyt selkeää vastausta tähän. Milloin tiedän että ilmaa ei enään ole putkissa?

Nämä voi olla selkeitä asioita joillekin, itse olen kerran ilmannut piirit, en nyt tiedä olenko toiminut oikein. Pitäisi ne vielä tarkistaa.

1

9396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • swftghjk

      1. Suljetaan jakotukista kaikki muut sulkuventtiilit paitsi paluupuolen sulku syöttöputkeen. Piirien säätöventtiilit voivat jäädä auki.
      2. Paluupuolen jakotukin ilmausyhteeseen, R 20, liitetään muoviletku ja johdetaan viemäriin.
      3. Käyttövesijärjestelmällä juoksutetaan vettä järjestelmään niin kauan, että ilmakuplat loppuvat.
      4. Suljetaan paluupuolen pääventtiili jakotukista; syöttöputki on nyt täytetty.
      5. Avataan menopuolen jakotukin sulku, linjasäätöventtiili sekä paluupuolen tukilta ensimmäisen piirin sulkuventtiili, jossa on sininen nuppi. Juoksutetaan vettä kunnes kuplat loppuvat. Ensimmäinen piiri on ilmattu.
      6. Suljetaan tämä ensimmäisen piirin venttiili ja avataan seuraavasta piiristä vastaava. Juoksutetaan vettä jne. Näin menetellään piiri toisensa jälkeen.
      7. Lopuksi voidaan juoksuttaa vettä vielä jonkin aikaa jakotukin kaikkien piirien venttiilit auki.
      8. Ilmausyhde suljetaan, jakotukin paluupuolen sulkuventtiili avataan ja noste-taan järjestelmän esipaine noin 0,4 bar 0,2 bar kutakin kerrosta kohti.
      9. Kiertovesipumppu voidaan käynnistää.
      Lämmityksen aloittaminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      92
      2762
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2604
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2352
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      15
      1990
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      85
      1816
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1689
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1534
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      7
      1231
    Aihe