Hei,
Kysyisin pari teknistä vinkkiä lattiapiirien ilmaukseen.
Warmian putket ja jakotukki. Kaksi jakotukkia päällekkän, ylempänä tuleva ja alempana keräävä, joka johtaa takaisin lämpöpumpulle.
Nyt kun lähden tarkistamaan ilmausta, kuinka toimin?
1. Ilmataanko vain alempi, eli keräävä jakotukki?
2. Ilmataaanko vain ylempi, eli tuova jakotukki?
3. Vai molemmat, jos niin, niin missä järjestyksessä?
Warmian sivuilla kävin. En löytänyt selkeää vastausta tähän. Milloin tiedän että ilmaa ei enään ole putkissa?
Nämä voi olla selkeitä asioita joillekin, itse olen kerran ilmannut piirit, en nyt tiedä olenko toiminut oikein. Pitäisi ne vielä tarkistaa.
Vesikiertoisen lattian ilmaus (warmia)
1
9097
Vastaukset
- swftghjk
1. Suljetaan jakotukista kaikki muut sulkuventtiilit paitsi paluupuolen sulku syöttöputkeen. Piirien säätöventtiilit voivat jäädä auki.
2. Paluupuolen jakotukin ilmausyhteeseen, R 20, liitetään muoviletku ja johdetaan viemäriin.
3. Käyttövesijärjestelmällä juoksutetaan vettä järjestelmään niin kauan, että ilmakuplat loppuvat.
4. Suljetaan paluupuolen pääventtiili jakotukista; syöttöputki on nyt täytetty.
5. Avataan menopuolen jakotukin sulku, linjasäätöventtiili sekä paluupuolen tukilta ensimmäisen piirin sulkuventtiili, jossa on sininen nuppi. Juoksutetaan vettä kunnes kuplat loppuvat. Ensimmäinen piiri on ilmattu.
6. Suljetaan tämä ensimmäisen piirin venttiili ja avataan seuraavasta piiristä vastaava. Juoksutetaan vettä jne. Näin menetellään piiri toisensa jälkeen.
7. Lopuksi voidaan juoksuttaa vettä vielä jonkin aikaa jakotukin kaikkien piirien venttiilit auki.
8. Ilmausyhde suljetaan, jakotukin paluupuolen sulkuventtiili avataan ja noste-taan järjestelmän esipaine noin 0,4 bar 0,2 bar kutakin kerrosta kohti.
9. Kiertovesipumppu voidaan käynnistää.
Lämmityksen aloittaminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791