1.4TSI ja 1.6FSI

Minusta tuntuu, että tuo FSI oli laadukkaampi.

Kulutus kokonaisuutena samaa luokkaa, mutta FSI:llä saattoi rauhallisessa maantieajossa päästä jopa 5,3 l/100 km, TSI:llä tekee tiukkaa päästä olla 6 litran.

TSI:ssä kuuluu kaikenlaista sirinää ja räminää ovimuoveista, konepellistä yms., FSI oli rauhallisempi. (Voisiko tämä johtua liian suuresta (TSIn 205 vastaan FSI:n 195) rengaskoosta?)

TSI kiihtyy toki terhakkaammin, mutta FSI oli myös tässä suhteessa täysin riittävä.

TSI radion säätimet liukat ikävästi sormien alla (FSI ei), ym pikkujuttuja FSI:n eduksi...
61389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaihdetaan päittäin moottorit. Saat minulta 1.6FSI:n ja minä saan sinulta 1.4TSI:n.

Äänestä

eikä räminoillä ole mitään tekemistä tuon moottoriasian kanssa. Minulla on ollut useampi Golf (nyt jo viides) ja vaikka millä moottoreilla ja kolmella eri rengaskoolla ja räminää ja sirinää on kuulunut kaikissa. Tämä uusin on kyllä ollut räminä- ja sirinävapain kaikista noista Golfeista vaikka tässä on se kaksoiahdettu 1.4TSI. Se räminä joka luulet tulevan konepellistä tulee kojelaudan päätyruuviestä ja prikoista. On löysällä. Vie huoltoon niin laittavat kuntoon. sanoin ovipahvien räminät saadaan kuntoon laittamalla kitinäteppiä sinne väliin. Eipä rämise enää. Resonoi vaan niin että luulet sen tulevan konepellin alta. Toki saattaa olla että moottoritlassa oleva niinsanottu tulipeltkin ajoitati resonoi. Yhdessä ajamassani Golf Plus faceliftissä nimittäin oli tuollainen ilmiö havaittavissa ja se kuului erityisesti maantienopeuksissa. Säätimet on nykyää nuo samat radiossa yms. säätimissä ja vipstaakkeleissä oli TSI, TDI tai mikä hyvänsä. Se ei ole moottorin vika :)

Rengaskoko 195/65R15 ja 205/55R16 ovat niin lähellä toisaan ettei niillä ole juuri mitään eroa. Se ei resonointiin vaikuta. Ainostaan se vaikuttaa onko nykyiset renkaat isompaa nopeusluokkaa kuin edelliset tai eri merkkiä ja onko ne esim. kovemmat rungoltaan kuin ex-autosi. Renkaita kun on niin monen sorttisia

195/55R15 oli aiemmin yleisin koko ja nyt se on auton kasvaneiden painojen ja raidevälien takia 205/55R16. Se ei todellakaan ole mikään liian suuri vaan esim. nykyiseen Golfiin mitä mainoin ja taspainoisin koko. Vakaampi ajaa kyseisessä mallissa kuin 195/65R15. Ehkä jossain oikein uraisilla taipaleilla 205/55R16 on hieman huonompi, mutta muuten 100 kertaa parempi.

Kulutus voi tippua kun kilomterjä tulee lisää ja moottori norjistuu ja kun opit ajamaan taludellisimmin tuolla turbolla käyttäen suuria vaihteita pieniä kierroksia. Hyvää kevättä sinulle!

Äänestä

Se on kuskin vika jos TSI:llä ei pääse alle 6 litran kulutukseen satasella. Usein suuri kulutus aiheutuu siitä että ohitukset ja muut kiihdytykset suoritetaan tarpeettoman suuria tehoja käyttäen.

Äänestä
  • Sinun mielestä on siis järkevämpi junnata ohituskaistalla satoja metrejä jos vaan säästää vähän bensaa?

    Äänestä

  • Das Romu kirjoitti:

    Sinun mielestä on siis järkevämpi junnata ohituskaistalla satoja metrejä jos vaan säästää vähän bensaa?

    sillä 1,6 fsi:llä kin joutui tekemään.

    Äänestä

  • Das Romu kirjoitti:

    Sinun mielestä on siis järkevämpi junnata ohituskaistalla satoja metrejä jos vaan säästää vähän bensaa?

    Kuka puhui junnaamisesta? Jos vaihtoehtona on mennä kevyesti ohi tai kaasupohjassa ohi niin arvaa kumpi tapa kuluttaa enemmän polttoainetta?
    Kyse oli vain kiihdytyksen ylimitoituksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FSI:tä kaipaava kirjoitti:

Minusta tuntuu, että tuo FSI oli laadukkaampi.

Kulutus kokonaisuutena samaa luokkaa, mutta FSI:llä saattoi rauhallisessa maantieajossa päästä jopa 5,3 l/100 km, TSI:llä tekee tiukkaa päästä olla 6 litran.

TSI:ssä kuuluu kaikenlaista sirinää ja räminää ovimuoveista, konepellistä yms., FSI oli rauhallisempi. (Voisiko tämä johtua liian suuresta (TSIn 205 vastaan FSI:n 195) rengaskoosta?)

TSI kiihtyy toki terhakkaammin, mutta FSI oli myös tässä suhteessa täysin riittävä.

TSI radion säätimet liukat ikävästi sormien alla (FSI ei), ym pikkujuttuja FSI:n eduksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu