Liput ostettu!

happytravel

Jes! Lentoliput balille helsinki-wien-taipei-bali ostettu!! 800 per nokka =) lähtö 3 viikon päästä ja reilun parin viikon reissu tiedossa. Ollaan lainattu muutamia bali kirjoja kirjastosta ja niissä on ihan kivasti tietoa.. Mutta kumminkin: 16 päivää on melko lyhyt aika balilla joten mihin kannatta keskittyä? käymisen/näkemisen arvoiset kohteet,veneretket,snorklaus, paratiisirannat ym..? Gilisaaret ja valkoinen hiekka kutkuttaa, samoin veneretket snorklaamaan. Paikallinen kulttuuri ( ei biletys) kiinnostaa myös. Hyviä ja halpoja majoitusvinkkejä otetaan myös vastaan =) olemme ajatelleet skootterin vuokraamista, jolla voimme sitten kierrellä ympäri saarta..Millainen lombok on? onko kivempi kuin balinsaari?
kokemuksia ja vinkkejä kehiin =) kiitti jo valmiiksi

5

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pablo7

      Moi Menettekö 26. päivä klo 8.15 lennolla wieniin ja siitä eteenpäin. Mulla ja kaverilla on se lento. Menen nyt toista kertaa balille. Viimeksi olin 5 viikkoa, tällä kertaa 2 kuukautta. Eli jos ollaan samalla lennolla niin voin antaa sitten vinkkejä ihan naamatusten :)

    • Käynyt molemmilla

      Kävin vuosi sitten Balilla ja Lombokilla. Täs on jotain keskustelua aiheesta: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8164023

      Scooterin vuokrausta en Balilla suosittele. Liikenne on ihan karmiva varsinkin etelä-osassa Balia. Vuokraa kuski autoineen. Se on halpaa. Lombokilla taas voi ihan hyvin vuokrata vaikka Prätkän. Liikenne on paljon rauhallisempaa. Paitsi pääkaupunkin läheisyydessä.

      Balilla kannattaa käydä Ubudissa, vuorilla, tulivuorella, riisi-terasseja/peltoja katsomassa. Vesiputoukset ovat ihan näyttäviä. Niitä on Git Git ja toinen hyvä putous on Mundukin lähellä. Näyttäviä tempeleitä on joka puolella Balia. Mukavia riisipelto maisemia on Jatiluwihin aluella ja Antosari- Pupuan välinen tie osuus on aika makea. Siellä on koko ajan riisipeltoja. Lovinassa on mustahiekkaranta. Ubudissa kannattaa laskea koskea. Sanovat et Amedissa on parasta snorklata. Ei kyllä käyty. Molemmista saarista tykkäsin kyllä kovasti. Bali on kyllä todella rehevää viidakkoa koko saari. Lombok taas aavistuksen kuivemman oloinen. Sanovat et Lombok on kuin Bali 20 vuotta sitten. Todella rauhallinen paikka. Mukavaa lepolomaa ja autioita rantoja. Rannat on Lombokilla kyllä huomattavasti paremmat kuin Balilla.

      Täs jotain. Toivottavasti on jotain apua.

      • ozsdj

        Jos nyt jotakuta kiinnostaa ajeleminen balilla niin sanottakoot, että en itse ainakaan kokenut sitä kaoottiseksi. Vieri vieressähän siellä parhaimmillaan mentiin, mutta mitään läheltä piti tilanteita ei ollut kertaakaan, kaikki ohi ajavat ilmoittivat töötillä tulevansa ohi, joten ei mitään ongelmia. Eikä siellä tarvitse niillä skoottereilla "sataa" päristellä? Vuokratiin skootteri kolmeksi päiväksi ja maksettiin bensoineen kaikkineen ehkä noin 10 euroa. Halpaa ja helvetin mukavaa. Ja liikuimme nimenomaan etelä-balilla tuon 3 päivää.

        Itselläni oli skootterilla ajamisesta kokemusta tasan 10 min koko elämäni aikana, joten jos tällainen noviisi selvisi siellä mainiosti, selviää kuka vain! Sinne vain sekaan ja järki mukaan.

        Poliiseja on kuulemma aika ajoin pitämässä ratsiaa ja sakottamassa turisteja, nimenomaan etelässä, mutta emme törmänneet onneksi niihin. Jos ajaa ilman paikallista ajokorttia, niin kuin minä, he saattavat uhkailla vankilalla, mutta näistä pääsee eroon milläs muulla kuin pienillä lahjuksilla. Meilläkin oli tätä varten koko ajan extralompakko mukana, jossa oli noin 10 euroa, joka varmasti riittää jos näin huonosti käy.


    • surffariiii

      Ite osiin kans lähös lokakuussa balille, mutta yritän viel etsiä halpoja lippuja. Osaatko antaa vinkkejä?

      • SariV

        Air Francelta löytyy tietyille päiville meno-paluu Singaporeen alle 600 eurolla, ostin viikko sitten omat lippuni. Kannattaa tsekata! Singaporestahan pääsee sitten Balille ihan helposti, lentoyhteyksiä on useita päivässä. esim. Garuda Indonesia, Jet Star, Air Asia...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe