Hellou

stillhappy

Hei kaikki homevammaset ja muut hajusteyliherkät. Missä kaikkialla olette töissä/minkälaisissa taloissa asutte? Mua on alkanu huolettaa että mihin ihmeeseen tässä menisi kouluun ja töihin. Aloitin tänä syksynä erään koulun, ja ihanaa oireet alkoivat melko pian. Todennäköisesti hometta tai muuta sisätilan ongelmaa. Sitten alkoi työharjottelut, olin että jes pääsen pois koulusta. Siellä oli vielä pahemmat ongelmat, olivat sentään tutkinnan alla. Siihen vielä lisäksi se että haistan mitä pesuainetta tai muuta hajustetta kukakin käyttää, yms. vaikka sanomalehdet matkan päästä. En saa kovin pahoja oireita hajusteista, mutta kyllä ne nenään ottavat. Sen verran että itse käytän pääsääntöisesti hajusteettomia tuotteita.

Ja se vielä jotenkin ärsyttää että tässä on ite ongelmainen kun ei kestä sitä ja sitä hajua tai lisäainetta. Niinkuin nämä keinotekoiset asiat kuuluisivat luonnollisena osana ihmisen elämään. Ja varsinkin näissä nykyisissä määrin. Kauppoihinkin suihkutettaan sisäilmaan ties mitä "ostoa" lisääviä hajusteita.

Sitten vielä, jos joku tietää jotain lisäaineiden/hajusteiden historiasta kertovaa kirjaa tai itsellä on tietoa, olisin kiinnostunut kuulemaan.

2

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stillhappy

      Aiheesta onkin paljon kyselty ja puhuttu palstalla. Sen verran voisin siitä sanoa kun osa sanoo että näistä allergioista ei voi parantua ja osa taas että pistä puolustuskykysi kuntoon, itse ajattelen siltä väliltä. Allergioihin, sairauksiin vaikuttaa se missä kunnossa kroppamme on ja miten stressaantuneita olemme asiasta. Mutta olen myös sitä mieltä että kovasti lisääntynyt lisäaineiden ja hajusteiden käyttö ei ole kenellekään hyväksi eikä ole mitenkään tarpeellista. Haluaisin kouluruuan ilman tai tosi vähäisillä lisäaineilla (aivan mahdollista toteuttaa!), haluaisin kaupat hajustevapaiksi jne. Voisi sanoa että hyväksy asiat niinkuin ne ovat, mutta yritä omilla toimillasi muuttaa mitä voit ja jaksat.

    • Ei hajusteita

      Shenetillä on hyvää tietoa sivullaan:

      http://www.shenet.se/recept/parfymtrad1900.html

      "På 1930-talet kunde upp till 15 % av en parfym bestå av isolerade eller syntetiska ämnen. Idag är det ovanligt om en parfym innehåller 15 % äkta eteriska oljor."

      30-luvulla max. 15 % hajustekoostumuksesta saattoi olla synteettistä. Nykyään on epätavallista, jos hajuste sisältää 15 % aitoja eteerisiä öljyjä.
      '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
      Nykypäivän hajusteraaka-aineet ovat pääosin synteettisiä kemikaaleja, joukossa ns. teollisuuskemikaaleja.
      Näistä on kirjoituksia palstalla, mene Arkistoon ja lueskele sitä.

      Tässä on pieni kokoelma hajustetutkimusta (terveyshaittojen osalta):
      http://safehealthyct.org/documents/INFORM_Studies_on_Cleaning_Chemicals.pdf

      http://infertility.suite101.com/article.cfm/perfume_and_infertility

      http://www.americanchronicle.com/articles/view/106752
      Fragrances, and Perfumes Linked To Cancer, Liver Damage, Asthma, Anxiety,
      Headaches, Mood Swings

      Holmes Publications
      June 22, 2009
      ---------
      K. Ferlown artikkeli on ns. silmät avaava. Teksti kannattaa kopioida ja suurentaa, helpompi lukea.

      http://www.hajusteyliherkkyys.com/suomtietoa.htm

      Klaus Ferlow'n näkemys hajusteiden terveysvaikutuksista

      Tämän artikkelin on Klaus Ferlow’n luvalla suomentanut DKK Päivi Kuusela-Sirén. Alkuperäinen englanninkielinen artikkeli on julkaistu EnergyGrid-verkkolehden numerossa 09/2007 www.energygrid.com/health/2007/09kf-fragrance.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5532
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      3951
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2836
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      151
      2099
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1825
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      117
      1596
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1357
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      71
      1118
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1106
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      54
      853
    Aihe