Joo eli avopuolisollani todettiin kyseinen vamma.. aluksi silmää kaiherti hieman ja pikku hiljaa näkö alkoi huonontua ja huonontua sitten eikun suoraan erikoislääkärille jossa tekivät näön tarkastuksen ja silmä reagoi huonosti valoon eikä sillä nähnyt juurikaan mitään! siitä sitten MRI kuvaukseen jossa todettiin tuo hermoston tulehdus :( joten ajattelin kysyä tässä lopullisia tuloksia odotellessa että voiko tuo olla ihan normaali tulehdus vai joko käännytään MS- taudin puoleen suoraan? js ps ennen tätä ei ole ollut mitään muita merkkejä mistään tulehduksista sunmuusta.. kiitoksia kaikille vastanneille!
todettiin näköhermoston tulehdus!
8
755
Vastaukset
- mst ässä
Mutta omassa tapauksessa silmälääkäri ei löytänyt mitään,koska näköhermo ms taudissa on kuulemma tulehtunut yleensä jostain syvemmältä,mihin ei ulkoisesti näe. Lähinnä tutki silmässä olevia vaurioita,jos olisi vaikka tulppa,tai painetta,ym, mutta mitään ei löytynyt muutakuin huono näkö! Neurologi ja simmulääkäri sitten keskustelevat keskenään löydöksistä,kävin vielä varmuuden vuoksi toisen kerran simmulääkärillä,mutta kuvaus/selkäydinkoe paljastivat MINUN (huom!) taudin. Älkää nyt vielä taloa myyntiin laittako.
- ci6
voi voi :( oletko pitkään sairastanut tuosta ms:ää? ja onko ollut tuon kyseisen tapauksen jälkeen muita ms:n oireita?
- mst ässä
ci6 kirjoitti:
voi voi :( oletko pitkään sairastanut tuosta ms:ää? ja onko ollut tuon kyseisen tapauksen jälkeen muita ms:n oireita?
Nimittäin varsinkin silmän josta näkö lähti,voimakas rähmiminen öisin. Aamuisin ei saanut silmää oiken auki kunnolla,tätä kesti muutaman kuukauden.
En ole kuin puolisen vuotta sairastanut (diagnoosin jälkeen) Muita oireita kuin (huimaus ja heikotus) ole esiintynyt,mutta silmän näkö ei valitettavasta puolenvuoden jälkeenkään ole palautunut täydellisesti.
Tähän kohtaan ois voinut laittaa surevan näköisen hymiön,mutta siitä olis tullut sen verran surkeen näkönen että säikäyttäis jo lukiatkin!
- näköhermontulehdus
tuli aivan yllättäen. Ensin silmälääkärillä ja sitten silmäpoliklinikalle tarkempiin tutkimuksiin, jossa näköhermontulehdus selvisi. Sen jälkeen meni n. 6 vuotta ennen kuin tuli diagnoosi; pieniä puutumisia yms. ennen sitä, mutta muuten oli normaalia eloa.
- ci6
kiitoksia vastanneille! tänään selviää tulokset.. odotellaan niitä..
- ci6
ci6 kirjoitti:
kiitoksia vastanneille! tänään selviää tulokset.. odotellaan niitä..
tulokset saapuivat! diagnosoitiin normaali tulehdukseksi!! ei löytynyt mitää mikä olisi viitannut ms tautiin! ihmeitä voi näköään sattua :) kiitos kaikille kirjoittajille vielä!
- mst ässä
ci6 kirjoitti:
tulokset saapuivat! diagnosoitiin normaali tulehdukseksi!! ei löytynyt mitää mikä olisi viitannut ms tautiin! ihmeitä voi näköään sattua :) kiitos kaikille kirjoittajille vielä!
Pikkasen meinas huolestuttaa,tuleeko joukkoon taas yksi lisää! Nyt vain sitten muita tauteja ennaltaehkäisemään? Hop hop lenkille!
- nii in
minulla on vasenta silmää alkanut vihlomaan viime kuukauden aikana ilkeästi. Toivon että se on ohimenevää, mutta muitakin epämääräisiä tuntemuksia on alkanut olemaan =( En niin millään halua mennä lääkärille, koska olen viime vuosien aikana juossut sairaalassa kaikenmaailman sairauksien kanssa. En tiedä, tulenko kohta vainoharhaiseksi sairauspelkojeni kanssa vai pitäisikö ihan oikeasti neurologille tilata aika. MS-tauti on kyllä semmoinen, että siinä vaiheessa kun ei pysty itse kävelemään, ottaisin ihan varmaan napit naamaan, lähtöpassit oman käden kautta. Aina on ollut olo, etten elä vanhaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va597037Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1366600Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k655582Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1005375Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi205333Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas1064995Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin94804Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa774593Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast774203Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta244187